Piyasalar ABD Seçimlerine Odaklandı

kuresel-piyasalar-haber-ve-veri-akisina-odaklandi-8872637_9838_o Piyasalar ABD Seçimlerine Odaklandı

Piyasalar ABD’de gerçekleştirilecek olan seçimlere kilitlendi. FBI’ın gerçekleştirdiği soruşturmada Demokrat parti adayı Hillary Clinton’ın suçsuz olduğunun ifade etmesi sonrası Doların değer kazanımı hızlandı. Altın fiyatlarında ise değer kayıpları dikkat çekti. Altın fiyatlarının değer kaybı dün % 1,5 seviyesine yaklaştı. Dolar endeksinin ise % 0,55 değer kazandı. Seçim sonuçları piyasalarda oynaklığı yükseltemeye devam edebilir. Son anketlerde ise Clinton’ın 4 puan farkla önde olduğunu ifade edebiliriz. Endeksler ise FBI’ın Clinton’ın suçsuz olduğunu ifade etmesi sonrası yükselişe geçti. DAX endeksi % 1,55 değer kazanırken S&P 500 endeksi % 1,37 yükseldi. Yurt içinde ise kredi derecelendirme kuruluşu S&P’nin Türkiye’nin görünümünü yükseltmesi sonrası TL varlıkları değer kazansa da kalıcı olmadı ve USDTRY paritesi yeni rekor gerçekleştirdi. ABD seçimleri TL varlıklarını etkileyebilir. Petrol fiyatlarında ise OPEC açıklamalarının etkisi devam ediyor. OPEC’in üretimi kısma konusunda hala daha anlaşma ihtimalinin olduğuna yönelik haberler petrol fiyatlarını destekledi. Bugün ABD’den açıklanacak olan API stokları fiyatlar üzerinde etkili olabilir.

USDTRY ANALİZİ

Kredi derecelendirme kuruluşu S&P’nin Türkiye’nin not görünümünü yükseltmesi sonrası TL varlıkları değer kazansa da ABD seçimlerine yönelik fiyatlamalar etkili oluyor. Bugün Türkiye’den açıklanacak olan sanayi üretim rakamları paritenin üzerinde hareketlilik yaratabilir. ABD’den ise önemli veri akışı yer almıyor. Teknik görünümde ise kur tarafının yükselişini koruduğunu görüyoruz. Genel olarak 3.1450-3.1640 destek bölgesi olarak dikkat çekebilir. Bu seviyeler üzerinde kaldığı sürece toparlanma devam edebilir. 3.1800 kritik direnç noktası olarak yine ön plana çıkabilir.

EURTRY ANALİZİ

Dün Euro Bölgesinde açıklanan olumlu perakende satışlar verisi ile Euro/TL kuru tekrardan alımları hızlandırdı. Bugün ise yurtiçinde açıklanacak olan büyümenin öncü göstergelerinden sanayi üretimi takip edilecek. Euro bölgesinde de Almanya verileri ve Avrupa maliye bakanları toplantısı ön planda olacak. Dolar/TL gibi Euro/TL’nin de yine yükseliş trendini koruduğunu görüyoruz. 3.4770 bu noktada önemli bir direnç noktası olarak dikkat çekebilir. Bu seviye üzerinde kaldığı sürece kurun yükseliş isteği sürebilir. 3.5100-3.5300 direnç noktaları olarak takip edilebilir.

ALTIN ANALİZİ

ABD genel seçimi öncesinde Dolar’ın küresel çapta değer kazanımı hızlandırması ile ons altında satışlar hız kazandı. Haftanın ikinci işlem gününde ABD seçimi ile ilgili gelişmeler ons altında oynaklığı arttırabilir. Risk iştahının azalmasıyla gerileyen ons altın 1278 kritik destek noktasına kadar gevşemiş durumda. Bu destek noktası üzerinde kalıcılık sağlanırsa altında tekrardan yükselişler görülebilir. 1285 direncinin aşılması 1295’leri gündeme getirebilir.

HAM PETROL ANALİZİ

OPEC’in üretimi kısma ihtimalinin devam ettiğine yönelik haberler fiyatlamalarda etkili oluyor. 30 Kasım günü yapılacak olan resmi toplantıya kadar oynaklığın devam etmesini bekleyebiliriz. Öte yandan API stokları fiyatlar üzerinde etkili olabilir. Teknik olarak bakıldığında ise petrolün düşüş kanalını koruduğunu görüyoruz. 43.80 desteği üzerinde kalıcılık sağlanırsa tekrardan yükselişler gündeme gelebilir. 45.00 direnci aşılırsa 45.90 seviyeleri görülebilir.

BRENT PETROL ANALİZİ

OPEC’in yaptığı açıklamalar brent petrolü üzerinde etkili olmaya devam ediyor. Teknik görüntüye Teknik olarak ise düşüş kanalını sürdüren brent petrolde 45.00 desteği ön plana çıkabilir. Bu seviye üstünde kaldığı sürece paritede yükselişler korunabilir. 46.60 ve 47.50 direnç noktaları olarak dikkat çekebilir.

DAX ANALİZİ

DAX endeksi küresel risk iştahının artış göstermesi sonrası yükselişlerini hızlandırdı. Aynı zamanda Clinton’ın anketlerde yeniden öne geçmesi endeksleri destekleyen faktör olarak karşımıza çıktı. Bugün Almanya’dan açıklanacak olan sanayi üretimi verisi takip edilebilir. Teknik görünümde ise DAX endeksinde güçlü duruşun korunduğunu görüyoruz. Fakat 10400 önemli destek noktası olarak dikkat çekebilir. Bu seviye üzerinde kaldığı sürece yukarı yönlü hareketlenme söz konusu olabilir. 10465 direncinin aşılması 10580’leri gündeme getirebilir.

-destek yatırım

08 Nov 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap