Piyasalarda Brexit depremi

Uluslararası piyasalar, İngiltere’de AB…

Uluslararası piyasalar, İngiltere’de AB oylamasının ilk sonuçlarına sert tepkiler veriyor. Güvenli liman olarak görülen varlıklar ralli yaparken, gelişen piyasa para birimleri ve borsalar sert satışlarla sarsıldı.

İlk sonuçların İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkabileceğine işaret etmesiyle dolar/TL tarihinin en büyük sıçrayışlarından birini gerçekleştirerek 2,84’lü seviyelerden 3’ün üzerine kadar çıktı.

Kur TSİ 07:24 itibariyle ise 2,9660 seviyelerinden işlem görüyor. Dolar, TL karşısında en son Mayıs 2010’da gün içinde bu kadar hızlı yükselmişti.

Düşük hacminin de etkisiyle dolar yüzde 4,31’e kadar yükseldi ve sert dalgalanmalarla hem 50 günlük hem de 200 günlük hareketlik ortalamalarının üzerine çıktı.

İş Yatırım Uluslararası Piyasalar Müdürü Şant Manukyan, ciddi bir belirsizliğin oluşmuş durumda olduğunu; hem İngiltere’de başbakan değişmesi ihtimalinin hem de pazarlıkların nasıl süreceğinin takip edileceğini; bunun da risk iştahını bir süre daha düşük tutacağını söyledi.

Manukyan, “Şayet çıkış kesinleşirse bu gün muhtemelen Londra seansında G-7’den ortak bir açıklama gelecek. Ancak piyasaları kalıcı çevirmesi mümkün görünmüyor. Fed’den dolar swap linelarının açıldığına dair açıklamalar da gelecektir” dedi.

Manukyan, “Dahası AB antipatisi en yüksek olan ülke İngiltere değil. Kısa vadede herkes GBP ve İngiliz varlıklarından korkacak ve satışların orada yoğunlaşacağını göreceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

STERLİN 31 YILIN EN DÜŞÜĞÜNDE

Sterlin ise tarihi günlerinden birini yaşıyor. İngiltere’nin para birimi yüzde 10’un üzerinde düşerek dolar karşısında 1,3325 seviyesine kadar geriledi ve 1985’ten bu yana en düşük seviyesini gördü. Sterlin 1992’de yaşanan Kara Çarşamba’da bile yüzde 4,1 düşmüştü.

Sterlin/TL yüzde 7 yükselişle 3,95 seviyesinde. Euro/dolar ise yüzde 3’ün üzerinde gerileyerek 1,10 seviyelerine kadar geldi.

Manukyan, “Benim asıl endişelendiğim euro. 10 yıl sonra poundun hala piyasa olacağını düşünüyorum, ama euro için o kadar emin değilim” dedi.

AK Yatırım’dan Okan Ertem de  “Önümüzdeki saatlerde global ölçekte Merkez Bankalarından müdahaleler gelmesi ve kurlardaki hareketin geçici olarak sakinleşmesi beklenebilir. Ancak Pazar günü İspanya’da yapılacak seçimlerde de sol yanlısı partilerin güç kazanması ve AB’den ayrılmaya yönelik seslerin artması beklenebilir. Önümüzdeki ay boyunca dünya piyasalarında volatilite yüksek kalabilir” dedi.

 

HİSSELERDE SERT TEPKİ

Brexit yanlılarının oylamada önde gitmesi HSBC ve Standard Chartered başta olmak üzere Asya piyasalarında işlem gören bazı hisselerde de büyük çöküşlere sebep oldu. Gelirlerinin üçte birini Avrupa’dan elde eden HSBC Hong Kong’da yüzde 9,25 çakılırken, Londra merkezli Standard Chartered tarihin en büyük düşüşünü kaydetti. 

İngiltere ana endeksi FTSE’nin vadelileri ise yüzde 7 geriledi. S&P vadelileri ise yüzde 4,5 düştü. 

Japonya’nın Topix endeksi de kayıplarını yüzde 8,1’e kadar genişletti.

PETROL SARSINTISI

Risk iştahının azalmasından petrol de nasibini aldı.

Brent petrol yüzde 4,5 düşüşle 48,60 dolar seviyelerine kadar inerken, Batı Teksas türü ham petrol (WTI) yüzde 4,8 değer kaybederek 47,7 dolara kadar indi.

GÜVENLİ LİMANLARDA RALLİ

Brexit korkusu riskli görülen varlıklardan sert hareketlere yol açarken, güvenli limanlarda büyük ralli yaşanıyor.

Ünlü tahvil yatırımcısı Bill Gross de ilk sonuçların, “Bariz bir şekilde hisselerin değil güvenli liman tahvillerinin faydasına” olacağını söyledi.

Altın yüzde 6’nın üzerinde artışla 1.359 dolara kadar yükseldi ve Ağustos 2014’ten bu yana en yüksek seviyesini gördü.

KURODA’DAN AÇIKLAMA

Yen ise 2013’ten bu yana ilk kez dolar karşısında 100 seviyesini geçti. Yüzde 4,7 yükselen Japon para birimi 101,44 dolara kadar çıktı. 

Japonya Merkez Bankası Başkanı Kuroda yaptığı yazılı açıklamada, piyasaların istikrarı için swap mekanizmasını kullanmaya ve piyasalara likidite sağlamaya hazır olduklarını söyledi.

Kuroda, “Altı merkez bankası likidite sağlamak için en iyisini yapacak” dedi.

 

 

-businessht

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap