Piyasalar Güne Nasıl Başlar?

ABD piyasaları haftanın ilk gününü %2’ye yakın kayıpla kapattı.

Piyasalar Güne Nasıl Başlar?

ABD piyasaları haftanın ilk gününü %2’ye yakın kayıpla kapattı. Petrol fiyatlarının sert geri çekilmesi enerji sektörü hisselerini aşağı çekiyor. 7 Ocak Çarşamba günü itibariyle açıklanacak FOMC tutanakları politika yönü açısından belirleyici olabilir. Japonya’da Abe yönetiminin yakın zamanda seçimlerden güç kazanarak çıkmasıyla Nikkei endeksi güç kazanıyor.

Çin Merkez Bankası’nın yakın zamandaki destek paketleri gelişen piyasaları destekliyor. Çin MB yakın zamanda bazı mevduatlara uygulanan zorunlu karşılıklarda indirime gidebilir. Çin yönetimi 2015 yılı içinde 1 trilyon dolar büyüklüğünde harcama yapmak üzere hazırlanıyor. Avrupa’da ise Yunanistan kaynaklı endişelerle birlikte zayıf seyir hakim. Almanya’da enflasyonun 2009’dan bu yana en düşük düzeye gerilemesi ECB’den beklentileri artırıyor. Ancak petrol fiyatlarındaki geri çekilmenin net etkisi büyüme üzerinde pozitif olabilir. Bu durum da beklentiler kanadının PMI tarafında güçlü kalmasını sağlayabilir. ECB cephesinden alınan son haberler varlık alım programının devlet tahvillerini de içerecek şekilde Ocak’ta genişletileceği yönünde.

Yeni günde ABD’de 17:00 itibariyle açıklanacak ISM İmalat Dışı PMI verisi açıklanacak. ABD’de hizmetler sektörünün ekonomideki ağırlığı dolayısıyla söz konusu veri oldukça önemli. Dolar üzerindeki fiyatlama açısından günün en önemli verisi görülebilir.

BIST 100 endeksi geçtiğimiz günü 1003 puan (+1,17%) kazançla 86.462 puan seviyesinden kapattı. Borsa İstanbul gün itibariyle emtia paralarının dengeli seyriyle birlikte yatay bir başlangıç yapabilir.

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap