Piyasa Beklentisi

Piyasa Beklentisi
Güne yatay bir başlangıç yapan ancak akşam kapanışa doğru USD’deki hareket sonucu gelen satış baskısı ile birlikte 107.335 seviyesinden kapandı ve %0,94’lük değer kaybı gösterdi. 5,24 mlr TL ile hafta ortalamasına yakın bir hacim performansına sahip olan endekste kayıplar bankacılık endeksi temelli gerçekleşti. Sanayi endeksinin %0,6 değer kaybettiği günde XBANK endeksinin %2,28 düşüş gösterdi.
Seans kapanışına doğru ABD Senatosundan geçen bütçe tasarısıyla beraber oluşan vergi indirimi beklentisi, küresel bazda USD’ye çok güçlü bir destek getirince, TL’nin de değer kaybı bu noktada kaçınılmaz oldu. ECB Başkanı Draghi’den gelen “Kararları oy birliği ile almadık. Ocak’tan itibaren 30 mlr Euro’ya düşecek olan varlık alımları gerekirse Eylül’den daha uzun süreye de devam edebilir.” açıklaması da Euro üzerindeki endişeleri artırınca, Euro/Dolar paritesinin 1,16’lara kadar geri çekilmesiyle beraber Dolar endeksinde 94 seviyesine doğru sert bir yükseliş gördük. Bu noktada USD/TL kuru da 3,82’lere kadar yukarı yönlü sert bir ivmelenme görüldü. TCMB’de faiz değişikliğine gitmezken politika metninde sıkı para politikasına dair “kararlılık” vurgusunu yaptı. Yeni Fed başkanına dair spekülasyonlar ise artarak devam ediyor. Senato’nun Cumhuriyetçi kanadı Trump’a Yellen’ı seçmesi konusunda telkinlerde bulunurken, Trump’ın Powell ya da Taylor’dan birini seçmeyi planladığına dair haberler, konuyu gündemde tutmaya devam ediyor.
Bugünün en önemli gündem maddesi hiç kuşkusuz ABD’den gelecek olan 3Ç17 ilk tahmin büyüme ve kişisel tüketim harcamaları verisi olacak. Son dönemlerde ABD ekonomisinin güçlendiğine ilişkin öncü verileri teyid eden bir büyüme görmemiz halinde (beklentileri aşan bir veri) USD’deki değer kazanımı ve ABD ekonomisine olan güvenin iyileştiğine dair fiyatlamaların hızlandığını görebiliriz. Siyasi gündemde ise bugün önemli bir gelişme göze çarpmıyor.
TL’deki volatilitenin devam ettiği günde, 3,81-3,8250 bandındaki hareketin devam ettiğini görüyoruz. Seans kapanışımızdaki seviyelerin üzerinde olsak da tansiyonun düştüğünü görüyoruz. Değerlenen USD ise Asya borsalarına pozitif yansımış görünüyor. ABD vadelilerinde ise güçlü bir seyir söz konusu değil. Avrupa borsalarının, Euro’daki sert değer kaybına rağmen, ABD bilanço döneminin küresel olarak yarattığı iyimserlikten pozitif etkilenerek yukarı yönlü açılış yapması bekleniyor. Türkiye CDS’lerinin 189 seviyesine kadar yükselmesi ve yurtdışında işlem gören Türkiye ETF’lerinin aşağı yönlü hareketi iç risklerin bir miktar daha ön plana çıkabileceğini işaret ediyor.
Güne tepki alımlarını ile başlamasını beklediğimiz endekste 107.000 desteğinin üzerinde yaşanabilecek gün içi hareketlerde 108.000 ilk direnç seviyesi olarak takip edeceğiz. Beklentimiz doğrultusunda yaşanabilecek gün içi tepki hareketlerinin güç kazanabilmesi için ilk etapta 108.000 seviyesi aşılmalı. Aksi halde satıcıların tekrar güçlendiğini görebiliriz. Bu nedenle gün içi Al-Sat amaçlı pozisyonların devamı açısından bu diirenç yakında izlenmeli. 108.500 ve 109.300 seviyeleri ise üst dirençler olarak takip edilebilir. Endekste 107.000 desteğinin kırılması durumunda ise gün içi açılmış ve geçmişten taşınan pozisyonları azaltmak yararlı olacaktır.

Yatırım Finansman Menkul Değerler

27 Oct 2017

Para Haberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap