Piyasalar brexit’e odaklandı

Piyasaların aylardır hakkında konuştuğu gün…

Piyasaların aylardır hakkında konuştuğu gün sonunda geldi: İngiltere’nin Avrupa Birliği’nde kalıp kalmayacağı bugün yapılacak referandum sonunda belli olacak. 

Referandum öncesi artan gerginlikle pound bu yılın en yüksek seviyesine çıkarken, Asya piyasaları karışık bir seyir izledi.

Türk lirası ise dolar karşısında güne 2,89’un hemen altında başladı. 

AK Yatırım’dan Okan Ertem, “TCMB faiz indirimine rağmen TL’nin yüksek faiz avantajını koruması ve piyasada Fed faiz artırımı beklentilerinin azalması nedeniyle 2,90 altındaki seyrini sürdürüyor. Opsiyon piyasalarında oynaklık göstergeleri Brexit olması durumunda 2,95, Bremain olması durumunda 2,85 seviyelerine ulaşılabileceğini gösterirken, Euro/TL’nin referandum sonucundan bağımsız olarak 3,26-3,29 aralığında sıkışmaya devam edebileceğine işaret ediyorlar” dedi.

Well Fargo kur stratejisti Eric Viloria ise, “Türk lirasının şu anki istikrar döneminin sürmesini beklemiyoruz” dedi. Zaman içinde kurdaki zayıflığın devam etmesini beklediklerini söyleyen Viloria, kurun üç ay sonunda 2,95, 12 ay sonunda ise 3,1 seviyesinde olmasını beklediklerini söyledi.

ALTIN

Piyasadaki fiytalamaların İngiltere’nin kalacağı yönünde ağır basmasıyla altın hafta başından bu yana devam eden düşüşünü sürdürdü. Yüzde 0,4’e kadar dğer kaybeden değerli metal yatırımcıların güvenli talebinin gerilemesiyle geçen hafta gördüğü iki yılın en yüksek seviyesinden gerilemeye devam etti.

Referandumdan hangi sonuç çıkarsa çıksın analistler piyasalarda görülmesi beklenen oynaklığın altın fiyatlarında da etkisini göstermesini bekliyor.

PETROL

Hem ABD’de stokların düştüğünü gösteren verilerin hem de küresel piyasalardaki oynaklık ve belirsizliğin etkisiyle petrol fiyatları yükselişte. Ham petrol yüzde 0,6 yükselişle 49,40 dolar seviyelerinde işlem görürken, brent petrol yüzde 0,54 artışla 50,10 doların üzerinde.

ASYA PİYASALARI

Asya hisse senetlerinde ise karışık bir seyir görüldü. 

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0,1 yükselirken, Japonya’da Topix Endeksi erken saatlerde kayıp ve kazanç bölgeleri arsında dalgalandıktan sonra yüzde 0,2 değer kazandı. Yen ise dolar karşısında yüzde 0,2 zayıflayarak 104.57 seviyesine geldi. Güney Kore’de Kospi Endeksi yüzde 0,3 geriledi. Avustralya’da S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0,1 ve Yeni Zelanda’da S&P/NZX 50 Endeksi yüzde 0,3 tırmandı.

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap