PİYASALARA UYARI !

Boston Fed…

Boston Fed Başkanı  Eric Rosengren piyasaları uyardı.

“Fed’in faiz oranını ağır ağır artırmasının kesinlikle uygun olduğuna inanıyorum, ancak hali hazırda finansal vadeli piyasaların yansıttıkları gibi olağan üstü sığı faiz patikasını haklı gösterecek kadar yüksek riskler görüyorum ne de görünüm kötümser” diye konuşan Rosengren, piyasaların şu anda 2018’e kadar 3 çeyrek baz puan civarında faiz artırımı fiyatladıklarını, bunun Fed yetkililerinin 2018 için yüzde 3 olan medyan Fed faiz oranı projeksiyonlarının çok altında olduğunu vurguladı.

FOMC’nin oy verme hakkına sahip bir üyesi olan Rosengren, Fed’in faizleri piyasanın beklediği kadar düşük tutmasının istihdam piyasasında aşırı ısınma ve çok fazla enflasyona yol açmasının muhtemel olduğunu ve bu durum sonrasında Fed’in faizleri daha agresif şekilde artırmak zorunda kalmasının büyümede sıkıntı yaratacağını belirtti.

“ABD enflasyon ve istihdam konusunda iyi iş çıkarıyor”

Öte yandan Boston Fed Başkanı Eric Rosengren, ABD ekonomisinin enflasyonu yükseltmek ve işsizliği aşağı çekmek konusunda benzerlerinin çoğundan daha iyi performans gösterdiğini ve bunda Fed’in uyguladığı agresif genişlemeci para politikasının pay sahibi olduğunu söyledi.

Rosengren, “Hem enflasyon hem de işsizlikte iyi iş çıkardığımızı düşünüyorum. Eğer dünyaya bakarsanız ABD’den çok farklı bir işsizlik ve enflasyon oranı gerçekleştiğini görebilirsiniz” diye konuştu.

“Petrol ucuz kalırsa hane halkı harcamaları artabilir”

Bu arada San Francisco Fed tarafından yayınlanan araştırma raporuna göre, petrol fiyatlarında 2014 yılından bu yana yaşanan dramatik düşüş ABD ekonomisini büyütmek konusunda sınırlı bir etki yaptı, ancak petrol fiyatları düşük kalmaya devam ettikçe bu durum değişecek. San Francisco Fed araştırmasına göre, petrol fiyatları düşük kaldığı sürece hane halkı harcamalarında beklenen canlanma ekonomideki gelişimi değiştirecek, en azında cansız bir büyümeden ılımlı bir büyümeye geçilecek.  

 

Kaynak : http://www.dunya.com/dunya/global-ekonomi/fed-piyasalari-uyardi-297191h.htm

 

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap