Petrol ve Büyüme

Petrolün düşüşü..

ABD’de kaya gazı girişimi ve Suudi Arabistan’ın arzı artırmasıyla başlayan süreç 2014 yılının ikinci yarısında petrol fiyatlarının belirgin şekilde geri çekilmesine neden olmuştu. Petrolün düşüşünün ekonomik büyüme üzerinde pozitif etkileri olduğu pek çok akademik çalışmada yer verilen bir konu. Hanehalkı petrole harcadığı tutarı farklı harcamalarda tüketebilir. Böylelikle ekonomik büyümeyi destekleyebilir.

 

Uluslararası Enerji Ajansı’nın (EIA) yıllık kongresinde konuşan Oxford Economics CEO’su Adrian Cooper petrol fiyatlarının geri çekilmesinin bu yıl ve gelecek yıl küresel ekonomik büyümeye katkı sağlayacağını ifade etmişti. Petrol fiyatlarının geri çekilmesi ABD’de hanehalkı gelirine ekstra 1000 dolar daha katkı sağladı. ABD ekonomisi 2015-2017 döneminde petrol fiyatlarının düşüşüyle birlikte 0,90 puan daha fazla büyüyebilir.

129526-1 Petrol ve Büyüme

Grafikte petrolün 30 dolar düşüşünün ekonomik büyümeye katkısı gösteriliyor. En büyük pozitif katkının Hong Kong, İrlanda ve ABD’de olacağı düşünülüyor. ABD ekonomisinin petrol fiyatlarına duyarlılığı diğer gelişmiş ülkelere göre daha yüksek kalmaya devam ediyor. Bu durumun nedeni ABD’de hanehalkının benzin harcamaları önemli tüketim kalemlerinden biri olması.

129527-2 Petrol ve Büyüme

Petrol fiyatlarının gelişen ülke ekonomilerinde etkisi ise daha fazla farklılık gösteriyor. Grafikte görüldüğü üzere, Filipinler, Slovakya, Tayland ve Çin en fazla durumdan fayda sağlayacak ekonomiler konumunda. Türkiye’de ise 2015 – 2017 döneminde petrolün düşüşü büyümeye 1 puan katkı sağlayabilir olarak çalışmada ifade ediliyor. Rusya ekonomisinin ise iki yıllık dönemde büyüme üzerinde 5 puan baskı yaşaması bekleniyor.

 

Enerji duyarlılığı yüksek olan, otomotiv, havacılık, demir-çelik sanayi, makine ve imalat sanayi, tüketim malları sektörlerinin petrol fiyatlarının düşüşünden fayda sağlaması beklenebilir. ABD, Çin ve Euro Bölgesi ekonomilerinde mal ve hizmet talebi ilerleyen dönemde yükselebilir.

 

Özetle; denklemin bir diğer anlamı da ABD, Avrupa ve İngiltere Merkez Bankaları’nın daha erken sıkılaşmaya başlayacağı yönünde değerlendirilebilir. Alman tahvillerinde yaşanan oynaklığın piyasaları ne denli etkilediği göz önünde bulundurulursa ABD ve İngiltere’nin de denkleme girmesiyle şu anda yaşanan oynaklık gelecekte yaşanması muhtemel oynaklığın fragmanı olabilir.

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap