Piyasalarda Trump Depremi !

fft81_mf2289653 Piyasalarda Trump Depremi !

Dolar/TL 3,30 ve Euro/TL 3,68 ile tarihi rekor kırdı.

ABD’de Başkanlık seçimine yönelik oy sayımı devam ederken resmi olmayan sonuçlara göre Trump’ın Clinton’a göre önde olduğunun görülmesi piyasalarda adeta deprem etkisi yarattı. Açıklanmakta olan sonuçlara göre Trump 244 delege sayısına ulaşırken Clinton 209 delege sayısı ile onu takip ediyor. Hatırlatmak gerekirse 270 delege sayısına ulaşan aday ABD’nin 45. Başkanı olmayı ilan edecek. Tabii anket sonuçları ve piyasa beklentileri Clinton’ın başkan olacağı fiyatlamasına neden olurken Trump’ın seçimi kazanmaya çok yaklaşması piyasalarda adeta deprem etkisi yarattı. Bu sayede

  • ABD Başkanlık seçimlerinde Trump’ın kazanmasına yönelik en duyarlı para birimi olan Meksika pesosu ABD dolarına karşı %12’den fazla değer kaybetmiş durumda.
  • Ons altın Brexit’ten bu yana en hızlı yükselişini kaydederek 1330 seviyelerinin üzerine yükselmiş durumda.
  • Yen’in ABD doları karşısında değer kazancı %4’e yakın… Bu sayede Japon Nikkei endeksi %5 gerileme kaydederken vadeli S&P endeksinde ise düşüş %4 seviyelerini bulmuş durumda.
  • Yüksek risk ortamının oluşması sonucu tahvile olan talep nedeniyle ABD 10 yılıklarının getirisi 1.89 seviyesinden 1.71’lere kadar gerileme kaydetti.
  • Yurt içerisinde ise dolar kuru tüm zamanların en yüksek seviyesine yükselerek 3.30 seviyesini test etti.
  • Önemli bir nokta da seçim sonuçlarının Trump’ı önde göstermesi sonucu FED’in Aralık ayında faiz artırma ihtimalinin %54 seviyesine gerilemesi oldu.

-eren can ümüt(investing)

09 Nov 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap