Piyasa beklentisi ve Bugün Açıklanacak Önemli Veriler

piyasa-haberleri Piyasa beklentisi ve Bugün Açıklanacak Önemli Veriler

Piyasa Beklentisi
Hacimlerin gözle görülür şekilde canlı kaldığı hafta içerisinde dün de benzer bir durum söz konusu idi. Güne satışlarla başlayan endekste bir ara 82.000 seviyesinden tepki alımları görülse de söz konusu tepkiler sınırlı kaldı. Endeks böylece günü 82.300 seviyesinden tamamlayarak %0,58’lik bir değer kaybı yaşadı. Böylece endeksin 10 günlük rallisi dün itibarıyla son bulmuş oldu.
ECB dün beklendiği gibi faizleri değiştirmezken, Draghi’den beklendiği şekilde “Brexit” ağırlıklı açıklamalar direkt olarak gelmedi. Brexit etkileri için konuşmanın henüz erken olduğunu vurgulayan Draghi; “Gerektiğinde daha fazla önlem almaya ve tüm araçları kullanmaya hazır olduklarını” ifade ederek olası negatif havaya karşı Banka’nın adım atmaktan çekinmeyeceğini ifade ederek güven aşılamaya çalıştı. Devam eden Anayasa ikinci tur görüşmelerinde ise 8 ve 11. maddeler arasındaki 4 madde kabul edildi.
Fed başkanı Yellen’in ikinci konuşmasında ise benzer söylemler söz konusu idi. Yellen Fed’in, ekonominin aşırı ısınmasına izin veremeceğini kaydederek, kademeli faiz artırımı stratejisini destekledi. Bir önceki güne benzer açıklamalar Dolar endeksi ve kur cephesinde sert bir harekete yol açmadı.
Bugün sabah saatlerinde açıklanan verilere göre Çin ekonomisi 2016 yılının son çeyreğinde son iki yılda ilk kez hızlandı. Gayrı safi yurtiçi hasıla geçen yılın dördüncü çeyreğinde önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 6.8 büyüdü. Çin’de Trump politikalarına karşı güçlü kalabileceği sinyallerini veren veriyle birlikte Çin borsaları alış ağırlıklı işlem görüyor. Bugün önemli bir verinin bulunmadığı günde Fed’den Harker ve Williams’ın konuşmaları yakından izlenecek. Philadelphia Fed Başkanı Harker’ın oy hakkı bulunması nedeniyle konuşması öne çıkacaktır.
Euro/Dolar paritesindeki ECB kaynaklı güçlenmeyle beraber, benzer ters yönlü hareketin Dolar endeksi’nde (DXY) yaşandığını görüyoruz. 1,0650 üzerinde güç kazanan Euro/Dolar paritesi karşısında 101 seviyesinde tutunmaya çalışan bir DXY söz kkonusudur. Petrol fiyatlarındaki hafif geri çekilmeye karşın, Altın fiyatlarının kayıplarını toparlayarak yeniden $1.200 üzerinde güç kazandığını görüyoruz. Dolar/TL kuru ise hafif bir değer kaybıyla, küresel bazda USD’nin geri çekilme eğilimine katılmıştır. 285 seviyesine doğru hafif bir geri çekilme gösteren CDS’ler önemli bir riske işaret etmiyor. Asya borsaları karışık, ABD vadelileri hafif satıcılı seyrediyor.
Bugüne hafif tepki alımları ile başlamasını beklediğimiz endekste kısa vadeli göstergelerin aşırı alım seviyelerinden dönüş yapması 82.800 direncinin önemini arttırıyor. Endekste trendin devamı açısından bu seviyenin üzerinde kapanış gerçekleşmeli. Ancak göstergelerde görülen bozulma emareleri direncin geçilme olasılığını azaltıyor. Endekste gün içinde etkili olabilecek satışlar ile 82.200 ara desteğinin kırılması durumunda ise 81.700 ve 81.000 seviyeleri sırası ile alt destekler olarak takip edilebilir.

VIOP-Endeks 30 Sözleşmesi:
Dün açılış sonrasında 102.475’e kadar yüksellen Şubat vadeli sözleşme özellikle gün ortasında sonra artan satışlar ile geriledi ve günü %0.74 oranında değer kaybı ile 101.175 seviyesinden kapandı. Güne hafif tepki alımları ile başlamasını beklediğimiz sözleşmede 101.800 ve 102.500 seviyelerini sırası ile gün içi dirençler olarak takip edeceğiz. Açılış sonrasında 101.800’ün aşılamaması durumunda sözleşmede gün içi satış baskısının tekrar arttığını görebiliriz. Böyle bir geri çekilmede ise 100.600 ve 100.200 seviyeleri gün içi destek konumunda olacaktır.

Bugün Açıklanacak Önemli Veriler
10:00 Almanya ÜFE – Aylık Ara. (Bekl: %0,4)
10:00 Almanya ÜFE – Yıllık Ara. (Bekl: %1)
12:30 İngiltere Perakende Satışlar – Aylık Ara. (B -%0,1)
12:30 İngiltere Çek. Prk. Sat. – Aylık Ara. (B: -%0,4)
17:00 ABD Fed/Harker konuşacak. (Oy Hakkı VAR)
21:00 ABD Fed/Williams konuşacak.(2017 Yedek Üye)

20 Jan 2017

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap