Piyasalar güniçi verilerine odaklandı

Borsanın veri akışı bakımından yoğun…

Borsanın veri akışı bakımından yoğun geçmesi beklenen güne hafif alıcılı başlaması beklenirken, günün en dikkat çeken gelişmeleri Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) politika toplantısı, Başkan Mario Draghi’nin basın toplantısı ve OPEC’in Viyana’daki toplantısı olacak.

Avrupa Merkez Bankası’nın para politikasında herhangi bir değişikliğe gitmesi beklenmezken, OPEC’in petrol üretim oranında da herhangi bir değişikliğe gitmesi beklenmiyor.

VİOP’ta bu sabah BIST 30 endeksinin Haziran sonu vadeli kontratları ilk işlemlerde yüzde 0.29 yükselişle 95.8250 seviyesinde işlem görüyor.

Günün bir diğer önemli gelişmesi ise Türkiye’nin en büyük ticaret ortaklarından birisi olan Almanya’da bugün gerçekleştirilecek 1915 olayları oylaması. Almanya’nın bugün parlamentoda “soykırım” kararı alarak bunları okul kitaplarına koymayı kabul etmesi durumunda gerilmesi muhtemel ilişkilerin bu ülkeyle ticaret yapan şirketlere nasıl yansıyacağı izlenecek.

Anadolu Yatırım günlük borsa yorumunda, “Almanya ihracatımızda 2015 yılı için 13.4 milyar dolar ile yüzde 9.3 paya sahipken ithalatımızda 21 milyar dolar ile yüzde 10.3 paya sahiptir. Bu nedenle ilişkilerin zedelenmesi ülke ekonomisi açısından negatif tarafta olacaktır” dedi.

Yurt içinden bugün açıklanacak kritik bir veri bulunmazken, yurt dışında 1445’te ECB faiz kararı, 1530’da ECB Başkanı Draghi’nin basın toplantısı, 1515’te ABD ADP özel sektör istihdam verileri ve yine 1530’da ABD işsizlik maaş başvuruları bulunuyor.

Vakıf Yatırım borsa raporunda, “BIST’in güne hafif alımlarla başlayacağını düşünüyoruz. Günün devamında ise yurt dışından gelecek veriler ve kur-faiz tarafındaki gelişmelere göre tepki hareketleri görebiliriz” dedi.

KÜRESEL PİYASALAR

Asya borsaları küresel imalat faaliyetleri ve küresel talebin düşük olduğunu gösteren veriler üzerine gerilerken, yende yaşanan hızlı değer artışı sonucu Japonya Nikkei endeksi .N225yüzde 2’nin üzerinde düşüş yaşadı.

Japonya dışındaki Asya Pasifik borsalarını takip eden MSCI endeksi .MIAPJ0000PUSgeçtiğimiz yedi günde yüzde 3’ün üzerinde artış göstermesinin ardından yatay bir seyir izledi. Japonya Nikkei endeksi .N225 ise Japonya Başbakanı Shinzo Abe’nin önümüzdeki yıl yapılması planlanan vergi artışının iptal edildiğini resmen duyurması üzerine yende yaşanan hızlı yükselişin etkisiyle yüzde 2.3 düştü.

Geçtiğimiz 24 saat içerisinde açıklanan fabrika aktivite verileri Fed’in piyasaları önümüzdeki aylarda bir faiz artışına hazırlıyor gibi görünmesine rağmen küresel ekonomide yavaşlığın devam ediyor olabileceğini gösterdi.

-investing

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap