Piyasalar ABD verilerine odaklanıyor

ABD’de büyüme verisinin ardından Fed’in para…

ABD’de büyüme verisinin ardından Fed’in para politikasına ilişkin beklentilerin değişmesiyle yön değiştiren piyasalarda ABD verilerine yönelik fiyatlamalar etkili oluyor. 

Dün diğer gelişmekte olan ülke para birimleri ile birlikte satış gören Türk Lirası bu sabahın erken saatlerinde yatay bir seyir izledi. Petrol fiyatlarının 40 dolarlara kadar gerilemesi petrol ihraç eden gelişmekte olan ülke varlıklarını baskıladı. 

Dolar/TL 2,99 sınırında işlem gördü. 

BIST 100 endeksi ise güne yüzde 0,02 yükselişle 76 bin 699’dan başladı. 

ABD’de dün açıklanan verilere göre ABD’de imalat sektörü yeni siparişlerdeki gerilemeye paralel olarak Temmuz ayında güç kaybederken, Haziran ayı inşaat harcamalarının gerilemesi geçen hafta açıklanan ikinci çeyrek ekonomik büyüme verisinin aşağı yönlü revize edilebileceğine işaret etti.

Yurt içi piyasalarda Cuma günü açıklanması beklenen Moody’s açıklaması ile birlikte ABD tarım dışı istihdam verisi etkili olacak. 

ALTIN

Altında, Fed’in faiz artıracağına ilişkin beklentilerin gerilemesiyle istikrarlı seyir devam ediyor. 

ABD’de büyüme verisinin beklentilerin oldukça altında kalması faiz artışı beklentilerini geriletmiş, bu durum altın fiyatlarını desteklemişti. 

Spot altının ons fiyatı düne göre pek fazla değişiklik göstermedi ve 1.352 dolar seviyesinde gerçekleşti. 

PETROL

Petrol, ABD’de resmi petrol stok verisi öncesi, küresel arz fazlasının devam edeceği endişeleri ile ayı piyasasına girmesinin ardından, varil başına 40 dolar seviyesi yakınında seyretti.

Batı Teksas petrolü, 15 sent yükselerek, 40.21 dolara çıktı. Kontrat Pazartesi günü 1.54 dolar ya da yüzde 3.7 düşerek 40.06 dolar ile 18 Nisan’dan bu yana en düşük kapanışını gerçekleştirmişti.

Brent petrolü ise 25 sent yükselerek varil başına 42.39 dolara çıktı. Kontrat Pazartesi günü 1.39 dolar düşerek 42.14 dolara indi.  

ASYA PİYASALARI

Asya hisse senetleri, Japonya hisse senetlerinin 274 milyar dolar büyüklüğündeki teşvik paketinin detaylarının açıklanması öncesi değer kaybetmesi ve petroldeki düşüşün enerji ve emtia hisselerinde düşüşe neden olmasının ardından, son yedi günde ilk kez geriledi ve yaklaşık bir yılın en yüksek seviyesinden geriledi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, Pazartesi günü 17 Ağustos’tan bu yana en yüksek seviyesinden kapanmasının ardından, yüzde 0.4 düşüşle Tokyo saati ile 09:03’te 136.85 seviyesine geriledi.

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap