Piyasalarda FED Rüzgârı Devam Ediyor

f_vf_218221241317 Piyasalarda FED Rüzgârı Devam Ediyor

Amerika Merkez Bankasının (FED) 25 baz puan faiz artırması ve FED’in 2017 yılı için 3 kez faiz artırımına gidebileceği beklentileri ile kazançlarını genişleten dolar, haftanın son işlem gününde de güçlü duruşunu koruyor. Dün Doların değer kazanımlarında ise gelişmekte olan ülke para birimlerine göre gelişmiş ülke para birimlerinin negatif ayrışması dikkat çekti. Dün Gelişmiş ülke para birimleri %1 üzerinde değer kaybederken gelişmekte olan ülkelerin para birimleri kaybı ise %0.5’e yakın seyretti. ABD tarafından dün açıklanan veriler olumlu gelirken Türkiye tarafında ise işsizlik oranları bir önceki ay ile aynı seviyede gerçekleşti. Gelişmeler sonrası Dolar/TL kuru 3,5100 seviyesi yakınlarında işlem görüyor.
Euro bölgesinde ise Avrupa’dan gelen PMI verileri beklentileri karşılasa da FED faiz hamlesi sonrası ABD verilerinin de genel olarak olumlu gelmesi, EURUSD paritesi 2003 yılından beri gördüğü en düşük seviyelere taşıdı ve paritedeki kayıplar %3’ü aştı. Avrupa borsaları ise Fed para politikası kararı sonrası bir miktar değer kaybetse de yeni ABD başkanı Trump’ın göreve başladıktan sonra uygulayacağı politikaların küresel endekslere olumlu yansıyacağı beklentisi ile primli seyretti. DAX30 ve FTSE100 vadeli endeksleri yatay seyrini sürdürüyor. İngiltere tarafından ise para politikası kararlarını takip edildi. İngiltere Merkez Bankası (BOE) para politikasında herhangi bir değişikliğe gitmezken BOE tarafından yapılan açıklamada Global risklerin İngiltere ekonomisini Brexit sürecinde daha kırılgan hale getirebileceği vurgusu ön plana çıktı ve FED faiz kararının etkisi ile GBPUSD’de değer kayıpları hızlandı.
OPEC-OPEC dışı ülkelerinin anlaşması sonrası petrol fiyatlarındaki yükselişler gerçekleşse de FED kararı sonrası petrol fiyatları, dolardaki yükseliş nedeniyle değer kaybetmeye devam ediyor. Yeni işlem gününe ham petrolde %0.60 ve Brent Petrol de %0.50 yukarda başladı.

USDTRY ANALİZİ
FED faiz artışı sonrası Dolar küresel anlamda güçlü seyrini korurken USDTRY paritesinde yukarı yönlü hareketleri destekliyor. Dün ABD tarafından gelen verilerin etkisinin sınırlı kaldığını ekleyelim. Türkiye tarafında ise işsizlik oranı bir önceki ayla aynı seviyede gerçekleşti. Gün içinde Türkiye tarafından veri akışı bulunmazken ABD tarafında ise İnşaat izinleri verisi takip edilecek. Teknik olarak incelediğimizde, Dolar/TL kuru kritik 3.5030 desteği üzerinde kaldığı sürece yükseliş eğilimi devam edebilir. Bu seviye üzerinde 3.53403.5440 dirençleri izlenebilir. Olası geri çekilmelerde 3.5030 desteği kırılırsa, 3.4935-3.4780 seviyeleri gündeme gelebilir.

EURTRY ANALİZİ
FED faiz artışı sonrası Euro varlıklarındaki değer kayıpları sonrası EURTRY paritesinde aşağı yönlü hareketler devam ediyor. Dün Euro bölgesinden gelen veriler beklentileri karşılarken Türkiye tarafından gelen işsizlik verisi bir önceki ayla aynı seviyede gerçekleşti. Gün içinde ise Türkiye tarafında veri akışı bulunmazken Euro bölgesinde gelecek enflasyon verileri volatiliteyi artırabilir. Teknik olarak incelediğimizde, kritik 3.6490 desteğini test ettikten sonra alımların hız kazandığı kurda, 3.6775-3.7060 dirençleri izlenebilir. Aksi takdirde, 3.6490 desteği kırılırsa, satışlar 3.6310-3.6030 desteklerine doğru hız kazanabilir.

EURUSD ANALİZİ
Amerika Merkez Bankası (FED) faiz artışı kararı sonrası EURUSD paritesinde sert değer kayıpları yaşandı. Önemli direnç seviyelerinin de geçilmesi ile satışların derinleştiğini söyleyebiliriz. Gün içinde ABD tarafında ise İnşaat İzinleri verisi ve Euro bölgesinde gelecek enflasyon verileri hareketliliğe neden olabilir. Teknik olarak zayıf görünümün devam ettiği parite kritik 1.0400 seviyesi üzerinde kalıcı olmaya çalışıyor. Bu seviye üzerinde tepki alımlarının hızlanması durumunda 1.0505-1.0545 dirençleri izlenebilir. Geri çekilmelerde 1.0400 desteği kırılırsa, 1.0370 seviyesi gündeme gelebilir.

ALTIN ANALİZİ
FED faiz kararı sonrası Altın fiyatlarında satışlar hızlanırken ABD 10 yıllık tahvil faizlerindeki yükselişlerde sarı metaldeki geri çekilmeleri destekliyor. ABD tarafında ise dün açıklanan verilerin olumlu geldiğini ekleyelim. Teknik olarak zayıf görünümüne devam eden ons altında, kritik 1123 desteği kırılırsa, kayıplar derinleşebilir ve 1117-1109 destekleri gündeme gelebilir. Yükseliş hareketinde ise 1139-1145 dirençleri takip edilebilir.

HAM PETROL ANALİZİ
OPEC-OPEC dışı ülkelerinin anlaşması sonrası petrol fiyatlarındaki yükselişler gerçekleşse de FED kararı sonrası, petrol fiyatları, dolardaki yükseliş nedeniyle değer kaybettiğini söyleyebiliriz. Akşam saatlerinde açıklanacak ABD sondaj kuyusu sayıları volatiliteyi artırabilir. Teknik olarak kritik destek seviyelerini test ettikten sonra yükselişine devam eden ham petrolde, 51.40-51.75 dirençleri gündeme gelebilir. Geri çekilmelerde 50.80-50.25 destek bölgesi olarak izlenebilir.

BRENT PETROL ANALİZİ
Küresen petrol arzı kısma anlaşmaları sonrası yükselen petrol fiyatları kritik FED faiz kararı sonrası doların değer kazanması ile birlikte değer kaybetti. Akşam saatlerinde açıklanacak ABD sondaj kuyusu sayısı hareketliliğe neden olabilir. Yükseliş eğiliminin devam ettiği brent petrolde alımlar 54.45 seviyesini aşarsa 54.80 direnci karşımıza çıkabilir. Olası geri çekilmelerde 53.95-53.40 destek seviyeleri takip edilebilir.

DAX ANALİZİ
Kritik FED kararı sonrası DAX endeksi bir miktar değer kaybetse de yeni ABD başkanı Trump’ın göreve başladıktan sonra uygulayacağı politikaların küresel endekslere olumlu yansıyacağı beklentisi ile DAX endeksi değer kazanmaya devam ediyor. Euro Bölgesinden gelecek enflasyon verileri hareketlere neden olabilir. Teknik olarak güçlü duruşunu koruyan DAX endeksinde 11320 destek bölgesi üzerinde olduğu sürece alımlar hızlanabilir ve 1145011510 dirençleri izlenebilir. Geri çekilmelerde 11320-11260 destekleri karşımıza çıkabilir.

16 Dec 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap