Petrolün Düşüş Nedeni OPEC mi?

Arz tarafında OPEC ne kadar sorumlu..

Petrol arz kaynaklı olarak geri çekilmeye devam ediyor. Genel kanı OPEC’in de petrol fiyatlarının geri çekilmesine neden olan arz tarafında “fazlasıyla” etkili olduğu yönünde. OPEC bilindiği gibi Suudi Arabistan’ın ağırlığında olan bir organizasyon.

Herkes hep bir ağızdan 27 Kasım tarihli toplantıda OPEC’in petrol arz kesintisine gitmediğini söylemekte. Ancak gerçekler ezberlerin yanlış olduğunu söylüyor. Aşağıdaki figür Aralık 2009’dan bu yana petrol üretiminde artışı gösteriyor. OPEC ülkeleri arzı sadece %5 artırmış durumda. ABD, Kanada, Brezilya ve Rusya ise fiyatların geri çekilmesine neden olan arz fazlasının sorumlusu..

 

Energy Intelligence Group tarafından derlenen veriye göre, ABD’de ilgili kesitte petrol üretimi %75, Kanada’da %42 artış göstermiş durumdadır. Petrol fiyatlarının geri çekilmesi “ekonomik ve sosyal” sonuçlara neden olabilir. 

46576-1 Petrolün Düşüş Nedeni OPEC mi?

5 Haziran 2015’te Viyana’da OPEC üyeleri yeniden bir araya gelecek.

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap