Piyasalarda risk iştahı yerini ‘bekle-gör’e bıraktı

Piyasalarda ABD verileri sonrası Fed’in faiz…

Piyasalarda ABD verileri sonrası Fed’in faiz artışına ilişkin beklentilerin değişmesiyle artış gösteren risk iştahı Avrupa satışlarında artan baskı ve değerlenen yen dolayısıyla bozuluyor. 

Asya piyasaları güçlü yenin etkisiyle gerileme gösterirken, güvenli liman altında ise yükselmenin devam ettiği görülüyor. 

Fed’in faiz artışına ilişkin beklentilerin gerilemesi ile birlikte dolar zayıflarken, petrol fiyatlarındaki düşüşle bağlantılı olarak gelişmekte olan ülke para birimlerinde de yatay bir seyir söz konusu. 

Ak Yatırım Küresel Piyasalar Araştırma Müdürü Okan Ertem, risk iştahının bozulmasında iki unsura dikkat çekti: “Japonya Merkez Bankası’nın geçtiğimiz hafta hayal kırıklığı yaratan ve genişlemeci politikalarda yavaş bir adım olarak algılanan para politikası kararını takiben Başbakan Abe’nin dün Japon Hükümeti tarafından onaylanan mali genişleme paketinde farklılık yaratabilecek bir önlem bulunmaması Dolar/Yen paritesinin 100 seviyesine yaklaşmasına neden oluyor. Risk algısını bozan ve dünya hisse senetleri üzerinde baskı yaratan diğer bir gelişme de ECB’nin Euro bölgesi bankalarına uyguladığı stres testlerinin yeterince muhafazakar olmadığını düşünen yatırımcıların Avrupa Bankaları hisse senetlerinde yaptıkları satışlar

Dün yeniden 3 sınırının üstünü test eden dolar/TL, bu sabahın erken saatlerinde de 3 seviyesinin hemen altında işlem gördü. 

Türk Lirası varlıklar için bugün açıklanacak enflasyon verisi dikkatle takip edilecek. 

Piyasada Temmuz ayında da enflasyondaki artış eğiliminin devam edeceği beklentisi hakim. Ekonomistlerin tahmini fiyatlardaki yıllık artışın yüzde 8,11 seviyesine çıkacağı yönünde. 

Merkez Bankası da Temmuz ayında belirgin bir yükseliş beklentisine katılıyor. Geçen hafta yapılan yılın üçüncü Enflasyon Raporu sunumunda konuşan Başkan Murat Çetinkaya, işlenmemiş gıda fiyatlarındaki hareketlenme ve tütün ürünlerindeki fiyat ayarlamalarının Temmuz enflasyonunun belirgin yükselmesine neden olacağını söylemişti.

ALTIN

Fed para politikasına ilişkin görünümüm değişmesiyle doların gerilemesi sonucu yükseliş gösteren altında yukarı yönlü eğilimin devam ettiği görülüyor.

Altın Asya piyasalarında yükselişle başladı. Spot altının ons fiyatı 1.365 dolar seviyesine kadar yükseldi.

PETROL

Petrol fiyatlarında arz fazlası ve küresel büyüme görünümünün bozulması etkili olmaya devam etti. 

ABD ham petrolü 40 dolar seviyesinin altını görürken, Brent petrol ise 42 dolar seviyelerinde seyretmeye devam etti. 

ASYA HİSSELERİ

Asya hisse senetleri, Japonya Başbakanı Shinzo Abe’nin teşvik adımların yarattığı hayalkırıklığı sonrası yendeki güçlenmenin etkisiyle Japonya hisse senetlerine gelen satışlarla birlikte, küresel hisse senetlerindeki düşüşü takip ederek, kayıplarını ikinci güne taşıdı.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.9 düşerek Tokyo saati ile 09:04’te 135.71 seviyesine indi.

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap