Piyasalar için kritik gün başlıyor

Global piyasalarda dün riskten kaçış trendinde zayıflama, bu doğrultuda ons altın, ABD tahvilleri ve Yen’de değer kaybı gördük. Olumlu hava ABD hisse senedi endeksi vadelilerinin açılışta alıcılı açılmalarına neden olurken, haftalık olarak düşmesi beklenen ABD ham petrol stoklarının 3,3 milyon varil artış göstermesi petrol fiyatlarında sert düşüşe yol açtı. Geçişkenlik hesaplamalarımıza göre 48 dolar altında (Brent 48.3 dolar) petrol fiyatları hisse senedi piyasalarında satışlara neden olabilir.
Bugün haftanın en yoğun gündemi bizi bekliyor.
ECB faiz kararı (14:45) ve Başkan Draghi konuşması (15:30). ECB’nin faiz oranlarını ve parasal genişleme programı takvimini değiştirmesini beklemiyoruz. Ancak son dönemde artan enflasyonist baskı ve Avrupa bölgesinde görülen ekonomik toparlanma sinyalleri, Başkan Draghi’nin konuşmasında “risklerin dengelenmeye başladığı” ifadesi ile belirtilebilir. Bu durum Euro/Dolar paritesini bandımızın üst noktasına (1,14) taşıyabilir. Ancak tersi bir durumda 1,1070’lere yolculuk başlayabilir. Paritede nötr konumumuzu sürdürüyoruz.
17:00’da Eski FBI Başkanı Comey savunmasını veriyor. Dün yazılı savunması yayımlanan Comey bugün Senato karşısına çıkıyor ve soruları cevaplıyor. Rusya Hükümetinin geçtiğimiz yıl Kasım ayında yapılan ABD seçimlerinde aldığı role ilişkin olarak Comey’in bilgisini almak isteyen ABD senatosu, Başkan Trump’ın da adının geçtiği olaylar zincirinin detaylarını soruşturacak. ABD Başkanı Trump 9 Mayıs tarihinde Comey’i görevden almıştı. Comey’in dün yayımlanan yazılı açıklamasında ABD Başkanı Trump’ın Comey’e Flynn konusunun üzerine gitmemesini isteğini söylediği belirtiliyor. Ancak Comey Rusya’nın ABD seçimlerini etkilediğine dair bir araştırma veya Trump’ın bu konuda bir yorumu olduğundan bahsetmiyor. Bugün Comey’in konuşması bu minvalde olur ise piyasalar üzerinde belirgin etki yapmayabilir. Ancak soru-cevap kısmında Comey’i ve ABD piyasalarını zor anlar bekliyor.
Gün boyunca İngiltere seçimleri yapılıyor. Bu gecce TSİ ile 00:00’da seçimler bitiyor ve seçim sonrası anketlerinin ilk sonuçları (exit polls) yayımlanıyor. Cuma’ya giriş yapılan ilk yarım saatte sterlin dolar paritesi hareketinin büyük bölümünü gerçekleştirebilir. Son anketlerde Theresa May %7 farkla önde. Bu görüntü piyasa için en olumlu senaryo (soft Brexit ve May Hükümeti) olarak fiyatlanıyor, sterlin pozitif.

AK Yatırım

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap