Piyasa Beklentisi

Haftanın son işlem gününde satıcılı başlayan ancak 107.500 desteğinden dönerek yeniden ivmelenmeye çalışan endeks, %0,64 değer kaybı ile 107.700 seviyesinden kapanış gösterdi. Haftalık bazda %0,80 yükselen endekste hacim Cuma günü 4.45 mlr TL ile hafta geneline kıyasla makul bir seviyede gerçekleşti. Bankacılık endeksinin sanayi endeksinden net şekilde negatif ayrıştığı haftada XBANK %0,07 gibi oldukça sınırlı değişim gösterirken, XUSIN %0,67 değer kazancı ile endeksteki yükselişe öncü oldu.
Cuma günü İngiltere’nin uçuşlardaki laptop yasağını kaldırmasına ek olarak, GSM şirketleri hakkındaki Rekabet Kurumu soruşturması haberleri Şirket bazlı gündemleri oluşturmuştu. Haftasonunda ise Rusya ve ABD arasındaki diplomat krizi, Kuzey Kore’nin balistik füze denemesine ilişkin gelişmeler ve Suriye sınırına ilişkin olarak yaşanan siyasi gelişmeler takip edildi.
Yeni haftanın gündemi her ayın ilk haftasında olduğu gibi yoğun. Pazartesi günü yurtiçinde Dış Ticaret Dengesi ile başladığımız verilere; Salı günü TCMB enflasyon raporu, Perşembe günü ise enflasyon verileri ile devam ediyoruz. 2.çeyrek finansallarını izlemeye devam ettiğimiz Borsa İstanbul tarafında bu hafta da Yapı Kredi, Halk Bankası, Tekfen, Tüpraş gibi büyük şirket finasallarını takip ediyor olacağız.
Yurtdışı gündem ise yine ABD temelli olacak. ISM imalat ve imalat dışı endeksleri önemli makroekonomik öncüler olarak izlenecek. Haftanın esas gündemini ise Cuma günkü istihdam raporu etrafında şekillenecek. Çarşamba günü açıklanacak ADP Özel Sektör istihdam anketi, Cuma günkü veriler için öncü bir gösterge olarak yakından izlenecek. ABD dışı gündemde ise Almanya ve Euro Bölgesi’nde PMI verilerine ek olarak İngiltere’de Merkez Bankası faiz kararı takip edilecek. Bir önceki kararın oylanması esnasında “tam oybirliği” sağlanmadan kararın alınmış olması, gelecek toplantılarda faiz değişikliğine dair sinyal olarak algılanmıştı.
Bugün özelinde ise Japonya verilerinde görülen toparlanma dikkat çekiciydi.. Euro Bölgesi tahmini enflasyon verileri ve ABD’den Chicago Fed İmalat endeksi izlenebilecek ancak piyasa etkisi oldukça sınırlı veriler olarak karşımıza çıkıyor. Euro Bölgesi tahmini enflasyonu, Euro/Dolar paritesi temelli hafif bir volatilite yaratabilir ancak etkinin kısıtlı kalmasını bekliyoruz. Yurtiçinde ise makroekonomik tarafta Dış Ticaret Dengesi dışında, Bankacılık Sektörü’nün Haziran ayı toplulaştırılmış sonuçları yakından izlenecek. Siyasi gündemde ise haftasonu yaşanan gelişmeler takip edilecek.
Hafta başlangıcında her ne kadar, USD’deki değer kaybı küresel bazda sınırlı kalsa da TL tarafı daha negatif ayrışmaya devam ediyor. VIX endeksindeki güçlenmenin yeniden “10” kritik eşiği üzerindeki ivmelenmesi dikkat çekiyor. 181 seviyesindeki stabilizasyon ise 5 yıllık CDS’ler cephesinde önemli bir riske işaret etmiyor. Asya borsalarının Kore endişeleriyle karışık seyrettiği günde ABD vadelilerinde pozitif bir seyir söz konusu. Avrupa borsalarının da güne pozitif başlaması beklenniyor.
Yeni haftaya satıcılı başlamasını beklediğimiz endekste 108.300 – 107.500 bandını izlemeye devam ediyoruz. 107.500 desteğine değdikten sonra yeniden ivmelenen BIST-100 108.300 desteğini geçemedi. Bu nedenle söz konusu destek-direnç bandının önemi git gide artıyor. Yeni pozisyonlar için 108.300 seviyesinin kalıcı olarak aşılması beklenmeli. 107.500 kırıldığı takdirde ise kısa vadeli pozisyonları kapatarak 106.300 desteğini izlemek faydalı olacaktır.

Yatırım Finansman Menkul Değerler A.Ş.

Para Haberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap