Piyasalarda ‘Fed’ morali sürüyor

Asya hisse senetleri, Fed’in faiz artıracağına…

Asya hisse senetleri, Fed’in faiz artıracağına ilişkin beklentilerin zayıflamasının yüksek getirili varlıklara olan iştahı artırması ile birlikte yükselirken, ABD endeks vadeli kontratları yukarı yönde hareket etti ve Güney Kore wonu bir yılın en yüksek seviyesine tırmandı.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yükselişini altıncı güne taşırken, Hong Kong, Avustralya ve Güney Kore’de hisse senedi gösterge endeksleri yüzde 0.6’dan daha fazla yükseldi. ABD endeks vadeli kontratları, Cuma günü gayrı safi yurtiçi hasıla (GSYİH) büyümesinin beklenenden zayıf çıkmasının ardından tırmandı. Japonya tahvilleri, Japonya Merkez Bankası’nın (BOJ) Cuma günü tahvil alımlarını artırmaktan kaçınmasının ardından düşüşüne devam etti. Ham petrol son bir yılın en büyük aylık kaybının ardından yükseldi.

Küresel hisse senetleri Temmuz ayında, merkez bankalarının teşvikleri arıracağı ya da onları daraltmaktan kaçınacağı beklentsi ile, Mart ayından bu yana en hızlı yükselişini gerçekleştirdi. Traderlar, Cuma günü açıklanan verinin ABD’de GSYİH’nın ikinci çeyrekte yüzde 2.5 artış göstermesi beklenirken yalnızca yüzde 1.2 genişlediğini göstermesinin ardından, Fed’in faiz artırımına gieceğine ilişkin beklentilerini azalttı. BOJ geçen hafta exchange traded fonları (ETF) alımlarını artırarak gevşemesine ek yaptı ve ekonomistler, Avustralya ve İngiltere’de politika yapıcıların bu hafta rekor düşük seviyelerdeki faizi düşürmesini bekliyorr. Japonya’da, Başbakan Shinzo Abe, Salı günü mali teşvik paketinin detaylarını açıklayabilir.

Singapur’da UBS Group AG’nin refah yönetimi birimi bölgesel baş yatırım yetkilisi Kelvin Tay, “Piyasa faiz artırımının daha da geciktirilebileceğini söylüyor; dolar özellikle euro karşısında zayıflıyor,” dedi ve ” G4 ülkelerinin para birimlerinin çoğu negatif faizlerde. Bu, başta yüksek faizliler olmak üzere, gelişen piyasa paralarının daha cazip olacağı anlamına geliyor” şeklinde görüş bildirdi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi Tokyo saati ile 13:02’de yüzde 0.8 yukarıda seyrediyordu.

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap