Piyasalar Güne Nasıl Başlar?

Yeni günde Türkiye’de 10:00 itibariyle açıklanacak TÜFE verisi önemli olabilir.

ABD piyasaları haftanın son gününü hafif yatay kapattı. Fed’in çıkış programına daha fazla açıklık getirecek şekilde ifadeleri piyasaları destekliyor. 7 Ocak Çarşamba günü itibariyle açıklanacak FOMC tutanakları politika yönü açısından belirleyici olabilir. Japonya’da Abe yönetiminin yakın zamanda seçimlerden güç kazanarak çıkmasıyla Nikkei endeksi güç kazanıyor.

 

Çin Merkez Bankası’nın yakın zamandaki destek paketleri gelişen piyasaları destekliyor. Çin MB yakın zamanda bazı mevduatlara uygulanan zorunlu karşılıklarda indirime gidebilir. Avrupa’da ise varlık alım portföyünün genişletilmesi yönünde adımlar risk iştahını destekliyor. Petrol fiyatlarının geri çekilmesiyle birlikte Almanya ekonomisine ilişkin beklentiler güçleniyor. ECB cephesinden alınan son haberler varlık alım programının devlet tahvillerini de içerecek şekilde Ocak’ta genişletileceği yönünde. Yunanistan’da Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin üçüncü turunda yeterli çoğunluk sağlanamadı. 25 Ocak’ta erken genel seçime gidilecek.

 

Yeni günde Türkiye’de 10:00 itibariyle açıklanacak TÜFE verisi önemli olabilir. 15:00 itibariyle Almanya TÜFE verisi ise Euro Bölgesi enflasyonu açısından belirleyici olabilir.

 

BIST 100 endeksi geçtiğimiz günü 262 puan (-0,31%) kayıpla 85.458 puan seviyesinden kapattı. Borsa İstanbul gün itibariyle zayıf likidite neticesinde yatay bir başlangıç yapabilir.

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap