Piyasalarda kritik hafta1242146_620x410 Piyasalarda kritik hafta

Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde piyasalar ABD’den açıklanan istihdam raporuna odaklanmıştı. Tarım dışı istihdam beklentilerin hafif altında kalsa da veri seti genel olarak oldukça iyimser bir tablo çizdi. İşsizlik oranında hafif gerileme yaşanırken ortalama saatlik kazançlardaki yüskeliş hareketi dikkat çekici seviyedeydi. Aynı zamanda tarım dışı istihdam önceki dönem verisinde yukarı yönlü revizyona gidilmesi görünümü iyileştiren bir diğer gelişme olarak ön plana çıktı.

Ekonomik gelişmelerin yanısıra siyasi açıdan da son derece hareketli bir haftayı geride bıraktık. Yurtiçi gelişmelerin yanı sıra uluslararası piyasalarda da sıcak gelişmeler yaşandı. İçeride HDP’li milletvekillerinin tutuklanması piyasalara büyük bir satışı beraberinde getirirken ABD’de Başkanlık seçimine dair gelişmeler takip edilmeye devam edildi. FBI’ın Clinton’a e-posta soruşturmasını yeniden gündeme getirmesiyle değer kaybeden dolarendeksi yeni haftaya iyimser bir başlangıç yaptı. FBI Direktörü James Corney tarafından yayınlanan metinde Clinton’ın şuan için temize çıktığına dair açıklamalar yer buldu. Gelişme piyasalarda doların güçlenmesini desteklerken seçime kısa bir süre kala Clinton yeniden gözde konumuna geldi.

Yeni haftada ise gözler ABD’de gerçekleştirilecek başkanlık seçimlerinde olacak. Seçim sonuçları Türkiye saatiyle Çarşamba gününün ilk saatlerinde belirginleşmeye başlayacak. O zamana kadar piyasdaki gel gitlere hazırlıklı olmamız gerekiyor. Gün içerisinde ise Avrupa Bölgesi’nden açıklanacak perakende satışlar verisi fiyatlamalara etki edebilir.

EURUSD
Geride kalan haftaya ABD’den gelen istihdam raporunun iyimser bir görünüm ortaya koyması ile elveda demiştik. Yeni haftaya ise FBI’ın Clinton’ı temize çıkarmasıyla birlikte haftaya başlangıç yaptık. E-mail soruşturmasının yeniden gündeme gelmesiyle birlikte anketlerde güç kaybeden Clinton yeniden seçimin gözde adayı haline geldi. Paritede bu gelişmeler yeni haftaya gapli bir açılış yapmamızı sağladı. 1.1100 seviyesinin altındaa baskının devam edebileceğini düşündüğümüz paritede 1.1050 ve 1.1000 seviyeleri önemli desteklerimiz. Eğer hareketlilik yeniden 1.1100 seviyesinin üzerine çıkabilirse toparlanma 1.1150’yi yeniden test etmek isteyebilir. Yeni haftada ise gözler başkanlık seçimlerine dair yaşanacak gelişmelerde olacak. Trump’ın herhangi bir şekilde ön plana çıkması pariteye yeni yükselişleri, Clinton seçmenlerinin güçlenmesi halinde ise pariteye yeni satışları getirebilir.

USDTRY
Cuma günü HDP’li milletvekillerinin tutuklanması ile yeni rekorlar kıran kurda 3.1735 seviyesi görüldü. Akşamın ilerleyen saatlerinde S&P not değerlendirmesini açıkladı. Türkiye’nin notunu BB seviyesinde tutan S&P, Türkiye’nin kredi notu görünümünü ise negatiften durağana yükseltti. Not hala çöp seviyesinde olduğundan TL üzerinde sınırlı pozitif etki gördük. Haftayı 3.1585 seviyesinden kapatan kurda yeni haftada ilk destek daha önceki zirve olan 3.1270 seviyesi. Kısa vadeli trend desteği ise 3.1130 seviyesinde. Kurda 3.10 bölgeesinin üzerinde yükselişin devam edebileceğini ve bu hafta ABD başkanlık seçimlerinin yanında yurtiçi gelişmelerin kur üzerinde belirleyici olacağını belirtelim. Kurda 3.1735 zirvesinin üzerinde 3.1850 ve 3.20 seviyeleri görülebilir. Endeks tarafında ise 73 bin 500 desteğine doğru geri çekilme devam edebilir.

ALTIN
Hafta boyunca ABD başkanlık seçimine dair belirsizliklerin artmasıyla yükseliş gösteren değerli metal, haftanın son işlem gününde de bu yükselişini sürdürdü. Gün içerisinde ABD tarafından açıklanan tarım dışı istihdam verisinin beklentilerin altında kalması da altına destek olan önemli etkenlerden bir tanesiydi. Ancak yine de başkanlık seçimine dair belirsizliklerin veri akışını gölgede bıraktığını söyleyebiliriz. Bugün ise veri akışı bakımından sakin bir gün bizi beklerken, yarın gerçekleşecek olan ABD başkanlık seçimi değerli metalde asıl etkiyi gösterecek gelişme olarak takip edilecek. Teknik olarak baktığımızda yükselişin devamında ilk direnç 1300 dolar seviyesinde bulunnuyor. 1300’ün aşılması durumunda ise yeni hedef 1307 Dolar direnci olabilir. Geri çekilmelerde ise 1287 ve 1280 dolar destek seviyeleri takip edilmeli.

GBPUSD
Geçtiğimiz hafta kurda yukarı yönlü baskının arttığı bir hafta oldu. Yüksek mahkemenin hükümet aleyhine verdiği karar ile Brexit sürecinin ötelenme ihtimali , BoE’nin yeni genişlemeci adım atmaması ve ABD Başkanlık seçimlerinin kızışmasıyla beraber kur son bir ayın zirvesini yaptı. Bugün veri açısından oldukça sakin ancak Salı günü yapılacak olan ABD Başkanlık seçimleri ile ilgili haberler kurda belirleyici olacaktır. Haftalık kapanışı 1.25 seviyesinin üstünde yapan parite Clinton hakkında FBI tarafından açılan soruşturmada aklandığı haberleriyle yeni haftaya satıcılı başladı. Geri çekilmenin devam etmesi halinde 1.2430 – 1.2380 -1.2350 seviyeleri gündeme gelebilir. Kurda 1.25 seviyesinin üstünde toparlanmalarda ise 1.2550- 1.2600 seviyeleri direnç olarak takip edilebilir.

BRENT PETROL
Üretim anlaşmasındaki belirsizlik, petrol ffiyatlarının geride bıraktığımız haftayı satıcılı geçirmesine sebep oldu. Anlaşma olup olmayacağı hakkında net bir açıklama yok. Yaşanan gelişmelere baktığımızda OPEC’in kendi içinde henüz bir anlaşmaya varamadığını görüyoruz. OPEC dışı üreticiler ise üretim miktarını kısmak yerine sabitleme fikrine sıcak bakıyorlar. Buna ek olarak bir OPEC delegesi, Viyana’daki son görüşmelerde Suudi Arabistan’ın, İran’ın petrol arzında kesintiye gitmemesi durumunda, kendi petrol üretimini günlük 1 milyon varil artırma tehdidinde bulunduğunu açıkladı. OPEC Genel Sekreterinden hızlı bir yalanlama gelse de piyasalarda anlaşma olmayacağına yönelik beklentinin daha kuvvetli olduğunu söyleyebiliriz. Fiyatlamalarda ise aşağı yönlü hareket 45.00-44.60 aralığı geçilirse 44.00 ve 43.70 seviyelerine kadar devam edebilir. Yukarı yönlü fiyatlama için ise ilk etapta 46.50’nin geçilmesi gerekiyor. Hareketin devamında 47.00 ve 47.50 takip edilebilir.

Işık Menkul Değerler A.Ş.
 

07 Nov 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap