Piyasalar ABD Verilerini Bekliyor

5819cced67b0a92040b65f9d Piyasalar ABD Verilerini Bekliyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) faiz kararı sonrası dün yurtiçi piyasalara sakin bir görünüm hakim oldu. AB komisyonu ise Türkiye’yle Gümrük Birliği güncelleştirilmesi müzakerelerine başlamak için AB Konseyi’nden yetki talep etti. Türkiye’den gelen tüketici güveni verisi beklentilerin altında kaldı. Dün Dolar’ın küresel çapta değer kaybetmesi sonrası Türk Lirası Dolar karşısında %0.55, Euro karşısında ise %0,20 değer kazandı.
Euro bölgesinde ise dün bankacılık sektöründe yaşanan gelişmeler ön plandaydı. İspanyol bankalarının mortgage faizi geri ödemesine ilişkin mahkemeyi kaybetmesi ardından ülke bankalarının milyarlarca Euro ödeme yapabileceği haberleri, bazı banka hisselerinde %10’a yakın değer kayıpları yaşanmasına neden oldu. Ancak İtalya Hükümetinin İtalyan bankalarının 20 milyar Euro’luk borçlanma talebine onay vermesi sonrası Euro varlıkları değer kazanmaya başladı. EURUSD paritesi bu haberler sonrasında %0.50’ye yakın yükseliş gösterdi. Bugün ise paritenin 1.0400 seviyesi üzerinde kalıcı olmaya çalıştığını görüyoruz.
ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde %1’e yakın düşüşler gerçekleşirken dolar endeksi kayıplarını %0.30’a kadar genişletti. ABD tarafından gelen mevcut ev satışları verisinin beklentileri karşılaması sonrası altın fiyatlarında geri çekilmeler gerçekleşti ve veriden sonra sarı metal değer kaybetti. Gün içinde ABD tarafından gelecek dayanıklı mal siparişleri, büyüme ve çekirdek kişisel tüketim giderleri verileri takip edilecek. Kritik veriler öncesi altında zayıf görünüm devam ediyor.
Petrol tarafında ise dün gece saatlerinde gelen APİ stokları azalış gösterirken, küresel petrol arzını kısma anlaşmaları sonrası, verilere duyarlılığı artan petrol fiyatları değer kazansa da akşam saatlerinde gelen ABD Ham petrol stoklarının 2.256 milyon varil artış göstermesi sonrası petrol fiyatlarında sert düşüşler görülse de bugüne yükseliş ile başladı. Amerikan Borsalarına ise petrol fiyatlarında ki düşüşlerden sonra satıcılı seyir hakim olurken S&P500 yaklaşık %0.20 Nasdaq ise yaklaşık %0.22 üzerinde değer kaybetti. Avrupa borsalarında bankacılık sektöründeki gelişmelerden sonra yatay seyir korunuyor.

USDTRY ANALİZİ
Dün akşam saatlerinde ABD tarafından gelen mevcut ev satışları verisi beklentileri karşılasa da Türk Lirası varlıkları güçlü seyrini korudu. ABD tarafında ise dün doların küresel piyasalar da değer kayıpları yaşaması sonrası geri çekilmeler takip edildi. Gün içinde ABD tarafından gelecek dayanıklı mal siparişleri, büyüme ve çekirdek kişisel tüketim giderleri verileri takip edilecek. Teknik olarak incelediğimizde Dolar/TL kuru kritik 3.5040 desteği üzerinde kaldığı sürece yükseliş eğilimi sürebilir. Bu durumda 3.5260-3.5330 dirençleri izlenebilir. Olası geri çekilmelerde 3.5040 seviyesi kırılırsa, yükseliş eğilimi hız kaybedebilir ve 3.4970-3.4860 destekleri gündeme gelebilir.

EURTRY ANALİZİ
Dün Türk lirası varlıkları güçlü seyrini korusa da İtalya’dan bankacılık sektörü ile ilgili olumlu haberler EURTRY paritesinde yukarı yönlü hareketlere neden oldu. Gün içinde önemli bir veri akışı bulunmuyor. Teknik olarak yatay hareketini sürdüren Euro/TL kurunda alımların hız kazanması durumunda 3.6720-3.6800 dirençleri izlenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 3.6595-3.6470 destekleri ön plana çıkabilir.

EURUSD ANALİZİ
FED faiz kararı sonrası EURUSD paritesinde geri çekilmeler hız kazansa da dün İtalya’dan gelen bankacılık sektörü için olumlu haberler geri çekilmeleri sınırlandırdı. Gün içinde ABD tarafından gelecek dayanıklı mal siparişleri, büyüme ve çekirdek kişisel tüketim giderleri verileri hareketliliği arttırabilir. Teknik olarak zayıf görünümüne devam eden paritede alımların devamında 1.0450-1.0485 dirençleri izlenebilir. Yükselişlerin kalıcı olması için 1.0485 seviyesinin üzerinde fiyatlama görmemiz gerekebilir. Olası geri çekilmelerde 1.04151.0390 destekleri gündeme gelebilir.

ALTIN ANALİZİ
Dün küresel piyasalarda doların değer kaybetmesi ile altın fiyatlarında yükselişler gerçekleşse de akşam saatlerinde gelen mevcut ev satışları verisinin beklentileri karşılaması sonrası sarı metalde yükselişler sınırlı kaldı. Gün içinde ABD tarafından gelecek dayanıklı mal siparişleri, büyüme ve çekirdek kişisel tüketim giderleri verileri takip edilecek. Teknik olarak zayıf görünümüne devam eden ons altında, satışlar 1127 desteğini kırarsa derinleşebilir ve 1122 seviyesi karşımıza çıkabilir. Yükseliş durumunda ise 1135-1140 dirençleri izlenebilir.

HAM PETROL ANALİZİ
Dün gelen verilerle petrol fiyatlarında yükselişler görsek de Akşam saatlerinde gelen ABD Ham petrol stoklarında ki 2.256 milyon varillik artış petrol fiyatlarında geri çekilmelere neden oluyor. Teknik olarak ham petrol kritik 52.30 seviyesi üzerinde kaldığı sürece yükseliş eğilimine devam edebilir. Alımların devamında 52.85-53.40 dirençleri izlenebilir. Geri çekilmelerde 52.30 desteği kırılırsa, 51.95 seviyesi izlenebilir.

BRENT PETROL ANALİZİ
Dün akşam saatlerinde gelen ABD petrol stoklarının 2.256 milyon varil artış göstermesi brent petrolü fiyatlarında geri çekilmelere neden oluyor. Teknik olarak güçlü duruşunu koruyan brent petrolde 54.30 kritik desteği kırılırsa, yükselişi ivme kaybedebilir ve 53.95-53.35 destekleri ön plana çıkabilir. Yükselişin devamında ise 54.90-55.50 dirençleri gündeme gelebilir.

-destek yatırım

22 Dec 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap