Piyasalarda son durum

1473087872 Piyasalarda son durum

ABD piyasalarının kapalı olduğu dünde, Avrupa borsalarında yükseliş çabaları görülürken, içeride TL’de yükselen tansiyon BIST’i satış baskısı altında bıraktı. Dün TCMB’nin faiz artırımı kararı sonrasında 3,38’in altına gevşeyen USD/TL, Avrupa Parlamento’sunun üyelik görüşmelerinin dondurulması kararı sonrasında 3,4535’e kadar yükseldi.
Sabah itibariyle TL’de tansiyon halen yüksek. Gelişen ülke kurlarından negatif yönde ayrışan USD/TL Asya seansında 3,47 seviyesinin üzerine çıkarak rekorunu tazeledi. An itibariyle işlemler 3,4498’den geçmekte. Bugün AB’ye ilişkin haber akışları TL’nin yönünde belirleyici olacak.
Asya piyasalarında ise haftanın son işlem gününde görünüm hafif satıcılı (Shanghai -%0,17, Nikkei -%0,03). ABD vadelileri %0,20 primli işlem görürken, anlaşma umutlarının haftaya gerçekleşecek zirveye ertelendiği petrolde yön aşağıda. Brent petrolün varili %0,70 kayıpla %48,52$ seviyesinde.
TCMB piyasaları şaşırttı… Merkez Bankası beklentilerin aksine politika faizinde 50 bp’lik artırımla %7,50’den %8’e, üst bant olan marjinal fonlama oranını ise %8,25’den %8,50’ye çekerek faiz koridorunda simetriyi sağladı. Bizim beklentimiz politika faizinde 25 bp’lik bir artırım yaparak sadeleştirme tamamlaması yönündeydi.
TCMB, son dönemde TL’de yaşanan kayıplarının enflasyon üzerindeki etkilerini sınırlandırmak amacıyla sıkılaştırma kararını aldığını açıkladı. Ağırlıklı fonlamanın %7,90 civarlarında olduğu düşünülürse politika faizinin ağırlıklı fonlamaya doğru yaklaştırılması ve üst bantta gelen 25 bp’lik artırım adımı piyasada bir miktar sıkılaştırma sağlayacaktır.
Fakat yurtiçinde AB ile ilişkilerin kopma noktasına gelmesi TL tarafından satışları artırmakta. Dün Türkiye’nin üyelik müzakerelerinin geçici olarak dondurulması tasarısını kabul eden Avrupa Parlamentosu kararı sonrasında TL’de satışların sertleştiğine şahit olduk. Kararın tavsiye niteliği taşıdığını belirtelim. Asıl kararı 15-16 Aralık’ta toplanması beklenen AB Konseyi verecek.
Günün ajandası… Yurtiçinde önemli veri akışı bulunmazken, 12:30’da İngiltere’den 3. çeyrek büyüme verisini, ABD’den16:30’da ticaret dengesini ve 17:45’de hizmet PMI verisini alacağız.

-Alan yatırım

25 Nov 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap