Piyasalarda Yellen rüzgarı

Fed Başkanı Janet Yellen’ın Cuma günü…

Fed Başkanı Janet Yellen’ın Cuma günü yaptığı konuşmada yeni bir faiz artışının yakın zamanda gerçekleşebileceği sinyalini vermesi ve bu sinyalin St. Louis Fed Başkanı James Bullard tarafından da desteklenmesi ardından dolar değer kazanırken, dolar/TL’de güne yükselişle başladı.

Altın, Yellen’ın açıklamasının ardından düşüşünü dokuzuncu güne taşıyarak son bir yılın en uzun düşüş dönemini gerçekleştirirken, dolar önemli para birimlerinin tümü karşısında değer kazandı. Japonya hisse senetleri yükselirken, Çin hisseleri geriledi.

Yellen, Cuma günü yaptığı konuşmada, iyileşen ABD ekonomisinin “önümüzdeki aylarda” faiz artırımını getirebileceğini söyleyerek geçen hafta bir dizi Fed yetkilisinin yorumlarını teyit etmişti.

Dolar da Yellen’ın açıklamalarının etkisiyle haftaya 2,9660 seviyelerinde başladı.

BIST 100 endeksi ise güne yüzde 0,1 düşüşle 77 bin 948 puandan başladı. 

PETROL

Petrol fiyatları, Viyana’da gerçekleştirilecekk olan üretim politikasının görüşüleceği OPEC toplantısı öncesi, ABD’de petrol sondaj kuyusu sayısındaki azalma ile birlikte, varil başına 50 dolar civarında seyretti.

Irak’ı OPEC toplantısında temsil edecek olan Petrol Bakan Yardımcısı Fayyad Al-Nima, OPEC’in 2 Haziran’daki toplantısında görüşülecek konuların üretimin dondurulmasını da içereceğini söyledi.

ALTIN

Altın fiyatları, Fed Başkanı Janet Yellen’ın, iyileşen ABD ekonomisinin “önümüzdeki aylarda” diğer bir faiz artırımının olabileceği anlamına geldiğini söylemesi ve bunun sonucu doların Mart ayından bu yana en yüksek seviyesine çıkmasının ardından, Şubat ayından bu yana en düşük seviyesine indi.

ASYA PİYASALARI

Asya hisse senetlerinin çoğu, ABD ekonomisinin bu yaz yapılacak bir faiz artırımına dayanabilecek kadar güçlü olduğuna ilişkin güvenin artması sonucu yendeki zayıflamanın etkisi ile, Japonya hisse senetlerinin öncülüğünde değer kazandı.

-businessht

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap