Piyasalar Sakin Seyrini Koruyor

kuresel-piyasalarda-sakin-seyir-91815-26122016100034 Piyasalar Sakin Seyrini Koruyor

Yurtiçi piyasalarda dün TÜİK ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) para politikası Kurulu toplantı notları takip edildi. TÜİK mevsimsellikten arındırılmış büyüme verisi 3. çeyrekte %2.7 daralma doğrultusunda revize etti. PPK toplantı notlarında ise PPK kararlarının enflasyon görünümüne bağlı olacağı tekrar vurgulanırken, kur hareketi ve petrol fiyatlarındaki yükseliş risklerine yer verildi. Bu gelişmeler sonrası Türk Lirası varlıklarında sınırlı yükselişler gözlemlenirken USDTRY %0.30, EURTRY ise % 0.20 üzerinde alıcılı seyretti. Yeni işlem gününe Dolar/TL kuru kritik 3,5200 seviyesinde başladı.
Yurtdışı piyasalarda ise Noel tatili nedeniyle işlem hacmi düşük seyrediyor. Japonya tarafından dün açıklanan veriler beklentileri karşılayamadı ve Yen varlıklarında değer kayıplarına yol açtı. Rusya Dışişleri Bakanı ise ABD’nin Suriye’ye silah yardımı yapmasını düşmanca olarak nitelerken jeopolitik risklerin artması ile ons altın fiyatlarında %1 üzerinde artış gerçekleşti. Ancak ABD tüketici güven endeksinin 2001 yılından bu yana gerçekleşen en yüksek seviyeye ulaşması ve Doların küresel piyasalarda güçlü seyrini koruması sarı metalin yükselişlerini kısıtlıyor. Euro bölgesinde ise Avrupa merkez Bankası’nın İtalya’nın en önemli bankası olan Monte Paschi’nin borçlarını ödeyebilecek durumda olduğunu açıklaması Euro varlıklarını desteklese de EURUSD paritesinde, düşük işlem hacmi nedeniyle yatay seyir devam ediyor.
Petrol fiyatlarında ise OPEC ve OPEC dışı ülkelerin arzı kısma anlaşmaları sonrası önceki hafta İran ve Suudi Arabistan’ın Viyana’daki anlaşma için taahhüt vermelerinin etkileri sürüyor. Yükselişlerine devam eden petrol fiyatları ise %1’in üzerinde primli işlem görmeye devam ediyor. ABD endekslerinde ise Noel tatili nedeniyle düşen işlem hacmi sonrası S&P500 %0,10 ve Nasdaq %0.16 yükseliş ile güne başladı.

USDTRY ANALİZİ
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) para politikası kurulu toplantı notları ve TÜİK tarafından negatif yönde revize edilen büyüme verisi sonrası yükseliş hareketleri gerçekleşti. ABD tüketici güveni ise 2001 yılından beri en yüksek seviyeye ulaşarak USDTRY paritesinde yükselişleri destekliyor. Gün içinde ABD tarafından açıklanacak Askıdaki Konut Satışları verisi hareketliliğe neden olabilir. Teknik olarak yatay görünümü sürdüren Dolar/TL kurunda yükselişin devamında 3.5260-3.5310 dirençleri göz önünde olabilir. Olası geri çekilmelerde ise 3.5170-3.5085 destekleri takip edilebilir. Yeni bir düşüş hareketi için kritik 3.5030 seviyesinin altını görmemiz gerekebilir.

EURTRY ANALİZİ
Dün Veri akışı olarak sakin geçse de TÜİK’in büyüme verisini negatif yönde revize etmesi ve TCMB para politikası kurulu toplantı notları EURTRY paritesinde yükselişlere neden oldu. Gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinde ki değer kayıpları ise kur üzerinde baskı oluşturmaya devam ediyor. Gün içinde önemli bir veri akışı bulunmuyor. Kısa vadeli yükseliş hareketine başlayan Euro/TL kurunda 3.6950-3.7060 dirençleri karşımıza çıkabilir. Aksi takdirde geri çekilmelerde 3.6775 desteği kırılırsa, 3.6670 seviyesi gündeme gelebilir.

EURUSD ANALİZİ
İtalya hükümetinin, İtalyan bankalarına 20 milyar Euro’luk borçlanma izni vermesinin ardından dün Avrupa Merkez Bankası’nın İtalya’nın en önemli bankası olan Monte Paschi’nin hala borcunu ödeyebilir olduğunu açıklaması sonrası Noel tatili nedeniyle düşük işlem hacmiyle hareketlerine devam eden EURUSD paritesinde sınırlı yükselişlere neden oldu. Bugün ise ABD tarafından açıklanacak Askıdaki Konut Satışları verisi takip edilecek. Teknik olarak kısa vadeli yükseliş hareketi içerisinde alımların görüldüğü paritede 1.0480-1.0510 dirençleri izlenebilir. Geri çekilmelerde ise satışların devamında 1.0450-1.0440 destekleri ön planda olabilir.

ALTIN ANALİZİ
Dün Rusya Dışişleri bakanının ABD’nin Suriye’ye silah yardımı yapmasını düşmanca olarak nitelemesinin ardından artan jeopolitik riskler ile yükselen altın fiyatları hem küresel çapta güçlü doların hem de ABD’den gelen olumlu verilerin etkisi ile kazançlarını geri verdi. Bugün ise ABD’den gelecek Askıdaki Konut Satışları verisi hareketliliğe neden olabilir. Teknik olarak zayıf görünümünü sürdüren altında 1147 direnci aşılırsa, 1152 seviyesi gündeme gelebilir. Geri çekilme durumunda ise 1133-1128 destekleri takip edilebilir.

 HAM PETROL ANALİZİ
OPEC ve OPEC dışı ülkelerin arzı kısma konusunda anlaşmaları sonrası yükselen petrol fiyatları FED faiz kararı sonrası geri çekilse de önceki hafta İran ve Suudi Arabistan petrol bakanlarının Viyana’daki toplantıda alınan kararların arkasında durması sonrası yükselişlerine devam ediyor. Teknik olarak güçlü duruşunu koruyan ham petrolde 54.00 seviyesi aşılırsa 54.30 direnci izlenebilir. Geri çekilmelerde 53.20-53.00 destek bölgesi kırılırsa yükselişi hız kaybedebilir.

 BRENT PETROL ANALİZİ
OPEC ve OPEC dışı ülkelerin arzı kısma konusunda anlaşmaları sonrası petrol fiyatları yükselmeye devam ediyor. Teknik görünüme baktığımızda yükselişine devam eden brent petrolde 57.00 direnci aşılırsa 57.30 seviyesi ön planda olabilir. Geri çekilmelerde ise 56.1055.80 destekleri karşımıza çıkabilir. 

28 Dec 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap