Piyasa Beklentisi

 

Haftaya alıcılı açılış sonrası gün içerisinde güçlenen bir yükselişle devam eden BIST-100 endeksi kapanışı da %1.32 yükselişle 108.614 seviyesinden gerçekleştirdi. Alışlarda bankacılık hisseleri başı çekti. Bankacılık endeksi %1.68 yükselişteyken, sanayi endeksinde görülen %1.27 değer kazanımının pozitif etkisini ivmelendirdi. Endekste hacim ise 4.92 mlr TL ile geçtiğimiz haftanın son işlem günündeki seviyelerine yakın kapandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ürdün giderken yapmış olduğu açıklamalar “siyasi gündemde tansiyonun yüksek olmadığı” algısı ile beraber pozitif havayı güçlendirirken, Başbakan Binali Yıldırım’ın Gümrük Birliği konusundaki açıklamaları da itidalli olarak algılandı. Ayrıca memurlara yapılan zammın ilk etapta Memur-Sen tarafından “negatif” algılanmadığına dair haber akışları da olumlu tarafta kalan diğer unsurlardı. Çalışma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre ise Hükümet ile Kamu sendikaları arasında anlaşmaya varıldığı ve sözleşmenin bugün imzalanacağı açıklandı.

Yurtdışında ise ABD’nin Rusya’ya karşı 1 Eylül’e kadar tüm vize işlemlerini askıya alması ve Marsilya’da bir kamyonun iki farklı otobüs durağına sürerek 1 kişinin ölümüne sebep olan olaylar ile beraber güçlenen “risk faktörleri” negatif fiyatlamalar olarak yansıdı. Öte yandan dünyanın gözü Güney Kore-ABD ortak tatbikatında. Dün başlayan tatbikatın 11 gün sürmesi bekleniyor. Kuzey Kore’nin ise bu tatbikatı bir “tehdit” kabul ettiğini hatırlatmak gerek.

Bugün ise gündemde Almanya’nın ZEW endeksleri ile başlayıp ABD’nin konut fiyatları endeksi ile devam eden oldukça zayıf ve piyasa etkisi düşük maddeler bulunuyor. Öte yandan Hazine bugün de iki adet tahvil ihracına çıkacak. Siyasi gündem ise Kore-ABD ortak tatbikatının dışında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Muhtarlar Toplantısı’ndaki konuşmasını takip edecek. Toplantı saat 12:00’de başlayacak.

Euro/Dolar paritesinin 1,18 sınırına yeniden dayandığı gün açılışında kur değişkenleri ve yurtdışı borsalar, zayıf gündeme rağmen pozitif bir seyir izliyor. Her ne kadar zayıflayan USD gün başlangıcına doğru yeniden bir toparlanma eğilimi gösterse de, dün kapanışımızdaki seviyelerden uzakta seyrediyor. Küresel risk faktörlerine rağmen VIX endeksi 15,5 seviyelerinden 13,10 düzeylerine kadar geri çekilirken, siyasi cepheden gelen itidalli açıklamaların 5 yıllık CDS’ler tarafındaki etkisi ise 177 seviyesine yükseldikten sonra yeniden 175’e doğru geri çekilme şeklinde oldu. Brent petrol ve Altın fiyatlarında da önemli bir risk fiyatlaması görülmüyor. Asya ve ABD vadelilerindeki alıcılı seyre ek olarak Avrupa borsalarının da alıcılı açılması bekleniyor.

Güne alıcılı başlamasını beklediğimiz endekste 109.300-109.500 bandını gün içi ilk dirençler olarak takip edeceğiz. Bu direnç bandına kadar yaşanabilecek gün içi hareketler sonrasında gelebilecek kar satışlarına dikkat edilmeli. 109.500’ün aşılması halinde ise daha önemli direnç konumunda olan 110.300 direnci hedef olacaktır. Endekste 1108.000 seviyesini ise gün içi ilk destek seviyesi olarak verebiliriz.

VIOP-Endeks 30 Sözleşmesi:

Alıcılı açılış sonrasında dün gün boyunca güçlü alıcılı seyrini sürdüren Ağustos vadeli sözleşme %1.44 oranında yükseliş ile 134.150 seviyesinden kapandı.

Bugüne alıcılı başlamasını beklediğimiz sözleşmede 134.900’ü ilk direnç seviyesi olarak takip edeceğiz. Gün içi hareketlerde bu dirence kadar yaşanabilecek yükseliş sonrasında kâr satışları görülebilir. Ancak 134.900 direncinin aşılması durumunda ise 136.150 ve 136.600 seviyeleri sırası ile üst dirençler olarak hedef alınabilir.

Sözleşmede 133.400’ü gün içi ilk destek seviyesi olarak verebiliriz.

Para Haberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap