Piyasalar faiz kararına odaklandı

A1 Capital, darbe girişimi sonrası MB’nin faiz…

A1 Capital, darbe girişimi sonrası MB’nin faiz kararında beklentilerin değiştiğini belirtti

S&P – Moody’s Yakın İzlemesi ve PPK Toplantısı

Cuma akşamı gerçekleştirilen, çok sayıda can ve mal kayıplarına neden olan Darbe Girişimi başarısızlıkla sonuçlandı. Ülke yönetimine el koyma amacı güden ordu mensubu askeri birlikler, birkaç saat içerisinde etkisiz hale getirildi. Fakat bu durumun olumsuz etkileri ise Pazartesi sabahından itibaren iç piyasalarda kendisini gösterdi.

Bunlarla birlikte Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşlarından Türkiye’nin Kredi Notu ile ilgili değerlendirmelerin yeniden yapılacağı yönündeki sinyaller gecikmedi.

Önce S&P’nin “Türkiye’deki Durumu Önümüzdeki Günlerde Değerlendireceğiz” açıklamaları, sonrasında ise Moody’s’in “Türkiye’deki Son Olayların Etkilerini Değerlendiriyoruz” şeklindeki açıklamaları, endeksin aşağı yönlü hareketlenmelerine hız kazandırdı diyebiliriz. 

(Bununla birlikte sabah saatlerinde Moody’s’in Türkiye’nin Baa3 seviyesindeki kredi notunu; başarısız askeri darbe girişiminin ülke ekonomisi, politika yapıcı kurumlar ve dışsal tamponlar üzerinde oluşacak orta vadeli etkilerinin değerlendirilme ihtiyacı nedeniyle olası bir indirim için izlemeye aldığını açıklaması, Endekste satış baskısını artırabilir.)

%7’lik bir düşüşle 76.957 puan seviyesinden kapanışını gerçekleştiren BİST100 Endeksinin seyrinde; Darbe girişiminde bulunanların İdam Edilip Edilmeyeceğine yönelik karar tartışmaları, etkili olan bir başka unsur oldu.

Gerek içeride, gerekse dışarıda bu konunun ön planda olması (AB Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, “İdam cezası uygulayan hiçbir ülke AB üyesi olamaz”), verilecek kararın etkilerinin oldukça net bir şekilde hissedileceği şeklinde yorumlanabilir.

Öte yandan; 
-Yurt genelinde halkın desteği ve kararlılığı, 
– Böylesi olumsuz durumlarda bile hızlı bir şekilde Hükümetin kontrolü ele alabildiğinin görülmesi, 
-Konuya ilişkin siyasilerden gelen açıklamaların aynı doğrultuda olması,
-Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin “27 Temmuzda Rus mevkidaşlarımızla bir araya geleceğiz” ve “Bu hafta yeni ekonomi paketleri açıklayacağız” açıklamaları ise, olumsuz havanın dağılmasında etkili unsurlar olarak karşımıza çıkmakta.

Bugünün ajandasına baktığımızda günün en önemli ekonomik verisinin Merkezin Faiz Kararı olduğunu görmekteyiz (Saat 14:00). Darbe girişimi öncesinde piyasaların beklentisi 50 Baz puanlık bir indirim yapılabileceği yönündeydi. Fakat yaşanan olaylar sonrasında Merkezin Faiz adımı atmayacağı yönünde de beklentiler oluşmuş durumda. Dolayısıyla yaşanan bu gergin süreçte verilecek kararın BİST100 Endeksinin seyrinde oldukça etkili olabileceğini söylemek mümkün. 

Siyasi veri akışının ağır basacağı bugünde yapılacak olası açıklamaları ve bu yöndeki gelişmeleri yakinen takip ediyor olacağız. Bununla birlikte Endekste dünün devamı niteliğinde gelebilecek satış dalgasına karşı dikkatli olmakta fayda var.

A1 Capital Menkul Değerler A.Ş.

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap