Piyasaların Fed ile dansı

Zayıf dolar, düşük faiz, güçlü borsa üçlüsü devam ediyor. Fed’in Haziran ayında faiz artıracağını teyit eden ve kademeli bilanço küçülmesine yönelik sinyaller veren Mayıs ayı FOMC tutanakları sonrası dolar gerileyip, faizler düşerken, borsalar yükseliyor. S&P 500’ün 2400 seviyesindeki direncini beşinci denemesinde geçmesi piyasaların müzik çaldığı müddetçe Fed ile dans etmeye devam edeceğini gösteriyor.

Yüksek betalı Türkiye varlıkları güçlü küresel risk iştahından en çok yararlanan yatırım araçları arasında yer alıyor. MSCI Türkiye %25 değer artışı ile Polonya ve Kore’nin arkasından en çok kazandıran üçüncü gelişmekte olan piyasa. ABD vadelileri ve Asya piyasalarının seyri Borsa İstanbul’daki yükselişin devam edeceğini gösteriyor. Gelişmekte olan piyasalara güçlü para girişinin devam etmesi Borsa İstanbul’un önümüzdeki haftalarda 100.000 psikolojik direncini deneyebileceğini gösteriyor.

Koç Holding (475 milyon dolar, %7 ıskonto) ve Sabancı Holding (100 milyon dolar, %4 ıskonto) hisselerinde ortak satışı nedeniyle negatif açılış bekliyoruz. Açılış fiyatı satış fiyatına yaklaşırsa alım fırsatı olarak görülebilir. Dün tarihi zirvesini uzun zamandır ilk kez kıran Kordsa ve Alkim hisselerinde kısa vadeli alış öneriyoruz.

-iş yatırım

25 May 2017

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap