Piyasalar için kritik gün

Bugün piyasaların gözü bir yandan enflasyon…

Bugün piyasaların gözü bir yandan enflasyon bir yandan da Atlantik’in öteki tarafından gelecek istihdam verisinde olacak.

Fed’in son zamanlarda Haziran ayında bir faiz artışı olabileceği sinyalleri vermesi ve bunun için en önemli veriler arasında enflasyon ve ekonomik büyüme ile beraber istihdamdaki iyileşmenin devam etmesini öne çıkarmasının ardından küresel piyasalar bugün TSİ 15:30’da açıklanacak tarım dışı istihdam verilerini bekliyor.

Enflasyonun Mayıs ayında yıllık enflasyonun 3 yılın en düşük seviyesi olan yüzde 6,57’den sınırlı bir yükseliş göstermesi beklenirken, ABD’de açıklanacak tarım dışı istihdam verisinin de düşük bir istihdam büyümesine işaret edeceği tahmin ediliyor.

AK Yatırım da bugünkü notunda, “Dolarda bugün Mayıs ayı TÜFE’si, ABD tarım dışı istihdam artışı ve hizmetler PMI verileri belirleyici olacakken Fed faiz artırımının büyük ölçüde fiyatlandığı piyasalarda yön bulma çabaları için önümüzdeki dönemde Çin’in belirleyici olacağını söyleyebiliriz” dedi.

Dün Avrupa Merkez Bankası’ndan gelen açıklamaların da etkisiyle dalgalı seyreden kur bugüne 2,95 seviyelerinde başladı.

AMB Başkanı Mario Draghi bugün faizlerin sabit tutulması kararının ardından düzenlenen basın toplantısında, bankanın faizleri varlık alımları bittikten sonra bile mevcut veya daha düşük seviyelerde tutacağını belirterek, enflasyon hedefine ulaşmak için ihtiyaç olması halinde tüm araçların kullanılacağını söylemişti.

PETROL

Brent petrolü, yatırımcıların küresel piyasanın yeniden dengelenmekte olduğuna ilişkin işaretlerin arttığı bir ortamda, OPEC’in üretime sınır getirmeme politikasına bağlı kalmasına rağmen kazançlarını varil başına 50 dolar civarında korudu.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC) üyeleri üretime yeniden tavan getirilmesi teklifine karşı çıkarken, ilgili bakanlar piyasaların görünümüne ilişkin iyimserlik konusunda görüş birliğine sahipti. ABD’de Perşembe günü açıklanan resmi rakamlara göre ise, petrol üretimi 12 hafta üst üste düştü ve ham petrol stoku geriledi.

ALTIN

Altın fiyatları, yatırımcıların Fed’in bir sonraki faiz artırımının zamanlamasına ilişkin işaretler verebilecek kilit ABD istihdam verisine hazırlanmaları ile birlikte düşüşünü üçüncü güne taşıdı.

Altın, Fed’in Haziran ya da Temmuz ayında faiz artırımına gidebileceğine ilişkin spekülasyonun güçlenmesi ve bunun sonucu yatırımcısına faiz ödemesi yapmayan altının diğer yatırım araçlarına kıyasla cazibesinin azalması sonucu, bu yılki rallisini yüzde 14’e daraltmıştı.

ASYA PİYASALARI

Asya hisse senetleri, ABD’nin aylık resmi istihdam verileri öncesi, Japonya hisse senetlerinin son üç günde ilk kez yükselmesi ile birlikte yukarı yönde hareket etti.

Peak Asset Management LLC icra direktörü Niv Dagan, “Bugün oldukça önemli bir veri olan ABD tarım dışı istihdam var. Yatırımcılar, Fed’in gelecek ay faiz artırımına gidip gitmeyeceğini değerlendirebilmek için ekonomik verileri değerlendiriyor” dedi.

-business ht

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap