‘Petrolde toparlanma kaçınılmaz’

Rusyanın en değerli şirketi Rosneft’in…

Rusyanın en değerli şirketi Rosneft’in Başkanı Igor Sechin, petrol sektörüne yatırımların azaldığı ortamda fiyatların sonsuza kadar düşük kalamayacağını bildirdi. 

Financial Times’ın düzenlediği Global Emtialar Zirvesi’nde konuşan Sechin, halihazırda harcamaların 250 milyar dolar azaldığını, ABD’de kaya gazı sektörüne yatırımların devam edebilmesi için petrol fiyatının 45-50 dolar/varil aralığında olması gerektiğini belirten Sechin, piyasalara yeni arz sağlayacak yatırımlar azaldıkça fiyatların yükseleceğini vurguladı. 
    
Sechin, “Düşük petrol fiyatı konseptinin 10-15 yıl süreceği görüşüne katılmıyorum. Düşük petrol fiyatı çok uzun süre devam edemez, çünkü cari fiyatlar yatırımların devam etmesine imkan vermiyor. Cari fiyatlar zorlu sahalarda üretim yapmaya çalışan şirketlere zarar ettiriyor” diye konuştu. 

“Petrol yıl sonunda 50 dolar olabilir”

Öte yandan Rusya Enerji Bakanı Aleksander Novak, yılın ikinci yarısında petrol fiyatlarının 40-45 dolar/varil seviyesinde toparlanmasını beklediğini, fiyatın yıl sonunda 50 dolar/varil seviyesini görmesi potansiyeli olduğunu da söyledi. 

17 Nisan’da Doha’da OPEC üyesi ve üyesi olmayan üretici ülkeleri bir araya getirecek toplantıdan bir anlaşma çıkması halinde global petrol piyasasında dengelenmenin 3-6 ay hızlanacağını tahmin eden Novak, petrol fiyatının 2017-2018’de 60-65 dolar/varile ulaşması olasılığı gördüğünü de vurguladı. 

    
Novak, gelecek 10 yıllık süreçte global petrol talebinin artmasını beklediğin de ifade etti. 

Kaynak:

http://www.dunya.com/dunya/yabanci-sirketler/petrolde-toparlanma-kacinilmaz-296465h.htm

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap