Piyasa Beklentisi

BIST-100 endeksinde açılıştaki satış baskısı, vergi artışlarına dair haberler sonrası, bankalar temelinde sertleşerek %2,61 oranında bir değer kaybı ile 101.218 seviyesinden kapanış görüldü. Bankacılık endeksindeki kayıplar, finans kurumlarının kurumlar vergisi oranının %22’ye çıkarılacağı açıklamaları ile beraber %4,95 seviyesine ulaştı. Endekste hacim, dünkü satışlarda 5.27 mlr TL seviyesine ulaştı.
Piyasaların yakından takip ettiği Orta Vadeli Program dahilinde alınan vergi aksiyonları piyasalar tarafından sert bir reaksiyonla karşılaştı. Söz konusu tasarıya dair yapılan açıklamalar sonucu özetle; finans sektöründe kurumlar vergisi oranını yüzde 20’den yüzde 22’ye çıkaracak bir düzenleme, Binek otomobillerin motorlu taşıtlar vergisini gelecek sene yüzde 40 oranında artış ve gelir vergisi tarifesinde üçüncü dilim için %27’den %30’a bir artış söz konusu oldu. Söz konusu vergi artışlarına ilişkin Torba Kanun tasarısının da eşanlı olarak Meclis’e sunulduğu vergi düzenlemelerinde Telekom şirketlerinde bazı hizmetlerin brüt satış gelirleri üzerinden %15 hazine payı ödemesi söz konusu olurken, Özel İletişim Vergisi’nin tek oran olarak alınması da yer alıyor.
Vergi konusu dışında Trump’ın vergi reformu teklifi açıklandı. Söz konusu teklif kurumlar vergisinde %30’dan %25’e indirimi içeriyor. Fed başkanlarından gelen açıklamalar ise Yellen’ın şahin ifadelerine paralel kalmaktan ziyade daha karışık mesajları içeriyor. Oy hakkı bulunmayan üyelerden Rosengren, enflasyondaki zayıflığın geçici olduğunu ifade ederken; Bullard, yakın vadede faiz artırımına ihtiyacı olmadığını belirtti.
Bugünün gündemi ise oldukça yoğun. ABD büyümesi, Yellen’ın son açıklamalarından sonra daha yakından takip edilecek. Son tahmin verileri, 3Ç17 ilk tahmin verileri ile beraber nihaileşecek. Bu noktada çekirdek tüketici harcamalarında beklentilerin altında bir veri gelmedikçe USD cephesinde gözle görülür bir gevşeme ihtimalini zayıf buluyoruz. Buna ek olarak Almanya enfllasyonu, Türkiye ekonomik güven endeksi gibi piyasa etkisi zayıf gündemleri de izleyeceğiz. Oy hakkı olmayan Fed üyelerinden Esther George’un yanı sıra emekliliğini açıklayan Fischer’ın açıklamaları yakından izlenecek.
TL, dünkü vergi düzenlemeleri sonrası görülen değer kaybını derinleştirmeye devam ediyor. USD/TL kurunun 3,59 üzerindeki hareketi negatif ayrışmayı daha da belirginleştirmiş durumdadır. 5 yıllık CDS’lerdeki 189 seviyesindeki hareketlerine ek olarak yurtdışında işlem gören Türkiye ETF’lerinin satıcılı seyri de söz konusu harekette dikkati çekiyor. Dolar endeksindeki yükseliş eğilimine paralel olarak Altın fiyatlarında da $1.278’e doğru bir geri çekilme görüyoruz. VIX endeksi ise küresel risklerin oldukça zayıflaması nedeniyle yeniden 10 seviyesinin altında fiyatlanıyor. Asya borsaları karışık seyrederken ABD vadelileri, Trump’ın vergi reformu haberlerinden pozitif etkilenmiş durumdadır. Avrupa borsalarında ise alıcılı bir açılış beklentisi söz konusudur.
Dün etkili olan ssatışlar ile %23.6 fibonacci düzeltme seviyesine kadar gerileyen endekste güç kaybı sürüyor. Kur cephesinde yükseliş eğiliminin sürmesi endekste baskının devam edebileceğini gösteriyor. 101.200’ün altında açılmasını beklediğimiz endekste 100.000’ni gün içi ilk destek seviyesi olarak izleyeceğiz. Gün içi işlemlerde bu seviyenin üzerinde kalınamaması halinde 99.300’e kadar geri çekilme beklenebilir.

VIOP-Endeks 30 Sözleşmesi:

Dün gün boyunca sert satıcılı bir seyir izleyen Ekim Vadeli sözleşme günü %2.74 oranında değer kaybı ile 125.950 seviyesinden tamamladı. Gün içi işlemlerde 125.000 seviyesini ara ilk destek olarak takip edeceğimiz endekste bu desteğin altına inilmesi durumunda ise 124.000-123.800 bandı alt destek konumunda olacaktır.

Kaynak: Yatırım Finansman Menkul Değerler

Para Haberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap