Piyasalar FED Fiyatlamasına Devam Ediyor

headline Piyasalar FED Fiyatlamasına Devam Ediyor

Doların küresel olarak güçlü görüntüsü devam ediyor. Gün içinde yeniden 100 seviyesinin üzerine yükselen Dolar endeksi kritik direnç seviyelerine yakın olduğunu görüyoruz. Dolar endeksinin güçlenmesinde EURUSD paritesinin geri çekilmesi etkili oldu. Gelişmekte olan ülke para birimleri dünü sakin geçirse de ABD’den açıklanan veriler sonrası FED’in Aralık ayında faiz yükseltme ihtimali % 90 seviyesine yaklaştı. Emtia tarafına baktığımızda ise Altın fiyatlarının zayıf görüntüsüne devam ettiğini söyleyebiliriz. ABD tahvil faiz oranlarının bir miktar geri çekilmesi sonrası altın yükselse de 1230 direnç seviyesini geçemedi. Dünü sarı metal % 0,10 değer kazanımıyla kapadı. Petrol fiyatlarında ise Venezüella, Nijerya ve Cezayir’in üretimi kısma ihtimallerinin devam ettiğine yönelik söylemler petrol fiyatlarını destekledi. Bugün ise EIA’nın açıklayacağı stok rakamları fiyatlar üzerinde etkili olabilir. Aynı zamanda 30 kasım günü gerçekleştirilecek olan OPEC toplantısına kadar fiyatlarda oynaklığın sürmesini bekleyebiliriz. Endeksler ise yatay görüntüsüne devam ediyor. S&P 500 endeksi % 0,23 değer kazanırken Dax endeksinde kayıplar % 0,04 oldu. Bugün ABD’den açıklanacak olan sanayi üretim rakamları, üretici fiyat endeksi verileri ön plana çıkıyor.

USDTRY ANALİZİ

Gelişmekte olan ülke para birimlerinde zayıf görüntü sürüyor. Dün bir miktar geri çekilmeler yaşansa da kalıcılık sağlanamadı. Bugün ABD’den açıklanacak olan sanayi üretim rakamları ve ÜFE verileri paritenin yönünde etkili olabilir. Teknik görünümde ise kur tarafında yükseliş kanalının korunduğunu görüyoruz. 3.2830-3.2700 destek bölgesi üzerinde kaldığı sürece yukarı gitme isteği sürebilir. Ancak yukarıda 3.2960-3.3030 direnç bölgesi olarak ön plana çıkıyor. Dolayısıyla yükselişlerin devam edebilmesi için bu bölgenin hızlı bir şekilde geçilmesi gerekebilir.

EURTRY ANALİZİ

EURTRY paritesinde yukarı yönlü trendin devam ettiğini söyleyebiliriz. Yarın Avrupa Bölgesi enflasyon rakamları paritenin yönünde etkili olabilir. Teknik görünümde ise uzun süredir 3.5400-5.5190 bandı arasında hareket eden paritede 3.5190 seviyesi güçlü destek noktası olarak dikkat çekebilir. Bu seviyeler üzerinde kaldığı sürece yukarı yönlü hareketlenme devam edebilir. 3.5410-3.5500 direnç noktaları olarak izlenebilir.

ALTIN ANALİZİ

ABD seçimleri sonrasında Dolar’ın güçlü duruşu ONS altın fiyatlarında yaşanan yükselişlerin kalıcı olmasını engelliyor. ABD Tahvil faiz oranlarının görüntüsü de altın fiyatlarını etkilediğini söyleyebiliriz. Bugün ABD tarafında ise sanayi üretim verisi ve ÜFE verileri altın fiyatları üzerinde etkili olabilir. Teknik görünümde ise ons altının 1234-1238 direnç bölgesi altında fiyatlandığını görüyoruz. Bu seviyeler altında kaldığı sürece yükselişler sınırlı kalabilir. 1226- 1221 ise kritik destek bölgesi olarak izlenebilir.

HAM PETROL ANALİZİ

Venezuela, Nijerya’nın üretimi kısmaya yönelik açıklamaları sonrası ham petrolü tepki alımlarını hızlandırdı. Bugün EIA’nın açıklayacağı stoklar fiyatlar üzerinde etkili olabilir. Aynı zamanda 30 kasım günü gerçekleştirilecek olan OPEC toplantısına kadar fiyatlarda oynaklığın sürmesini bekleyebiliriz. Öte yandan dün açıklanan API petrol stoklarının 3.6 milyon varil haftalık olarak artış kaydettiğini görüyoruz. Veriyle beraber petrolde kısa vadeli gevşemeler izlendi. Teknik görünümde petrolde kısa vadeli düşüş trendinin yukarı yönlü geçildiğini görüyoruz. 45.15-44.50 destek bölgesi üzerinde kalıcılık sağlanırsa yükseliş denemeleri devam edebilir. 46.10-46.70 direnç noktaları olarak takip edilebilir.

BRENT PETROL ANALİZİ

Brent petrol fiyatlarında tepki alım süreci devam ediyor. Bugün EIA stokları ön plana çıkabilir. Dün açıklanan petrol stoklarındaki artış fiyatlardaki yükselişi bir miktar sınırlasa da kritik direnç noktasına yakın yerde bir fiyatlama takip ediyoruz. Ham petrol kısa vadeli yükseliş trendini yukarı yönlü geçti ancak brent petrolün halen düşüş trendinin altında kaldığını görüyoruz. Dolayısıyla yükselişlerin devam edebilmesi için 47.25-47.90 direnç noktalarının aşılması gerekebilir. Geri çekilmelerde ise 46.30 gün içerisinde kritik bir destek noktası olarak ön plana çıkıyor.

16 Nov 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap