Piyasalar Yeni Haftaya Güçlü Petrol İle Başladı

Küresel piyasalarda olumlu gelen ABD verileri ve FED başkanlarının şahin tonda açıklamalarından kaynaklı Dolar yükselişi devam ederken, içeride ise Dolar/TL rekor üzerine rekor kırdı ve 3.40’ın üzerini gördü.

Bu gelişmenin ardından toplanan Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) genel olarak yapısal reformları ve son günlerde Doların yükselişini masaya yatırdı. Kurul daha sonra yaptığı açıklamada “Ekonomimizin direncini artıracak reformlar hızlandırılacak. Reel sektörün desteklenmesine yönelik adımlar devam edecek. Merkez Bankası fiyat istikrarı için tedbirler alacak” dedi. Bu açıklamanın ardından bu hafta gerçekleşecek TCMB Para Politikası Kurulu toplantısı daha önemli hale geldi ve piyasalarda Merkez Bankasının faiz artırımına gideceği beklentisi arttı. Beklenti kur tarafındaki yükselişleri sınırlandırabilir. Dışarıda ise FED başkanı Yellen’ın yakın tarihteki faiz artırım olasılığına dikkat çekmesi sonrası Dolar yükselişi devam ediyor. Ons altın hafta boyunca zayıf kalırken 1200 seviyelerine doğru geri çekildi ve EURO/USD paritesi 1.06’ın altını gördü. Diğer taraftan ise gözler 30 Kasım OPEC toplantısı öncesi hafta sonu buluşan petrol üreticisi ülkelerin Doha’da yaptığı görüşmedeydi. Görüşme sonrası bir açıklama yapan İran Petrol Bakanı Bijan Zangeneh, antlaşma ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi. Uzun süredir güçlü dolar ve OPEC beklentilerinden kaynaklı zayıf seyreden petrol fiyatları bu gelişmeyle yeni haftaya yükselişle başladı. Petroldeki toparlanma küresel endeksleri yukarı yönlü destekleyebilir.

338079 Piyasalar Yeni Haftaya Güçlü Petrol İle Başladı

USDTRY ANALİZİ
Küresel piyasalarda FED beklentilerinden kaynaklı dolar yükselişine hız katarken, içeride ise Dolar/TL rekor tazeleyerek 3.40 seviyesini aştı. Doların rekor yürüyüşü sonrası içeride Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) toplanma kararı aldı ve son günlerdeki bu yükseliş masayı yatırıldı. Kuruldan yapılan açıklamada “Ekonomimizin direncini artıracak reformlar hızlandırılacak. Reel sektörün desteklenmesine yönelik adımlar devam edecek. Merkez Bankası fiyat istikrarı için tedbirler alacak” denildi. Bu açıklama, bu hafta TCMB’nin yapacağı PPK toplantısında faiz artırım beklentilerinin yükselti. Tansiyonun bir miktar düşmesi sonrası Dolar/TL 3.37 seviyelerinin altına geriledi. Teknik görünümde ise kur tarafında son düşüşe rağmen yükseliş trendinin korunduğunu görüyoruz. 3.3590-3.3470 destek bölgesi üzerinde kalıcılık sağlanırsa yükseliş isteği devam edebilir. 3.3990-3.4115 ise kritik direnç noktaları olarak takip edilebilir.

EURTRY ANALİZİ
Küresel piyasalarda Euro varlıklarının değer kaybı yaşamasına rağmen, içeride TL varlıklarının FED kaynaklı zayıflaması Euro/TL kurunda yükselişleri beraberinde getirdi. Cuma günü bu yükseliş sonrası toplanan Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK)’dan TCMB’nin gerekli önlemleri alacağı mesajı çıktı. Tansiyonun bir miktar düşmesiyle kurda Cuma kapanışa doğru gevşemeler görüldü. Bu hafta ise gözler TCMB’nin Perşembe günü kritik faiz kararında olacak. Teknik görünümde ise kur tarafında yükseliş trendinin korunduğunu görüyoruz. 3.5620-3.5500 kritik destek bölgesi olarak takip edilebilir. Bu seviyeler üzerinde kaldığı sürece kurda yukarı denemesi devam edebilir. Yukarıda 3.6000-3.6120 direnç bölgesi olarak dikkat çekiyor.

EURUSD ANALİZİ
Genel olarak Euro bölgesi verilerinin beklentileri karşılamasına rağmen doların sert yükselişi paritedeki düşüşleri derinleştirdi. 1.0600’ın altına gerileyen EUR/USD paritesinde FED’in faiz artırım olasılığının artması ve FED başkanı Yellen başta olmak üzere FED bölgesel başkanlarının şahin tonda açıklamaları etkili oldu. Teknik görünümde ise paritenin düşüş kanalı içerisinde hareketini sürdürdüğünü görüyoruz. Yukarıda 1.0630-1.0675 direnç bölgesi bu noktada dikkat çekebilir. Bu seviyeler altında kaldığı sürece paritede zayıf seyir sürebilir. 1.0570-1.0530 destek seviyeleri olarak takip edilebilir

USDJPY ANALİZİ
Genel olarak Japonya tarafında açıklanan büyüme rakamlarının beklentileri karşılamasına rağmen, küresel piyasalardaki dolar hareketi paritedeki yükselişleri destekledi. Özellikle FED’in faiz artırımına hazırlanması ve üyelerinin şahin tonda açıklamaları sonrası USDJPY paritesi son zamanların en sert yükselişini kaydetti. Teknik görünümde ise parite tarafında yükseliş trendinin devam ettiğini görüyoruz. 110.00-109.40 kritik destek bölgesi üzerinde kaldığı sürece bu yükselişler korunabilir. 111.20-111.60 ise direnç bölgesi olarak dikkat çekebilir.

ALTIN ANALİZİ
Hafta boyunca genel olarak beklentileri karşılayan ABD verileri ve FED başkanı Yellen’ın yakın tarihteki faiz artırım olasılığına dikkat çekmesi sonrası altında düşüşler derinleşti. Doların endeksinin sert yükselişi sonrası ons altın 1200 seviyelerine doğru çekildi. Yeni haftada yine ABD verilerinin seyri ve FED başkanlarının açıklamaları takip edilecek. Teknik görünümde ise altın tarafında zayıf seyrin sürdüğünü görüyoruz. 1225-1232 direnç bölgesi altında kaldığı sürece altının dip arayışı devam edebilir. 1205-1199 destek bölgesi olarak takip edilebilir.

HAM PETROL ANALİZİ
OPEC ülkelerinin hafta sonu gerçekleştirdiği ve 14 ülkenin katıldığı toplantı sonrası İran petrol bakanı Bijan Zanganeh, üyelerin petrol arzını kısma yönünde bu ay sonu anlaşma ihtimalinin yüksek olduğunu açıkladı. Dolar güçlü seyrinden kaynaklı baskılanan petrol fiyatları bu gelişmeyle ile yeni haftaya alıcılı başladı. Teknik görünümde ise petrol tarafında yükseliş kanalının oluştuğunu görüyoruz. Kısa vadeli 46.50 destek seviyesi izlenebilir. Ancak daha geniş bant aralığında 46.00-45.75 destek bölgesi olarak dikkat çekebilir. Bu seviyeler üzerinde kaldığı sürece OPEC beklentileriyle beraber yükseliş isteği sürebilir. 47.15 ise direnç noktası olarak ön plana çıkıyor.

BRENT PETROL ANALİZİ
İran Petrol Bakanı hafta sonu gerçekleşen toplantı sonrası yaptığı açıklamalarda, 30 Kasımda gerçekleşecek OPEC resmi toplantısında arzı dondurma yönünde kararın çıkma olasılığının yüksek olduğunu belirtti. Doların güçlü seyrinden kaynaklı düşüşlerin devam ettiği petrolde bu açıklamanın etkili olduğunu görebiliriz. Teknik görünümde ise brent petrol tarafında yükseliş kanalının oluştuğunu izliyoruz. 47.00-46.50 destek bölgesi üzerinde kaldığı sürece toparlanma devam edebilir. 47.75 direnci aşılırsa 48.50-49.25’ler gündeme gelebilir.

21 Nov 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap