Piyasaların Gözü Yılın İlk FED Toplantısında

yabanci_borsa_bist_650_7 Piyasaların Gözü Yılın İlk FED Toplantısında

Dün yurtiçi piyasalarda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) enflasyon raporu takip edildi. Merkez bankası Başkanı Çetinkaya’nın basın toplantısında gıda ve enerji fiyatları yukarı yönlü revize edilirken 2017 yıl sonu enflasyon beklentisi %8 olarak belirlendi. Çetinkaya 2019 sonunda ise %5’lik enflasyon seviyesine ulaşmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi. Ayrıca para politikası olarak sıkı duruşa devam edeceklerini belirtirken fiyat istikrarı için bütün para politikası araçlarını kullanabileceklerini vurguladı. Bu gelişmeler sonrası Türk lirası varlıkları güçlendi. Dolar, Türk Lirasına karşı %0.30 üzerinde değer kaybetti.
ABD tarafında ise Trump ve kabinesinin ticaret anlaşmaları konusunda attığı adımlar dolar varlıkları üzerinde etkili olmaya devam ediyor. ABD Ulusal Ticaret Konseyi Başkanı Navarro’nun açıklamaları dolar varlıklarının değer kaybetmesine neden oldu. Navarro açıklamalarında Almanya’yı fazla düşük değerli Euro’yu kullanarak ticaret anlaşmalarında avantaj sağlamakla suçlarken Almanya tarafına gelen açıklamalarda Merkel, kendilerinin Euro’nun değerini etkileyemeyeceklerini belirtti. Bu gelişmeler sonrası ABD 10 yıllık tahvil faizleri %2’ye yakın düşerken dolar endeksi ise %1 üzerinde geriledi. Ons Altın fiyatları ise %1.40 üzerinde primli işlem gördü. ABD borsalarına ise satıcı bir görünüm hakimdi. S&P500 ve Nasdaq %0.50 üzerinde geri çekildi.
Euro bölgesi ise veri akışı açışından yoğun bir günü geride bıraktı. Dün açıklanan ocak ayı enflasyon, Aralık ayı işsizlik ve 4. Çeyrek büyüme rakamları beklentileri karşıladı. ABD ve Euro bölgesi arasında yaşanan gelişmelerinde etkisi ile Euro, Dolara karşı %1 üzerinde değer kazandı. Avrupa borsalarına ise karışık görünüm hakimdi. DAX endeksi %1’e yakın satıcılı işlem görürken FTSE 100 endeksi ise yatay seyretti.
Petrol tarafında ise Kuveyt petrol bakının açıklamaları ön plana çıktı. Petrol bakanı petrol fiyatlarında denge fiyatı olarak 55 doları işaret etti. Bu açıklama sonrası Ham petrol ve Brent petrol fiyatları %1.5’a yakın değer kazandı.

USDTRY ANALİZİ
Dün Türkiye tarafında açıklanan enflasyon raporunda 2017 yılsonu hedefi %8 olarak belirlense de TCMB başkanı Çetinkaya‘nın fiyat istikrarı için sıkı para politikasının devam edebileceğini açıklaması Türk lirası varlıklarının değer kazanmasına neden oldu. Öte yandan ABD ile Almanya arasında yaşanan ticaret sorunu dolar varlıklarına değer kaybettirdi. Bugün ise ABD tarafından ISM İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi, ADP Tarım Dışı İstihdam ve FED para politikası kararı takip edilecek. Teknik olarak incelediğimizde düşüş kanalı içerisinde hareket eden Dolar/TL kurunda kritik 3.7660 desteği kırılırsa, satışlar 3.7580 seviyesine doğru hızlanabilir. Olası yükselişlerde ise 3.7950-3.8030 dirençleri gündeme gelebilir.
EURTRY ANALİZİ
ABD ile Almanya arasında yaşanan ticaret anlaşması sorunları sonrası Euro varlıkları değer kazansa da TCMB’nin sıkı para politikasını sürdüreceği açıklamaları EURTRY paritesindeki yükselişleri sınırlandırdı. Bugün ise Euro bölgesinden Almanya İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi hareketliliğe neden olabilir. Teknik olarak baktığımızda, kısa vadeli düşüş kanalı içerisinde hareket eden Euro/TL kurunda, alımlar kritik 4.0830 seviyesini aşarsa, düşüş eğilimi hız kaybedebilir ve 4.0950 direnci gündeme gelebilir. Aksi takdirde geri çekilmelerde 4.06404.0455 destekleri takip edilebilir.

EURUSD ANALİZİ
Avrupa Merkez Bankası yetkililerinin hafta başında yaptığı açıklamalarda varlık alımının devam edeceği vurgusuna rağmen gün içinde yaşanan ABD ile Almanya arasındaki ticaret polemiği Euro’nun Dolar’a karşı değer kazanmasına neden oldu. Öte yandan Euro bölgesinden açıklanan verilerin beklentileri karşılaması EURUSD paritesinde yükselişleri destekledi. Bugün ise ABD tarafından ABD tarafından ISM İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi, ADP Tarım Dışı İstihdam ve FED para politikası kararı takip edilecek. Euro bölgesinde ise PMI verileri ön plana çıkıyor. Teknik olarak incelersek yükseliş hareketine devam eden parite 1.0810 direncini aşmakta zorlanıyor. Bu seviye aşılırsa 1.0840 direnci takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1.0760-1.0715 destekleri karşımıza çıkabilir.

ALTIN ANALİZİ
ABD tarafında yaşanan ticaret anlaşması belirsizlikleri sonrası artan risklerle birlikte güvenli liman özelliği ön plana çıkan altın fiyatlarında yükselişler gerçekleşti. Öte yandan ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde ve dolar endeksinde düşüşler takip edildi. Bugün ise ABD tarafından ISM İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi, ADP Tarım Dışı İstihdam verileri takip edilecek. ABD saatlerinde ise FED para politikası kararı hareketliliğe neden olabilir. Teknik olarak yatay seyrine devam eden ons altında, alımlar kritik 1214 seviyesini aşarsa, 1219 direnci izlenebilir. 1219 direncinin aşılması durumunda yatay bant yukarı doğru kırılabilir. Satış durumunda ise 1198-1193 destek bölgesi olarak ön planda olabilir.

PETROL ANALİZİ
Önceki hafta ABD tarafında artan petrol stokları ve sondaj kuyusu sayısı sonrası petrol fiyatları haftaya satıcılı başladı. Bugün ise Kuveyt bakanının petrolde denge fiyatı olarak yaklaşık 55 doları işaret etmesi petrol fiyatlarında tekrardan yükselişlere neden oldu. Bugün açıklanacak ABD stok verileri volatiliteyi artırabilir.
1- HAM PETROL ANALİZİ
Teknik olarak yatay seyrini sürdüren ham petrolde alımlar hız kazanırsa 53.35-53.70 dirençleri takip edilebilir. Geri çekilme durumunda ise 52.35-52.00 destekleri gündeme gelebilir.
2- BRENT PETROL ANALİZİ
Teknik olarak yatay bant içinde hareket eden brent petrol kritik 56.50 direncini aşamıyor. Bu seviyeden gelen satışlar devam ederse, 55.00-54.70 destekleri takip edilebilir. Yükselişlerde ise 56.00-56.50 dirençleri izlenebilir.

01 Feb 2017

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap