Piyasalara Politik Bakış

Erdoğan: “Referandum yok hükmündedir, gayrimeşrudur.” Küresel çapta gelen uyarılara rağmen, IKBY Yönetimi dün bölgede referandum gerçekleştirdi. İki gün içerisinde sonucun açıklanması bekleniyor. Konuyla ilgili konuşan Cumhurbaşkanımız Sn.Erdoğan; siyasi ve ekonomik (petrol akışını engelleme, sınırları kapama vb.) olarak her türlü adımı atacaklarını vurguladı. Kuzey Suriye’de PYD’nin veya YPG’nin devlet kurmasına izin vermeyeceklerini hatırlatan Erdoğan, bir gece ansızın gelebiliriz açıklamasıyla Türkiye’nin tutumundaki ciddiyetin altını çizdi. Ayrıca, Erdoğan ile Putin’in Perşembe günü Ankara’da görüşme gerçekleştireceği açıklandı.


Orta Vadeli Program (OVP) yarın açıklanacak. Son jeopolitik gelişmelerle ilgili görüşlerini paylaşan Başbakanımız Sn.Yıldırım, OVP’den bazı makroekonomik tahminleri de kamuoyuna duyurdu. 2017 ve sonrası üç yıl için %5,5 büyüme; 2017 için %9,5, 2018 için %7,0 ve 2019 için %6,0 enflasyon; 2017 için %10,8, 2018 için %10,5 ve 2019 için %9,9 işsizlik oranı projeksiyonları, hafta ortası açıklanacak OVP’de bulunacak. Geçen yıl açıklanan OVP ile karşılaştırıldığında, hem büyüme hem de enflasyonda yukarı yönlü revizyonlar görülüyor. Diğer yandan, erken seçim olmayacağını hatırlatan Yıldırım, vergi dilimi kaybı ile yüksek emlak vergisine de son vereceklerini belirtti.
Eylül öncü verileri, güçlü büyüme beklentisini destekliyor. Reel kesim güven endeksi (RKGE) aylık %0,8 yükselişle 111,6 değerini alırken, kapasite kullanım oranı (KKO) da 0,2 puanlık artışla %79 seviyesine erişti. Üçüncü çeyrek ortalamalarında ise, RKGE yıllık %4,9’luk ve KKO yıllık 1,4 puanlık artışlarla yüksek büyüme oranı beklentilerini pekiştirdi. Bizim de beklentimiz, üçüncü çeyrek büyümesinin rahatlıkla %6’nın üzerine çıkabileceği yönünde.
Dudley: “Para politikasında sıkılaşmanın sürmesini bekliyorum.” Kısa vadede ABD ekonomisi deflasyon riski görmediğini söyleyen New York Fed Başkanı Dudley, yine de bir sonraki durgunluk dönemi için faizlerin düşecek alanı olması gerektiğini beelirtti. Chicago Fed Başkanı Evans ile Minneapolis Fed Başkanı Kashkari ise enflasyon istenen patikaya girine kadar gevşek politikalar korunmalı şeklinde görüş bildirdiler. Bugün ise Fed Başkanı Yellen’ın açıklamaları takip edilecek.

Kaynak: Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş.

26 Sep 2017

Para Haberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap