Piyasalarda Kusursuz Fırtına

Çin kaynaklı aşağı yönlü riskler.

Çin ekonomisinin daha düşük hızda büyüyeceği düşüncesiyle birlikte küresel piyasalarda endişe sürüyor. ABD’de altı yıldan bu yana devam eden boğa piyasasının sonlanıyor olabilir. Gelişen piyasalarda ise durum daha fazla tedirginlik verecek düzeye ulaşmaya başladı. Çin ekonomisinin hız kesmesiyle birlikte emtia fiyatları düşüşe devam ederken, ekonomisi önemli ölçüde emtia ihracatına dayanan ekonomiler de olumsuz etkilenmeye başladı. 11 Ağustos’ta Çin Merkez Bankası’nın yuanın değerini düşürmek üzere adım atması “malumun ilanı” olarak değerlendirildi. Emtia paraları geri çekilirken, gelişen ülke tahvillerinden çıkış, ABD tahvilleri gibi güvenilir varlıklara giriş yaşandı.

 

Hisse senetleri piyasası, uygun finansman olanakları ve ekonomik büyümeyi tercih etmektedir. Küresel likidite koşullarının normalleşmesiyle birlikte varlık tercihleri de değişebilir. Fed 2008’den bu yana 0-25% aralığında tuttuğu fonlama faizini kuvvetle muhtemel 2015 yılı içinde artırabilir.

 

ABD ekonomisi 2015’e cansız bir başlangıç yaparak yılın ilk çeyreğinde 0,60% ikinci çeyreğinde 2,30% büyüyebildi. Son dönemde açıklanan güçlü perakende satışlar ve konut verileriyle birlikte 27 Ağustos Perşembe günü açıklanacak ikinci çeyrek büyümesine ilişkin ikinci tahmini 3,30% seviyesine revize olabilir.

 

Çin ekonomisinin yavaşlaması en çok gelişen ülkeleri etkileyebilir. Hali hazırda Çin’e ihracatın GSYH payı ABD, İngiltere, Fransa, İtalya ve İspanya’da %1’den daha düşüktür. Almanya’da söz konusu oran %2,6, Japonya’da %2,7 seviyesindedir. Söz konusu rakamlar Peter Brezin’in BCA Research için hazırlamış olduğu nota dayanmaktadır.

 

Çin devalüasyonuyla başlayan endişe, küresel ekonomi için nette negatif işaretler sunuyor. Söz konusu gelişmeler Fed’i yolundan çeviremese dahi, “çıkış programını” daha ihtiyatlı uygulamasını sağlayabilir.

 

 Sanko Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölümü

 

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap