Piyasalarda Gözler Tarım Dışı İstihdam Verisinde

1904047_720x360 Piyasalarda Gözler Tarım Dışı İstihdam Verisinde

Dün öğlen saatlerinde Başbakan Binali Yıldırım’ın açıklamalarında haftaya anayasa değişikliğini meclise sunacakları açıklaması ve karar meclisten çıktıktan 60 gün sonra referanduma gidileceği beklentileri ile Türk lirası varlıklarında hareketlilik arttı. Bu gelişmelerin etkisi ile USDTRY 3.5050 seviyesine kadar yükselerek rekor kırarken EURTRY ise 3.7181 ile yeni rekor seviyesine ulaştı. TL varlıklarında oynaklığın artması üzerine bugün Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK), Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında toplanma kararı aldı. Saat 17:00’de toplanacak kurul ekonomideki son durumu değerlendirecek. ABD tarafında ise dün gelen işsizlik haklarından yararlanma başvuruları verisi haziran ayından beri gerçekleşen en yüksek seviyeye ulaşması sonrası dolar varlıkları ilk tepki olarak değer kaybetse de verinin etkisinin sınırlı kaldığını söyleyebiliriz ve ISM İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi verileri ile dalgalı hareketlerine devam ettiğini gözlemledik.  İngiltere’de Brexit sürecinde yaşanan belirsizlik volatiliteyi artırmaya devam ediyor. Euro bölgesinde ise Almanya tarafından gelen PMI verisi beklentileri karşılayamadı. Buna rağmen Euro bölgesinden gelen PMI verisi ve işsizlik oranının beklentileri karşılaması Euro varlıklarını olumlu etkiledi.  İngiltere’de yaşanan Brexit sürecinin etkileri ve İtalya referandumu Avrupa borsalarını olumsuz etkilemeye devam ediyor. DAX endeksi yüzde 0.9, FTSE100 endeksi yüzde 1.2 ile günü değer kaybederek kapattılar. ABD borsaları ise dünü yatay seyirle tamamladı. BİST-100 endeksinde ise Türk lirası varlıklarındaki hareketliliğin artması Doların rekor kırması Borsa İstanbul tarafında kayıpları derinleştirdi ve endeks günü  %1.99 değer kaybederek 72519 seviyesinden kapattı.  Petrol ise OPEC ülkelerinin arzı 1.2 milyon varıl kısma konusunda anlaşmaları sonrası değer kazanmaya devam ediyor.  ABD ham petrol 50.00 dolar, Brent petrol ise 53.00 dolar üzerinde fiyatlanıyor.

USDTRY ANALİZİ
Yurtiçi tarafta referandum beklentileri ve küresel piyasalardaki dolar yükselişi Türk varlıklarında hareketliliği artırıyor. Küresel anlamda dolar varlıklarının değer kazanmaya devam etmesi USDTRY paritesinin yukarı yönlü baskılıyor. Bugün açıklanacak olan tarım dışı istihdam verisi kur üzerindeki volatiliteyi artırabilir. Bugün yurt içinde Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantısı takip edilecek. Teknik olarak incelediğimizde yükseliş hareketine devam eden kurda 3.5080 direnci aşılırsa, yeni rekor seviyeler gündeme gelebilir ve 3.52653.5560 dirençleri izlenebilir. Geri çekilmelerde ise 3.4785 desteği ön planda olabilir

EURTRY ANALİZİ
Türk lirası varlıklarındaki değer kayıplarına ek olarak Euro bölgesinin verilerinin olumlu gelmesi yukarı yönlü hareketleri destekler nitelikte olduğunu söyleyebiliriz. Rekor tazeleyen Euro/TL kurunda alımların devamında 3.7425-3.7670 dirençleri karşımıza çıkabilir. Olası kar satışlarında ise 3.7025 desteği kırılırsa, yükseliş hareketinin güçlü desteği olan 3.6625 seviyesi gündeme gelebilir.

EURUSD ANALİZİ
Küresel anlamda dolar değer kazanmaya devam ediyor. Euro bölgesinde ise gün içinde gelen verilerin beklentileri karşılamasına rağmen İtalya referandumu ile ilgili belirsizlikler Euro varlıklarını baskılamayı sürdürdü. Gün içinde ABD tarafından gelecek tarım dışı istihdam verileri ile volatilite artabilir. Teknik olarak baktığımızda ise kısa vadeli yükseliş kanalı oluşturan EURUSD paritesi, kritik 1.0635-1.0605 destek bölgesi üzerinde kaldığı sürece yukarı gitme eğilimi devam edebilir. Alımların devamında 1.0690-1.0720 direnç bölgesi olarak karşımıza çıkabilir.

GBPUSD ANALİZİ
İngiltere’de Brexit bakanı Davis dün yaptığı açıklamalar GBPUSD paritesinin yukarı yönlü hareket etmesine neden oldu. Davis, Brexit sonrası İngiltere işletmelerinin Avrupa ile yapılacak ticaret ilişkilerinde etkilenmemesini amaçladığını açıkladı. Gün içinde İngiltere PMI verisi ve ABD Tarım dışı istihdam verileri öne çıkıyor. Teknik olarak sert yükselişler gösteren GBPUSD paritesi 1.2670 seviyesi üzerinde kalıcı olamadı. Bu seviye üzerinde fiyatlamalarda 1.2715-1.2785 dirençleri izlenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1.2520 desteği takip edilebilir.

USDJPY ANALİZİ
ABD tarafında USD varlıkları değer kazanmaya devam ederken, küresel piyasalarda risk iştahının artması güvenli limanlara olan talepleri azaltıyor. Dün ABD tarafından açıklanan İşsizlik haklarından yararlanma başvuruları verisinin olumsuz gelmesi ardından ISM imalat Satın Alma Müdürleri endeksinin olumlu gelmesinin dalgalı hareketlere neden olduğunu görüyoruz. Gün içinde gelecek ABD tarım dışı İstihdam verisi volatilitenin artmasına neden olabilir. Sert yükselişler gösteren USDJPY paritesi, kritik direnç bölgesi olan 114.25-114.60 seviyelerinde kalıcı olamadı. Kar satışlarının hız kazanması durumunda 113.60 desteği kırılırsa, yükseliş eğilimi ivme kaybedebilir ve 113.25 seviyesi izlenebilir.

ALTIN ANALİZİ
Dün Çin tarafından gelen olumlu PMI verileri ardından altında aşağı yönlü hareketlerin devam ettiğini izledik. Bununla beraber küresel risk iştahının artması güvenli limana olan talebi de azaltıyor. ABD tarafından gelen verilerin oynaklığı artırdığını da belirtelim. Zayıf görüntüsünü koruyan ons altında tepki alımları görülse de, kritik 1179-1185 seviyesi aşılamadığı sürece, yükselişler sınırlı kalabilir. Satışların hız kazanması durumunda 1169-1163 destekleri izlenebilir

HAM PETROL ANALİZİ
OPEC ülkeleri merakla beklenen toplantı sonucunda 1.2 milyon varillik üretim kısma kararı almasından sonra petrol fiyatlarında yukarı yönlü hareketler devam ediyor. Yeni bir yükseliş hareketi için kritik 51.60-52.30 dirençleri izlenebilir. Kar satışlarının hız kazanması durumunda 49.50-48.90 destekleri test edilebilir.

BRENT PETROL ANALİZİ
OPEC’in üretimi kısması sonrası Brent petrolü fiyatlarında yükselişler hız kazandı. Brent petrol kritik 54.40 seviyesini aşmakta zorlanıyor ve bir takım kar satışları görüyoruz. Kritik 54.40 seviyesi aşılırsa, alımlar 55.10-56.25 bölgesine doğru hız kazanabilir. Aksi takdirde, 52.00- 51.35 destekleri karşımıza çıkabilir.

02 Dec 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap