Piyasalar bu hafta Fed’i takip edecek!

Piyasalar, bu hafta gerçekleşecek olan iki…

Piyasalar, bu hafta gerçekleşecek olan iki önemli merkez bankası toplantısına odaklanmış durumda. Bu hafta Japonya Merkez Bankası ve Amerikan Merkez Bankası ile birlikte İngiltere ve İsviçre Merkez Bankası’nın da toplantıları bulunuyor. 

Beklentilerin oldukça altında kalan tarım dışı istihdam verisi sonrasında Fed’in bu toplantıda herhangi bir adım atmayacağı beklentileri ağır basıyor. 

Piyasa oyuncuları Japonya Merkez Bankası’nın da para politikasında herhangi bir değişikliğe gideceğini düşünmüyor.

Bu gelişmelerin olduğu haftaya doların ise yükselişle başladığı görülüyor. Dolar, diğer önemli para birimlerinin yer aldığı sepete karşı Haziran’daki düşük seviyelerinden yüzde 1,3 yukarıda. Dolar/TL ise haftaya 2,93’ün üzerinde başladı. 

Brexit endişelerinin de küresel piyasalarda etkili olduğu görüldü. Brexit öncesi güvenli liman olarak değerlendirilen yatırım araçlarına ilgi arttı. 

ALTIN

Altın, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılıp ayrılmamayı oylayacağı referandum öncesinde siyasi belirsizlikler dolayısıyla dört haftanın zirvesine çıktı. 

Spot altının ons fiyatı 1.278 doları görerek 18 Mayıs’tan bu yana en yüksek seviyeyi gördü. 

PETROL

Petrol fiyatları güçlü dolar ve ekonomik büyümeye ilişkin endişelerin yükselmesi ile 50 dolar seviyesinin altında. 

Brent petrol yüzde 1,29 ya da 65 sent düşüşle 49,89 dolardan işlem gördü. 

Batı Teksas türü ham petrol ise yüzde 1,5 düşüşle 48,29 dolar oldu. 

ASYA PİYASALARI

Brexit referandumu öncesinde yaşanan siyasal belirsizliklerin güvenli limanlardan biri olan yene talebi artırmasıyla Asya piyasaları düşüş yaşadı. 

MSCI Asya Pasifik endeksi yüzde 1,6 düşüşle iki haftanın en düşük seviyesine geldi. Topix ve Nikkei endekslerinde düşüş yüzde 3’ü aştı. 

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap