Piyasalar FED Tutanaklarına Odaklandı

546428 Piyasalar FED Tutanaklarına Odaklandı

Yeni yılın ilk işlem gününe hızlı giriş yapan piyasalarda artan hacimle birlikte volatilite de artış gözlendi. Dün dolar endeksi zayıf Euro varlıkları ve güçlü doların etkisiyle son 14 yılın zirve seviyesine yükseldi. Dün açıklanan olumlu ABD PMI rakamları dolardaki değer kazancını artırırken altın, Euro ve sterlin varlıklarında hareketlilik arttı. Dün akşam saatlerinde dolarda görülen kar satışları ons altın üzerindeki baskının azalarak değerli metalin yüzde 0,70 prim kazanmasını sağladı. Euro ve sterlin varlıkları ise dolara karşı kayıplarını azalttı. Yeni günde önceki yılın Aralık ayında gerçekleştirilen Amerika Merkez Bankası (FED)’nın toplantı tutanakları takip edilecektir. Hatırlamak gerekirse, FED ikinci 25 bp’ık faiz artışını gerçekleştirerek 2017 yılı için iki faiz artışı beklentisini üç faiz artışına yükseltmişti. Bugün açıklanacak tutanaklarda ise, hedeflenen faiz artışlarının zamanlamasına dair ipuçlarını arayacağız.
İç tarafta ise, dün açıklanan enflasyon rakamlarının etkisiyle TL varlıkları zayıf bir görünüm sergiledi. ABD’den gelen olumlu veri akışı yükselişi desteklerken dolar kurunda günlük bazda yükseliş yüzde 1’i aştı. Dolar/TL kuru yeni güne 3.5921 seviyesinde başlarken Euro/TL günlük açılışını 3.7382 seviyesinden gerçekleştirdi.
Petrol cephesinde ise, 13 Ocak’ta OPEC-OPEC dışı ülkelerin gerçekleştireceği toplantı öncesi haber akışının etkisiyle oynaklık yükseldi. İran’ın 29 uluslararası firmanın yeni petrol sözleşmelere katılımı onayladığını açıklaması petrol fiyatlarını yukarı çekerken Moody’s’in umut kıran açıklamaları kazanımların geri verilmesini sağladı. ABD tipi ham petrol 52.46 seviyesinden işlem görürken, Brent petrol ise 55.74 seviyesinden işlem görüyor.
Dün genel olarak küresel borsalarda primli bir seyir gözlendi. SP500 yüzde 0.48, Nasdaq yüzde 0.30 yükselirken, DAX endeksi kar satışlarının etkisiyle yüzde 0.12 ekside seyretti. Bist100 endeksi ise kurun yükselişi ve olumsuz enflasyon verilerin etkisiyle dünü % 1,46 kayıpla kapattı.

USDTRY ANALİZİ
İç tarafta yükseliş gösteren enflasyon rakamları ile ABD üretim PMI ve ISM imalat PMI rakamlarının beklentilerin üzerinde artış kaydetmesi dolar kurunu rekor seviyelere taşıdı. Günlük değer kazancı yüzde 1,30’u aşan dolar kurunda bugün açıklanacak FED tutanakları takip edilecektir. Eğer, tutanaklarda şahin ifadelerin görülmesi halinde dolardaki değer kazancını destekleyebilir. Teknik görünümde ise yükseliş trendi içinde olan USDTRY paritesinde 3.5778-3.5343 destek bölgesi üzerinde kalındığı sürece yukarı yönlü hareketler devam edebilir. Yükselişlerin devamında 3.6031 ve 3.6183 direnç seviyeleri takip edilebilir.

EURTRY ANALİZİ
Dünkü işlem gününde beklentilerin üzerinde artış kaydeden Türkiye enflasyon rakamlarının etkisiyle Euro/TL paritesinin yaklaşık üç hafta önceki seviyelerine yükseldiğine şahit olduk. Aynı zamanda düşük enflasyonla mücadelesini sürdüren Avrupa’nın lokomotif ülkesi Almanya’da enflasyon rakamlarında görülen artış paritedeki yükselişi destekledi. Bugün iç tarafta takip edilecek bir veri akışı bulunmuyor. Ancak Euro Bölgesi’nde PMI ve enflasyon rakamları ön planda olacak. Teknik açıdan bakacak olursak 3.7293-3.7020 destek bölgesi üzerinde kalındığı sürece yükselişler devam edebilir. Yukarı yönlü hareketlerin devamında 3.7459 ve 3.7727 direnç seviyeleri takip edilebilir.

EURUSD ANALİZİ
Doların küresel ölçekteki gücünü artırması ve dolar endeksinin dünkü işlem gününe pozitif tarafta başlayarak günlük bazda yüzde 1,30’un üzerinde artış göstermesi paritenin dün güne önemli eşik olan 1.0500 seviyesi altında başlamasına neden oldu. ABD’de açıklanan olumlu PMI rakamlarının da etkisiyle Euro/dolar paritesi kritik destek olan 1.0350 seviyesini test etti. Bugün Euro Bölgesi’nde PMI ve enflasyon rakamları ABD tarafında ise, FED tutanakları paritedeki oynaklığı artırabilir. Teknik açıdan bakacak olursak EURUSD paritesinde 1.04681.0561 direnç seviyesi altında kalındığı sürece geri gevşeme devam edebilir. Geri çekilmelerin devamında 1.0352 ve 1.0317 destek seviyeleri takip edilebilir.

ALTIN ANALİZİ
Dolarda görülen yükseliş ve ABD tahvil faizlerinin yüzde 2’nin üzerinde prim kazanması altındaki aşağı yönlü baskıyı destekledi. Bu gelişmelere rağmen 1144 desteği üzerinde tutunmayı başaran sarı metalde bugün küresel gelişmelerin yanında FED tutanakları da yakından izlenecektir. Tutanaklarda yer alabilecek şahin ifadeler altındaki aşağı yönlü baskının artmasına neden olabilir. Teknik görünümde ise altın fiyatları 1155-1144 destek bölgesi üzerinde kaldığı sürece yükseliş eğilimi devam edebilir. Yükselişlerin devamında 1162 ve 1166 direnç seviyeleri takip edilebilir.

HAM PETROL ANALİZİ
İran’ın 29 uluslararası firmanın yeni petrol sözleşmelerine katılımı onayladığını açıklaması sonrası petrol fiyatları yükseliş kaydetti. Ancak Moody’s’in küresel petrol ve doğal gaz sektöründe bu yıl cansız fiyatlar ve kemer sıkmanın sürebileceği ve brent ve WTI için fiyatlarını orta vadede 40-60 dolar/varil bandında öngörüldüğünü açıklaması yükselişin 55.23 seviyesiyle sınırlı kalmasına neden oldu ve emtia günlük kazancının büyük bölümünü geri verdi. Teknik görünümde ise 52.0-51.3 destek bölgesi üzerinde kalındığı sürece yükselişler sürebilir. Yukarı yönlü hareketlerin devamında ise 53.2 ve 54.4 direnç seviyeleri takip edilebilir.

-destek yatırım

04 Jan 2017

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap