Petrolde Kazananlar ve Kaybedenler

Petrol ve kamu finansmanı..

Petrol fiyatlarının yakın dönemde keskin şekilde geri çekilmesiyle birlikte petrol ihracatçısı konumundaki ülkeler üzerindeki “net etki” bütçe üzerinde negatif olabilir. Suudi Arabistan’da 2013 yılı itibariyle cari fazla durumu, 2015 mali yılı sonu itibariyle tersine dönebilir. Bloomberg anketi katılımcıları 2015 yılında Suudi Arabistan’da Bütçe Açığı/GSYH oranının -4,7% gerçekleşmesini bekliyor. Söz konusu gerçekleşme 2009’dan bu yana ilk defa Suudi Arabistan bütçesinde açık anlamına geliyor. Kuveyt, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin ise petrol fiyatlarındaki keskin geri çekilmeye rağmen bütçe fazlası vermeye devam edebileceği öngörülüyor.

 

Petrol ithalatçısı konumunda olan ülkeler ise, petrol fiyatlarındaki geri çekilmeden fayda sağlayacaktır. 2013 yılı itibariyle GSYH’nin %9’u kadar açık veren Japonya, 2015 yılında GSYH’nin %6,8’i kadar açık verebilir.

54865-1 Petrolde Kazananlar ve Kaybedenler

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap