Piyasalarda nasıl açılış bekleniyor?

Dün Ne Oldu…
Dün Yunanistan’ın borç rahatlaması ile ilgili basına sızan haber sonrası Yunan ve Alman Borsaları’nda satışlar görülürken Borsa İstanbul yine rekorlar peşindeydi. BİST100 endeksi %0,61 yükselerek 98.314 puanla tüm zamanların en yüksek kapanışını gerçekleştirdi. 98.795 seviyesi de gün içinde görülen en yüksek seviye olarak kayıtlara geçti. Açıklanan Fed tutanaklarına göre Haziran ayı faiz artırımı kesin gibi ama sonrasında daha az şahin bir tutum doların diğer para birimlerine karşı değer kaybetmesine neden oldu. Euro/dolar 1,12 seviyesini aştı. Rusya Enerji Bakanı Alexander Novak, bugün Viyana’da gerçekleştirilecek toplantıda dokuz aylık uzatmalı petrol üretim kısıntısına ek olarak üç aylık bir uzatmanın da tartışılacağını belirtti.

Bugün Ne Bekliyoruz…
Sabah saatleri itibariyle Japon Nikkei endeksi günü hafif ekside kapatırken Çin Borsası dünkü kayıpların ardından alıcılı seyrediyor. ABD Vadeli Endeksleri %0,5’lere varan alıcılı, Alman Vadeli Endeksi ise satıcılı.. Petrol fiyatlarında hafif alıcılı bir seyir görülürken Brent tipi petrol varil başına 54,42 dolardan alıcı buluyor. Dolar/TL 3,55 sınırının hemen üzerinde satıcılı işlem görürken Euro/dolar güçlenme eğiliminde 1,1240 seviyesinin hemen altında işlem görüyor. Yurtiçinde piyasaya veri akışının sakin olması beklenirken yurtdışında ABD Toptan ve Perakende Eşya Stokları ve işsizlik başvuruları takip edilecek. Borsa İstanbul’un güne hafif alıcılı başlangıç yapmasını bekliyoruz.

Uzun Vadede Ne Bekliyoruz…
MSCI Türkiye F/K17 çarpanı MSCI EM F/K17 çarpanına göre %29 iskontolu. İskontonun tarihi ortalamasının %15 olduğu dikkate alındığında Türkiye için son dönemde artan CDS ve piyasa volatilitelerinin bir katalizör sonrası normalize seviyeye gelmesi durumunda Türk borsası için önemli bir potansiyelin bulunduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca Türkiye’nin taşıdığı riskleri dengeleyebilecek büyüme potansiyeli de dikkate alınmalı. Türk şirketlerinin 2017 satış, FAVÖK ve net kar büyümme beklentileri EM ortalama beklentilerine paraleldir. TCMB’nin 2017 yılında FED’in atacağı adımlara göre pozisyon alacağını beklemekteyiz. 2017 sonunda 10 yıllık tahvil faizlerinin piyasa beklentisine paralel %11,17 seviyesinin hafif üzerine çıkmasını öngörmekteyiz. Dolar/TL’nin 2017’de ortalama 3,78 seviyelerinde seyredeceğini beklerken 2017 sonunda 3,88 seviyesine ulaşacağını öngörmekteyiz.

-bizim menkul

25 May 2017

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap