ABD verileriyle piyasalar hareketlendi

vY5bqddmQbb8DaV5fpb6abgCFwpxTPfNeZkQRGhLcq+b+msRe++uPeAAAAAABJRU5ErkJggg== ABD verileriyle piyasalar hareketlendi

Dün küresel piyasalar ABD tarafından açıklanan olumlu enflasyon ve perakende satışlar verisini takip etti. Olumlu verilerin yanı sıra FED Başkanı Yellen, sunumunun 2. Bölümünü gerçekleştirdi. Yellen ABD ekonomisinin hedeflerine yaklaştığını tekrar ederken; dün konuşma gerçekleştiren FED üyeleri Harker, Dudley ve Rosengren faiz artırımını destekleyen yorumlarda bulundu. Veriler ve açıklamalar sonrası Mart ayı faiz artırım beklentisi %31, Mayıs ayı beklentisi %51 ve Haziran ayı beklentisi ise %76’e yükseldi. Fakat Dolar endeksi kritik 101,00 seviyesi üzerinde kalıcı olmakta zorlanıyor. EURUSD paritesi yeni güne yaklaşık %0,23 yükseliş ile başladı.
Yurtiçi tarafta ise çeyrek işsizlik rakamları ve bütçe dengesi takip edildi. Kasım ayı İşsizlik Oranı, %12.1 ile geçen seneki rakamın üzerinde açıklandı. İşsizlik oranı yükselmeye devam etse de artış hızının yavaşladığı görüldü. Tarım dışı işsizlik oranı ise %14.3 seviyesinde oluştu. Vergi ve özelleştirme gelirlerindeki belirgin artışla beraber bütçe 11.4 milyar TL fazla verdi ve bütçe tarafındaki kuvvetli görünümün devam ettiği görüldü. Dolar/TL kuru yatay güne yatay seyir ile 3,6600 seviyesi altında başlarken, Euro’nun küresel çapta değer kazanımı nedeni ile Euro/TL kuru yaklaşık %0,25 yükseldi.
Haftanın 4. İşlem gününe küresel borsalar yatay seyir ile başladı. Dün ABD tarafından açıklanan petrol stoklarının günlük 9 milyon varil üzerinde artış göstermesi petrol fiyatlarında sert geri çekilmelere neden oldu. Ham petrol yeni işlem gününe yaklaşık %0,13 değer kaybı ile başlarken, brent petrol yatay seyrini korudu.

USDTRY ANALİZİ
ABD’den açıklanan verilerin beklentilerin üzerinde gerçekleşmesine rağmen FED başkanı Janet Yellen bankacılık komitesine yaptığı sunumda yeni bilgi vermemesi sonrası Doların küresel olarak değer kaybettiğini gördük. Bugün ABD’den açıklanacak olan işsizlik haklarından yararlanma verisi ve konut başlangıçları verileri izlenebilir. Teknik olarak incelediğimizde düşüş kanalı içerisinde hareket eden Dolar/TL kurunda kritik 3.6900-3.7050 direnç bölgesi aşıldığı takdirde alımlar hız kazanabilir. Satışların devamında ise 3.6410-3.6260 destekleri ön planda olabilir.

EURTRY ANALİZİ
Bugün açıklanacak ECB toplantı tutanakları kur üzerinde oynaklık yaratabilir. Teknik olarak incelediğimizde düşüş hareketinde olan Euro, kritik direnç bölgesi 3.8960-3.9090 takip edilebilir. Bu bölge aşılırsa, satışlar hız kaybedebilir. Destek olarak da 3.8740-3.8525 seviyeleri ön planda olabilir.

EURUSD ANALİZİ
FED Başkanı Yellen’ın açıklamaları ve olumlu ABD verileri sonrasında Dolar küresel çapta değer kazansa da, Dolar endeksi kritik 101.00 seviyesi üzerinde kalıcılığını korumakta zorlanıyor. Bugün ECB toplantı tutanakları ile önemli ABD verileri paritede hareketliliği arttırabilir. Teknik olarak baktığımızda kısa vadeli düşüş kanalı içerisinde hareket eden paritede kritik 1.0630 direnci aşılırsa, satışlar hız kaybedebilir ve 1.0660-1.0700 dirençleri izlenebilir. Destek olarak ise 1.0575-1.0540 seviyeleri takip edilebilir.

ALTIN ANALİZİ
Dün ABD tarafından gelen olumlu enflasyon ve perakende satışlar verisi sonrasında Dolar küresel çapta güçlü duruşunu korumaya devam etti. FED üyelerinin de dünkü konuşmalarda 2017 yılı içerisinde 3 faiz artışını desteklediğini gördük. Bu açıklamalara rağmen ons altın yükselişlerini korumaya devam etti. Bugün ise ABD tarafında inşaat izinleri, işsizlik haklarından yararlanma başvuruları ve Philadelphia FED imalat endeksi takip edilecek. Teknik olarak incelediğimizde yükseliş hareketini yatay yönde kıran ons altında alımların devamında 1238 güçlü bir direnç olarak ön planda olabilir. Bu seviyenin aşılması durumunda 1244-1250 dirençleri izlenebilir. Geri çekilmelerde ise destek olarak 1227-1221 seviyeleri karşımıza çıkabilir.

PETROL ANALİZİ
Dün akşam ABD tarafından açıklanan ham petrol stokları beklentinin üzerinde artış gösterdi. Bunun üzerine petrol fiyatlarında sert geri çekilmeler görüldü. Bugün ise petrolü etkileyecek herhangi bir veri beklenmemektedir, Cuma günü ABD sondaj kuyusu rakamları ön planda olabilir.
Ham Petrol Analizi
Teknik olarak yatay bant içerisinde hareket eden ham petrolde kritik 53.40-53.55 direnç bölgesi aşıldığı takdirde yeni bir yükseliş hareketi görülebilir. Aksi takdirde destek olarak 52.80-52.60 bölgesi takip edilebilir.

Brent Petrol Analizi
Teknik olarak yatay seyrini koruyan brent petrolde kritik 55.60-55.40 destek bölgesi kırılırsa, satışlar derinleşebilir ve 55.15 seviyesi izlenebilir. Yükselişlerde ise 56.00-56.25 dirençleri ön planda olabilir

-destek yatırm

16 Feb 2017

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap