Piyasalarda Son Durum (Altın-EURUSD-Dolar Endeksi)

Bu analizimizde özellikle Dolar Endeksi, EUR/USD ve Altın cephesini ilgilendiren gelişmeleri inceleyeceğiz ardından Teknik Analiz kullanarak yorumlayacağız.

Bu analizimizde özellikle Dolar Endeksi, EUR/USD ve Altın cephesini ilgilendiren gelişmeleri inceleyeceğiz ardından Teknik Analiz kullanarak yorumlayacağız.

 

Euro/Dolar paritesi ECB Başkanı Mario Draghi’nin Handelsblatt röportajı sonrasında zayıflamaya devam ediyor. ECB’nin 22 Ocak itibariyle varlık alım programının kapsamını genişleteceği beklentileri Draghi’nin ifadeleriyle birlikte yükselmiştir. 

 

Yakın dönemde Euro’nun değer kaybetmesi endeks ağırlığı dolayısıyla Dolar Endeksi’ni de yukarı çeken ana etkenlerden biri.. 7 Ocak Çarşamba günü açıklanacak Fed/FOMC toplantı tutanakları çıkış programının uygulamasına ilişkin daha fazla ipucu sunabilir. ​ Özellikle not edilmeli.. 

 

Bu durum “toplantı” sonrasında olduğu gibi Dolar cephesinde zayıflamayla sonuçlanabilir.

 

Teknik olarak incelersek:

 

Altın, EUR/USD ve Dolar Endeksi arasında ne kadar güçlü bir ilişki olduğunu anlamak için 2001 yılından itibaren aralarındaki korelasyonu inceledik. Aşağıdaki tabloda sonuçları görebilirsiniz. Bu tabloda görülebileceği üzere Dolar Endeksi ile EUR/USD arasında -%97,7’lik çok güçlü negatif bir ilişki var. Dolar Endeksinin %57,6’sı EUR/USD’den oluştuğunu hesaba katınca bu değerin ne kadar kuvvetli olduğunu daha iyi anlayabiliriz. Altın ile ise -%68,3. EUR/USD kadar olmasa da çok güçlü ters bir ilişki. Bu sonuçları aklımızda bulundurarak teknik analize başlayabiliriz.

44191-kore Piyasalarda Son Durum (Altın-EURUSD-Dolar Endeksi)

 

 

Dolar Endeksi, 2001 yılından başlayan düşüşün fibonacci %38,2 seviyesi olan 90 direncini kırdı ve sert yükseliyor. 90 seviyesi üzerinde kalındığı sürece önceki dolar endeksi  analizimizde belirttiğimiz(https://parahaberi.com/tr-tr/haberler/78482/dolar-endeksinde-uzun-vadede-3-kritik-direnc ) uzun vadeli trendin üst noktası olan  ile fibonacci %50 seviyesi arasındaki kritik 94-96 direnç bölgesine doğru yükseliş devam edebilir.

44197-dxy Piyasalarda Son Durum (Altın-EURUSD-Dolar Endeksi)

 

Bu yükseliş hareketi özellikle EUR/USD ve Altın üzerinde kendini hissettiriyor. EUR/USD 1,21 seviyesinin altında, 1,20 desteğini test ediyor. Altın ise 1200’den başladığı düşüşüne devam etti ve an itibariyle 1170 seviyesinin üzerinde tutunmaya çalışıyor. Eğer Dolar Endeksinde yaşanan bu yükseliş devam ederse EUR/USD’de 1,20 desteği altında sert düşüşler, Altın’da da 1150 desteğinin altında oluşabilecek hareketlerde 1100-1050 seviyelerine doğru düşüş hareketi başlayabilir.

 

44193-xauusdsdaily Piyasalarda Son Durum (Altın-EURUSD-Dolar Endeksi)

 

44194-eurusdsmonthly Piyasalarda Son Durum (Altın-EURUSD-Dolar Endeksi)

 

Sanko Menkul Değerler Araştırma

 

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap