Piyasalarda Gözler ABD Verilerinde

f_ff_786975814411 Piyasalarda Gözler ABD Verilerinde

Yeni haftanın ilk işlem gününe doların bir miktar değer kaybıyla başladığını görüyoruz. Dolar endeksi 101 seviyesinin altına gerilese de yeniden toparlanmaya çalışıyor. Gelişmekte olan ülke para birimlerinin dolar karşısında değer kazançları bir miktar hızlanması sonrası Dolar TL 3.4070 seviyesine gerilese de yeniden toparlandı. Petrol fiyatlarında ise oynaklık sürüyor. Irak’ın petrol üretimini kesme durumuna katılabileceğine yönelik söylemleri petrol fiyatlarında yükselişleri hızlandırdı. Arabistan ise dün OPEC ve OPEC dışı ülkelerin yaptığı toplantıya katılmadı.  Brent petrol fiyatlarının yükselişi dün % 2 seviyesine yaklaştı. 30 Kasım günü yapılacak olan toplantıya kadar oynaklığın devam etmesini bekleyebiliriz. Altın fiyatları da tepki alımlarını hızlandırsa da 1200 direnç seviyesini geçemedi. Bugün ABD’den açıklanacak olan büyüme rakamları ve tüketici güven endeksi verileri piyasalarda oynaklığı yükseltebilir. Endeksler ise haftaya satıcılı başladı. DAX endeksi vadeli fiyatlarında gerilemeler % 1 seviyesine yaklaştı. S&P 500 endeksi ise vadeli fiyatları da günü satıcılı geçirirken günü ortalama  % 0,20 değer kayıplarıyla tamamladı.

USDTRY ANALİZİ
Doların gelişmekte olan ülke para birimlerine karşı değer kaybetmesi sonrası Dolar TL paritesi 3.4070 desteğini test etti ancak geçemedi. ABD tarafında ise büyüme rakamları ön planda olacak. Teknik görünümde ise kur tarafında son düşüşe rağmen yükseliş kanalının korunduğunu görüyoruz. 3.4070-3.3960 destek bölgesi üzerinde kaldığı sürece kurda yükseliş isteği devam edebilir. Gün içerisinde 3.4450-3.4560 direnç noktaları olarak takip edilebilir.

EURTRY ANALİZİ
TL’nin değer kazancı sonrası EURTRY paritesinde geri çekilmeler hız kazandı. Aynı zamanda küresel piyasalarda özellikle dünkü işlem gününün sonuna doğru Euro varlıklarının da zayıfladığını ve düşüşlerde bunun da etkili olduğunu belirtelim. Teknik görünümde ise gevşemeye rağmen kur tarafında yükseliş kanalının korunduğunu görüyoruz. 3.6160-3.6050 destek noktası üzerinde kaldığı sürece kurda yükseliş isteği devam edebilir. 3.6350-3.6650 ise direnç noktaları olarak takip edilebilir.

EURUSD ANALİZİ
İtalya’da hafta sonu yapılacak olan referandum öncesinde EURUSD paritesinde tepki alımları hızlansa da kalıcı olmadı. Bugün Avrupa Bölgesi ekonomik görünüm verisi yarın ise enflasyon rakamları takip edilecek. ABD’de ise büyüme rakamları ön plana çıkıyor. Teknik görünümde ise düşüş kanalını yukarı yönlü kıran parite tarafında 1.0540-1.0500 destek noktaları olarak izlenebilir. Bu seviyeler üzerinde kaldığı sürece paritede tepki alımları görülebilir ve 1.06601.0700 dirençleri gündeme gelebilir.

GBPUSD ANALİZİ
İngiltere’de Brexit süreci belirleyici olmaya devam ediyor. İngiltere’den önemli veri akışı yer almazken ABD verileri takip edilecek. Özellikle Cuma günü açıklanacak olan tarım dışı rakamları yeni bir trend başlatabilir. Teknik görünümde ise son geri çekilmeye rağmen paritenin kritik destek noktalarına geldiğini görüyoruz. 1.2350-1.2300 üzerinde kalıcılık sağlanırsa paritede tepki alımları söz konusu olabilir. Yukarı yönlü toparlanmalarda ise 1.2495-1.2530 direnç noktaları olarak takip edilebilir.

ALTIN ANALİZİ
Doların bir miktar değer kaybetmesi sonrası altın fiyatları yükseliş gösterse de 1200 direnç seviyesini aşamadı. ABD’den açıklanacak olan büyüme rakamları ve tüketici güven verisi altın fiyatları üzerinde etkili olabilir. Teknik görünümde ise tepki alımlarına rağmen altında düşüş kanalının korunduğunu görüyoruz. Dolayısıyla yükselişlerin devam edebilmesi için 1196-1206 direnç bölgesinin aşılması gerekebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1182-1175 destek noktaları olarak izlenebilir.

HAM PETROL ANALİZİ
OPEC’in 30 Kasım günü yapacağı toplantıya kadar fiyatlar üzerindeki oynaklığın devam etmesini bekleyebiliriz. Irak’ın tekrardan üretimi kısmaya yanaşabileceğine yönelik açıklamaları fiyatları destekledi. Gece 00.30 açıklanacak olan API stokları petrol fiyatlarında etkili olabilir. OPEC gelişmeleriyle dalgalanan petrolün teknik olarak bir düşüş kanalı oluşturduğunu görüyoruz. Dolayısıyla 47.50-48.10 direnç bölgesi altında kaldığı sürece bu kanal korunabilir ve tekrardan gevşeme görebiliriz. Geri çekilmelerde ise 45.60-45.05 destek noktaları olarak takip edilebilir.

BRENT PETROL ANALİZİ
OPEC’in üretimi kısma beklentilerinin artması sonrası petrol fiyatları yeniden yükseldi. Fakat yükselişlerin devam edebilmesi için 49.60-50.20 direnç bölgesinin aşılması gerekebilir. Dolayısıyla bu seviyeler altında kaldığı sürece petrolde tekrardan gevşeme görebiliriz. Olası geri çekilmelerde ise 47.70-47.07 destek noktaları olarak izlenebilir.

DAX ANALİZİ
Küresel olarak endekslerde yaşanan satış baskısından DAX endeksi de olumsuz etkilendi. Kritik İtalya referandumu öncesi risk iştahının azalması endeks tarafını aşağı yönlü baskıladı ve uzun süredir geçilemeyen kritik destek noktaları aşağı yönlü kırıldı. Bugün Almanya’dan açıklanacak olan enflasyon rakamları DAX endeksinin yönünde belirleyici olabilir. Yarın ise işsizlik rakamları ön plana çıkabilir. Teknik görünümde ise endeks tarafında düşüş kanalı oluştuğunu görüyoruz. 10545-10508 destek bölgesi aşağı yönlü kırılırsa satışlar hızlanabilir. OIası toparlanmalarda ise 10585-10620 direnç noktaları takip edilebilir.

29 Nov 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap