Piyasalarda Yellen Hareketliliği

1193305_770x443 Piyasalarda Yellen Hareketliliği

Son dönemlerde gerçekleşen Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) hamleleri TL varlıkları üzerinde etkili olmaya devam ediyor. TCMB dün yine repo ihalesi açmayarak bankaları geç likidite penceresine yönlendirdi. Ayrıca TL deposuna karşılık döviz deposu piyasası açarak döviz maliyetlerini düşürüp piyasaların ihtiyaç duyduğu döviz likiditesinde esnekliği artırmayı hedefliyor.
ABD tarafında ise son günlerde FED başkanlarının ve Trump’ın danışmanlarının konuşmaları ön plana çıkıyor. ABD yetkililerinin bazılarının son dönemde yaptıkları açıklamalarda fazla güçlü dolara vurgu yapması dolar varlıklarının değer kaybetmesine neden olurken FED başkanlarından Williams’ın tam istihdam ve güçlü ABD ekonomisi vurgusu yükselişleri beraberinde getirdi. Gece saatlerinde açıklamalarda bulunan FED Başkanı J. Yellen’ın açıklamaları dolardaki yukarı yönlü hareketliliği destekledi. Yellen, faizin 2019’un sonuna kadar yılda birkaç kez artırmayı öngördüklerini ve uzun vadeli tahminlerinin yüzde 3’e yaklaşacağını belirtirken faiz artırımının zamanlamasının ekonominin önümüzdeki aylarda nasıl evrileceğine bağlı olduğunu belirtti. Ayrıca işsizlik oranının yüzde 5’in altına gerilediğini ve enflasyonun yüzde 2’ye yaklaştığını belirten Yellen, geçen ay yapılan 25 baz puanlık faiz artışının ekonomide kaydedilen ilerlemeyi yansıttığını dile getirdi. Yeni günde Dolar TL’ye karşı %0.20 primli işlem görürken Euro/TL paritesi %0.25 primli seyrediyor. Açıklamalar sonrası Dolar endeksi değer kazanırken ABD 10 yıllık tahvil faizleri %1.5 üzerinde arttı. Bu gelişmeler sonrası 1200 seviyesi altına sarkan altın fiyatları yeniden bu seviyelerin üzerine yükseldi.
Euro bölgesinde ise dün enflasyon verileri beklentiler dahilinde gerçekleşti. Ayrıca Almanya Başbakanı Merkel’in İngiltere ile müzakerelerinin ancak 50. Madde yürürlüğe girdikten sonra başlayabileceğini açıklaması, Euro varlıklarının bir miktar değer kaybetmesine neden oldu. Bu gelişmeler sonrası dün Euro, Dolara karşı %0.50’ye yakın değer kaybederken DAX endeksi %0.51 üzerinde primli işlem görüyor.
Petrol tarafında ise dün açıklanan OPEC raporunda ABD petrol arzının 2017’de artış göstereceği beklentileri petrol fiyatlarında geri çekilmelere neden oldu. Ayrıca dün açıklanan API stokları 5 milyon varil azalış gösterdi. Açıklanan stoklar sonrası petrol fiyatlarında yukarı yönlü hareketler gözlendi. Ham petrol yüzde 0,40, Brent Petrol fiyatları ise yüzde 0,26 primli seyrediyor.

USDTRY ANALİZİ
TCMB hamleleri Dolar/TL paritesindeki yükselişleri sınırlasa da ABD tarafında FED bölgesel başkanlarının konuşmaları dolar varlıklarını etkilemeye devam ediyor. Gece saatlerinde açıklamalarda bulunan FED başkanı Yellen, faizi 2019’un sonuna kadar yılda birkaç kez artırmayı öngördüklerini belirtirken, bir sonraki faiz artırımının zamanlamasının ekonominin sonraki aylarda nasıl evrileceğine bağlı olduğunu ifade etti. Açıklamalar ile 3.81 seviyesinin üzerine yükselen kur 3.80 seviyelerinde denge buldu. Bugün ABD tarafında Philadelphia FED İmalat Endeksi ve İnşaat İzinleri verileri hareketliliğe neden olabilir. Teknik olarak incelendiğinde kısa vadeli düşüş kanalını yukarı kıran paritede 3.8140 direncinin aşılması durumunda yükseliş isteği sürebilir ve 3.8270-3.8400 direnç seviyeleri ön plana çıkabilir. Söz konusu direncin aşılamaması halinde ise, 3.7990-3.7820 destek seviyeleri olarak takip edilebilir.

EURTRY ANALİZİ
Euro bölgesinden gelen verilerin beklentileri karşılaması sonrası Euro varlıkları değer kazandı. Buna karşın TCMB’nin hamleleri EURTRY paritesindeki yükselişleri sınırlandırdı. Gün içinde açıklanacak Euro bölgesi faiz kararı ve basın toplantısı takip edilecek. Teknik görünüme baktığımızda, kısa vadeli düşüş kanalını yukarı kıran kurda 4.0600 direncinin aşılması durumunda 4.0750-4.0980 direnç seviyeleri olarak izlenebilir. 4.0600 direncinin aşılamaması halinde ise, 4.0340-4.0115 destek seviyeleri olarak takip edilebilir.

EURUSD ANALİZİ
Euro bölgesinden gelen verilerin beklentileri karşılasa da FED bölgesel başkanlarının sözlü yönlendirmeleri EURUSD paritesinde geri çekilmelere neden oldu. Ayrıca ABD enflasyon verilerinin beklentileri karşılaması da EURUSD paritesinde ki geri çekilmeleri destekledi. Öte yandan, FED Başkanı Yellen’ın 2019’un sonuna kadar yılda birkaç kez faiz artırmayı öngördüklerini ve zamanlamanın ekonomik görüne bağlı olduğu ifadeleri doları güçlendirdi. Bu gelişmeyle birlikte 1.0627 seviyesine dek gevşeyen parite bu seviyelerde işlem görmeye devam ediyor. Gün içinde açıklanacak Euro bölgesi faiz kararı ve basın toplantısı volatiliteyi artırabilir. ABD tarafında ise Philadelphia FED İmalat Endeksi ve İnşaat İzinleri verileri takip edilecek. Teknik görünüme baktığımızda, kısa vadeli yükseliş kanalının oluştuğu paritede 1.0620 desteği üzerinde kalındığı takdirde yukarı gitme isteği görülebilir. 1.0690-1.0715 yükseliş denemelerinde direnç seviyeleri olarak izlenebilir. 1.0620 desteğinin aşağı yönlü geçilmesi halinde ise, 1.0600-1.0570 destek seviyeleri gündeme gelebilir.

ALTIN ANALİZİ
Dolar endeksindeki ve ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde yükseliş altın fiyatlarını da aşağı yönlü baskılamaya devam ediyor. Ayrıca dün açıklanan ABD enflasyon verilerinin beklentileri karşılaması ve FED başkanı Yellen’ın şahin tonda algılanan söylemleri ile sarı metalde geri çekilmeler gözlendi. 1197 seviyesine kadar geri çekilen sarı metal tepki alımları ile 1202 seviyelerinde denge buldu. Teknik olarak incelediğimizde, yükseliş kanalını aşağı yönlü kıran sarı metalde 1208 direncinin aşılması halinde yükseliş eğiliminin sürmesi beklenebilir ve 1213-1218 direnç seviyeleri olarak takip edilebilir. 1208 direncinin aşılamaması halinde ise, 1198-1193 destek seviyeleri olarak takip edilebilir.

PETROL ANALİZİ
Hafta başında Suudi Arabistan Petrol Bakanının 6 ay sonra arz talep dengesine bağlı olarak OPEC anlaşmasına devam etmeyebileceklerini açıklaması sonrası petrol fiyatlarında geri çekilmeler gerçekleşti. Dün ise OPEC raporunda açıklanan ABD 2017 Petrol arzı beklentilerinde ki artış petrol fiyatlarında ki geri çekilmeleri destekledi. Öte yandan, Amerikan Petrol Enstitüsü (API)’nün açıkladığı petrol stokları 5 milyon varil azalış gösterdi. Bugün ise EIA’nın açıklayacağı petrol stokları yakından izlenecektir.
HAM PETROL ANALİZİ
Azalan stoklar sonrası yukarı yönlü hareketlerin görüldüğü ham petrolde kısa vadeli düşüş kanalının korunduğunu görüyoruz. 52.50 direncinin aşılması durumunda petrolde yukarı yönlü istek görülebilir ve 53.20-53.65 dirençleri ön plana çıkabilir. Söz konusu direncin aşılamaması halinde ise, 51.80-51.35 destek seviyeleri olarak takip edilebilir.

BRENT PETROL ANALİZİ
Kısa vadeli düşüş kanalı içindeki hareketini sürdüren petrolde 54.60 direnci aşılamadığı sürece geri çekilme hareketleri görülebilir. 53.85-53.30 geri çekilmelerde destek seviyeleri olarak takip edilebilir. 54.60 direncinin aşılması durumunda ise, 55.45-55.90 dirençleri takip edilebilir.

-destek yatırım

19 Jan 2017

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap