Piyasada Gelişmeler ve Beklentiler – BIST güne başladığı seviyelere yakın

Güne 108.200 üzerinden yatay başlayan BİST, günün devamında oldukça dalgalı bir seyir izledi. Açılış sonrasında satış baskısıyla 107.400 üzerine kadar gerileyen BİST, daha sonra toparlanarak 108.800 seviyelerine kadar yeniden yükseldi. Dalgalı hareketin ardından da BİST güne başladığı seviyelere yakın 108.244 seviyesinden kapanış gerçekleştirdi.

 

ABD’de Dow Jones endeksi dün yükselerek rekor tazelerken, diğer endeksler perakende sektörü öncülüğünde değer kaybetti. ABD’de TÜFE Ağustos ayında beklentinin üzerinde %0,4 artış gösterirken, haftalık işsizlik maaşı başvuruları tahminlerin altında 284 bin oldu. Avrupa tarafında ise gösterge endeks hafif yükseliş gösterirken, İngiltere Merkez Bankası dünkü kararında faiz oranları ve varlık alım programında değişikliğe gitmedi.

 

Yurt içi veri akışında bugün Haziran ayı istihdam rakamları, Temmuz ayı cari denge verileri (beklenti: -5,5 mlr $) ve Ağustos ayı bütçe dengesi açıklanacak. Yurt dışında ise Avro Bölgesi dış ticaret verileri ile ABD’de saat 15:30’da perakende satışlar ve saat 16:15’de de sanayi üretimi verisini takip ediyor olacağız. Asya tarafında bu sabah Çin piyasalarında satış baskısı gözlenirken, Japonya piyasaları alıcılı seyrediyor. Avrupa ve ABD vadeliler ise yatay seyrediyor. BİST’in de güne yatay başlamasını bekliyoruz.

 

Pegasus (PGSUS)’a toplam 97,3 mn TL vergi ve ceza uygulandığı açıklandı (-)

 

2016 ve 2017 yıllarında Maliye Bakanlığı Vergi Denetim Kurulu müfettişlerince 2014 yılı için gelir vergisi stopajı yönünden gerçekleştirilen inceleme neticesinde Şirket tarafından hava aracının sevk ve idaresiyle görevli pilotlar ile uçuş esnasında uçak içinde hizmet veren yetkili sivil havacılık otoritesince sertifikalandırılmış uçucu personele yapılan uçuş tazminatı ve uçuş tazminatı farkı ödemelerinin 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun 29/2. maddesi hükmü uyarınca gelir vergisi istisnasına tabi tutulması eleştirilmiş ve bu doğrultuda 2014 yılı için Şirket aleyhine re’sen 38,6 mn TL gelir vergisi (stopaj) ve 293 bin TL damga vergisi tarh edilmiş ve ayrıca 57,9 mn TL gelir vergisi ziyaı ve 440 bin TL damga vergisi ziyaı cezası uygulandığı açıklandı.

 

Şirket yaptığı açıklamada, konuyla ilgili bugüne kadarki sektör uygulamaları ve vergi uzmanlarının görüşleri doğrultusunda inceleme konusuna ilişkin olarak vergi mevzuatı ile tam uyum içinde olduğu görüşünde olduğunu belirtip, finansal tablolarında incelenmeyen dönemler de dâhil olmak üzere herhangi bir karşılık ayırmadığını açıkladı.

 

Söz konusu tarhiyat ve ceza uygulamasına karşı Şirketin uzlaşma talebinde bulunma ve uzlaşmanın vaki olmaması durumunda vergi mahkemeleri nezdinde dava açma hakkı bulunduğu belirtilmiş olup, Şirketin ayrıca vergi incelemesi sonuçlarının 6736 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun kapsamında indirime konu edilmesini talep imkânının bulunduğu ifade edildi.

 

Kaynak : Vakıf YATIRIM

Para Haberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap