Logo reklamı

Piyasalar Şokta ! ABD ve Asya Hisselerinde Büyük Satış

Asya Borsalarında dün başlayan ve devam eden satışlar zaman zaman sertleşirken, Hong Kong ve Japonya borsalarında düşüş 1.000 puanı aştı.

Asya Borsalarında dün başlayan ve devam eden satışlar zaman zaman sertleşirken, Hong Kong ve Japonya borsalarında düşüş 1.000 puanı aştı. 

ABD vadeli piyasalarında düşüler zaman zaman %2,3'e yükselirken, bu durum hisse tarafında satışların devam edebileceği şeklinde yorumlanabilir. 

ABD 10 yıllık tahvil faizinde %2,885 ile gördüğü 4 yılın zirvesinden %2,7'ye güvenli liman algısı ile geriledi. 

Son yaşanan düşüler sonrası Dow ve S&P'de Ağustos 2011'den bu yana yüzdesel olarak en sert düşüler yaşanırken, puan bazında Wall Street 121 yıllık tarihinin en büyük çöküşünü gördü. 
Dow ve S&P 2018 kazanımlarını geri verdi . 

Dow Jones düzeltmeye girdi (zirveden %10 aşağıda). 

Ve piyasaların dikkatle takip ettiği VIX oynaklık endeksi %115,6 yükseldi. 

Piyasalarda yaşanan bu gelişmelere büyük pencereden baktığımızda FED'in Mart ayında faiz artırımına başlaması değil, 2 beklenen faiz artışının 4-5 olacağına dair yorumların yanı sıra dün akşam AMB Draghi'nin ''Enflasyondaki yükselişten artık eminim" açıklamasının AMB Teşvik Programından erken çıkabilir beklentisini tetiklemesi de vardı. 

Tarihi rekorları kıran endekslerde bu var olan gelişmeler göz ardı edilmiş, piyasalar miyop olmayı tercih etmişti. Ancak küresel bazda makro ekonomik verilerin son altı ayda düzenli iyileşme eğilimi sürdürmesi ve emtia ile petrol fiyatlarında yaşanan yükselişlerin tahvil faizlerindeki yükselişlerle adeta teyit edilmesini piyasalar çok fazla görmezden gelemedi. 

Bununla birlikte Ocak ayında %11.92 seviyesini test eden enflasyon verisindeki beklentilerin altında kalan Şubat verisi sert fiyatlamalar arasında piyasanın radarında olamadı. 

 

A1 Capital

0 Yorum

Yorum

e-Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Lütfen * işaretli alanları doldurunuz.

*