Piyasalarda Ölümcül Dalgalar!!!

Bu analizimizde “Coppock “ eğrisinin ne olduğundan, bu indikatördeki “ölümcül dalga” tanımının ne olduğundan ve indikatörün ne zaman “AL” sinyali verdiğinden bahsedeceğiz. S&P 500 ve BIST 100’ü bu indikatörü kullanarak inceleyeceğiz.

 

Bu analizimizde “Coppock “ eğrisinin ne olduğundan, bu indikatördeki “ölümcül dalga”  tanımının ne olduğundan ve indikatörün ne zaman “AL” sinyali verdiğinden bahsedeceğiz. S&P 500 ve BIST  100’ü bu indikatörü kullanarak inceleyeceğiz.

 

COPPOCK Eğrisi

 

Coppock Eğrisi 1960’lı yıllarda Edwin Coppock tarafından oluşturulmuştur.

 

Edwin Coppcok, piyasalardaki düşüş hareketlerinin, kişilerin yas tutma süreleri ile bağlantılı olabileceğini düşünmüş ve bu yüzden American Episcopalian Kilisesine, kişilerin yaklaşık ne kadar süre yas tutuğunu öğrenmek amacıyla danışmıştır.

 

Aldığı cevap olarak yas tutma süresinin yaklaşık 11-14 ay olduğu sçylenmiştir.

Coppock eğrisi fiyatlardaki 11 ve 14 aylık dönemdeki yüzde değişim toplamının 10 aylık ağırlıklı ortalaması şeklinde oluşturulmuştur. Genel olarak “0” değerinin altında yukarı yönlü bir toparlanmada “AL” sinyali veren bir indikatördür.

 

İndikatör  “0” değerinin üzerinde ikili tepe benzeri formasyon oluşturduğu durum  “Ölümcül Dalga” olarak belirtilmiştir.

 

“Ölümcül Dalga” sert düşüşlerin haberici olabilir şeklinde yorumlanabılır.

 

 

S&P 500

 

Aşağıda S&P 500’de görülen bazı Ölümcül Dalgaları sizler için belirttik. Bu dalgalar ile birlikte başlayan düşüşler bu grafiklerde net bir şekilde gözüküyor.

58980-spx Piyasalarda Ölümcül Dalgalar!!!

58982-1 Piyasalarda Ölümcül Dalgalar!!!

58983-2 Piyasalarda Ölümcül Dalgalar!!!

 

Son dönemde oluşan kısımda yine bir Ölümcül Dalga oluşması ihtimali artmış gözüküyor(Kırmızı ile işaretli alan).

 

58984-3 Piyasalarda Ölümcül Dalgalar!!!

 

 

Bist 100

 

Bist 100’de yeşil kutucuklarla belirtilen kısımlardaki “AL” sinyalleri özellikle son dönemlerde çok başarılı sonuçlar verdiğini görüyoruz.

 

58985-bist Piyasalarda Ölümcül Dalgalar!!!

 

Önümüzdeki günlerde parahaberi.com olarak “TEKNİK ANALİZ” bölümümüzde günlük olarak güncelleyeceğimiz bir “Coppock Monitörü” tablosu hazırlayacağız.Bu tablo ile Coppock değerlerini güncel olarak takip edebileceksiniz.

 

Analiz ile ilgili bilgi almak isteyenler Sanko Menkul Araştırma Bölümünü arayabilirler:

0212 410 05 98

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap