Piyasalar Güne Nasıl Başlar?

ABD piyasaları haftanın üçüncü gününü -1,0%’e yakın kayıpla kapattı

Piyasalar Güne Nasıl Başlar?

ABD piyasaları haftanın üçüncü gününü -1,0%’e yakın kayıpla kapattı. Fed’in çıkış programına daha fazla açıklık getirecek şekilde ifadeleri piyasaları destekliyor. Japonya’da Abe yönetiminin yakın zamanda seçimlerden güç kazanarak çıkmasıyla Nikkei endeksi güç kazanıyor. Avrupa ve ABD’de çoğu piyasada yakın zamanda likidite Noel dolayısıyla düşük seyrediyor.

Çin Merkez Bankası’nın yakın zamandaki destek paketleri gelişen piyasaları destekliyor. Çin MB yakın zamanda bazı mevduatlara uygulanan zorunlu karşılıklarda indirime gidebilir. Avrupa’da ise varlık alım portföyünün genişletilmesi yönünde adımlar risk iştahını destekliyor. Petrol fiyatlarının geri çekilmesiyle birlikte Almanya ekonomisine ilişkin beklentiler güçleniyor. ECB cephesinden alınan son haberler varlık alım programının devlet tahvillerini de içerecek şekilde Ocak’ta genişletileceği yönünde. Yunanistan’da Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin üçüncü turunda yeterli çoğunluk sağlanamadı. 25 Ocak’ta erken genel seçime gidilecek.

Yeni günde 17:00 itibariyle açıklanacak ABD Aralık ayı ISM İmalat PMI verisi önemli. ABD’de imalat sektörüne ilişkin beklentiler genel ekonomik görünüm açısından önemli olabilir. Diğer yandan ise Euro Bölgesi’nde İmalat PMI verileri açıklanacak. Yeni yıl dolayısıyla bazı piyasalarda tatil devam edecek.

BIST 100 endeksi geçtiğimiz günü 1184 puan (+1,40%) kayıpla 85.721 puan seviyesinden kapattı. Borsa İstanbul gün itibariyle zayıf likidite neticesinde yatay bir başlangıç yapabilir.

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap