Piyasalarda kritik hafta

Yurt içinde para piyasaları, yeni…

Yurt içinde para piyasaları, yeni kabinedeki ekonomi kurmayları ve Merkez Bankası’nın yarınki PPK toplantısına kilitlendi. Akp’de yeni genel başkan ve başbakan adayı Binali Yıldırım oldu. Birkaç gün içinde yeni hükümetin kurulması bekleniyor.Yarın yeni Merkez Bankası Başkanı’nın ikinci Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı var. Fed’den gelen ‘Erken faiz artışı olabilir’ mesajından sonra Merkez Bankası’nın stratejisi merak konusu. Merkez 25 baz puanlık indirimle yetinebilir.

Diğer yandan piyasalar siyasi gelişmelerin etkisinde. Dokunulmazlık yasasının referanduma gerek kalmadan kabul edilmesi yurt içinde gözleri HDP’ye çevirirken, AB’den yapılan açıklamalarda dokunulmazlığın kaldırılmasının yanlış olduğu belirtildi. AB vize girişimlerinin askıya alınma ihtimalinin güçlenmesine rağmen, bu yoldan geri adım atmayan Cumhurbaşkanı Erdoğan ise mecliste terör yanlısı insanların olmaması gerektiğini belirtti.

Gelişmiş ve gelişen ülke endekslerinin birbirinden ayrıştığı süreçte FED belirsizliği devam ederken piyasadaki fiyatlamalarda değişiyor. FED üyeleri yaptıkları açıklamalarda genel olarak faiz artırımına destek verdiklerini belirtirken, FED’in Haziran ayındaki faiz artırım ihtimali de günden güne artıyor. Olumsuz gelişmeleri belli ölçüde fiyatlayan piyasalarda temkinli görünüm korunabilir.

Kısacası bu haftanın genel gündem konuları,siyasi gelişmeler, FED tutanakları, yarınki TCMB faiz kararı, dış piyasaların seyri, terör eylemleri, Suriye, petrol fiyatları, ABD ve Euro Bölgesine ait makro ekonomik veriler… 

KÜRESEL PİYASALAR

Cuma günü haftanın kapanışında Asya borsalarının geneli günü pozitif kapattı. Sabah saatleri itibariyle Asya borsalarının geneli haftaya pozitif başlarken Çin Shanghai Composite endeksi teknoloji ve telekomünikasyon sektörleri öncülüğünde yükselirken Japonya Tokyo Nikkei borsası imalat PMI verilerinin beklentilerin altında kalmasının ardından kamu hizmeti dağıtım şirketleri ve perakende sektörü şirketleri hisselerinde görülen satışla satıcılı seyrediyor.

 Euro Bölgesi’nde cuma günü önemli bir  haber ve veri akışı olmadığı günde ABD borsaları küresel piyasalardaki yükselişe ayak uydurarak günü alıcılı tamamladı. Avrupa borsaları teknoloji, yükselen petrol fiyatlarının enerji sektörü hisselerine alım getirmesi ve İngiltere’nin kanser tedavisini desteklemeyi onaylamasının ardından sağlık sektörü hisselerine gelen alımlar öncülüğünde yükseliş kaydetti. Bugün Euro Bölgesi’nden gelecek büyümenin öncü göstergelerinden olan imalat PMI ve hizmet PMI verileri Avrupa ekonomisinde iç talebi göstermesi bakımından önemli olacaktır.

 ABD tarafına baktığımızda ise mevcut konut satışları beklentilerin üzerinde 5,45 milyon geldiğini izledik. ABD’de son dönemde konut piyasasındaki toparlanma devam ediyor. ABD borsaları hammadde şirketleri ve teknoloji şirketleri öncülüğünde yükseliş yaşadı. 

Uzmanlara göre, endekste ilk destek 76.000 seviyesinde. Bu seviye günlük işlemler için önemli.76.000 seviyesinin altında kalınması durumunda ise düşüşün devamıyla sonraki destekler 75.500-75.000 seviyelerinde bulunuyor. Tepki alımlarında ilk dirençler ise 77.000-77.500 seviyesinde. Tepki çıkışının devamı için 77.500 seviyesinin geçilmesi önemli. Sonraki dirençler 78.000 ve 78.500-79.000 seviyelerinde görülüyor. Satış baskısı sürmekle birlikte destek seviyelerinde tepki alımları görülebilir.

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap