Piyasalarda Euro Yükselişi İzleniyor

Yurtiçi piyasaların bayram nedeniyle kapalı olduğu ilk iki işlem gününde yurtdışında piyasalar kritik gelişmeleri izledi. Bu haftanın hareketli ürünleri arasında hiç kuşkusuz Euro’nun geldiğini söyleyebiliriz. Avrupa Merkez Bankası başkanı Draghi, bu hafta yaptığı değerlendirmede, Euro bölgesi için teşviklerin devam etmesi gerektiğini söylese de, enflasyona dair verdiği iyimser mesajlar Euro varlıklarını yükseltti. Özellikle Deflasyonist riskler yerine artık Enflasyonist risklere vurgu yapan Draghi’nin bu açıklamaları sonrası Euro varlıklarında yükseliş hareketi hız kazandı. EUR/USD paritesi 1.1350’yi aşarak son 1 yılın zirvesine çıkarken, Euro/TL tekrardan 4.0000 seviyesini test etti. ABD tarafında ise FED Başkanı Yellen’ın açıklamaları izlendi. FED’ in almış olduğu önlemler ile finansal krizin gerçekleşme olasılığının oldukça düşük olduğunu vurgulayan Yellen, kademeli faiz artışı vurgusunu yineledi.
Yellen’ın kademli faiz artışı vurgusu ve Draghi’nin açıklamaları piyasalarda talebi Dolar’dan Euro’ya doğru kaydırıyor. ABD Senatosunda yeni sağlık yasası tasarısının ertelenmesi de Doları olumsuz etkiledi. Obamacare’nin iptali için toplanan senatoda yeterli çoğunluğun sağlanamaması Trump için iyi bir gelişme değil. Dolayısıyla bu durumunda etkisiyle Dolar’da yükselişlerin sınırlı kaldığını görüyoruz.
Petrol tarafında API tarafından açıklanan haftalık stok verilerinin izlendi. Stokların geride bıraktığımız haftada 0.8 milyon varil artış kaydetmesi, yükselişleri sınırlandırdı. Arz endişelerinin devam ettiği petrol için gün içerisinde açıklanacak EIA haftalık stok verileri takip edilecek.

USDTRY ANALİZİ
Teknik görünümde kurun kritik direnç noktalarını test ettiğini görüyoruz. 3.5360-3.5270 direnç bölgesi aşılırsa yeni yükselişler görebiliriz. Olası gevşemelerde 3.5000-3.4760 destek noktaları olarak izlenebilir.

EURUSD ANALİZİ
Teknik olarak parite tarafında yükselişlerin hız kazandığını görüyoruz. 1.1290-1.1220 destek bölgesi üzerinde kaldığı sürece alıcılı seyir sürebilir. 1.1390-1.1460 direnç bölgesi olarak takip edilebilir.

GBPUSD ANALİZİ
Doların değer kaybına bağlı olarak yükseliş kaydeden parite tarafında 1.2850-1.2880 direnç bölgesi olarak izlenebilir. Olası gevşemelerde ise 1.2790-1.2740 destekleri ön plana çıkabilir.

ALTIN ANALİZİ
Doların düşüşü sonrası altın tarafında yükselişlerin ön plana çıktığını görüyoruz. 1253-1256 direnç bölgesi yukarı yönlü aşılırsa yeni alımlar görebiliriz. Olası geri çekilmelerde 1247-1244 destek noktaları olarak izlenebilir.

HAM PETROL ANALİZİ
Satışların derinleştiği petrol tarafında tepki alımlarıyla birlikte 44.50-44.95 direnç bölgesi olarak izlenebilir. Bu bölge altında kaldığı sürece gevşemeler sürebilir. 43.40-42.70 destek noktaları olarak takip edilebilir.

BRENT PETROL ANALİZİ
Teknik olarak 47.40-47.85 direnç bölgesi olarak izleniyor. Bu bölge yukarı yönlü geçilemezse petrolde yükselişler sınırlı kalabilir. 46.00-45.77 destek noktaları olarak izlenebilir.

 

 

-destek menkul değerler

Para Haberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap