Petrol Üreticileri Düşük Fiyatlarla Mücadele Ediyor

$45 seviyesi kritik

Petrol fiyatları ABD’de kaya gazı girişimiyle birlikte petrol ithalatının düşüşü ve beraberinde Suudi Arabistan’ın rekabeti şiddetlendirmesiyle birlikte geri çekilmeye devam ediyor. 14 Temmuz’da İran’ın 5+1 ülkeleriyle anlaşmaya varmasıyla birlikte İran’ın da denkleme gireceği düşüncesi yakın dönemde fiyatları aşağı çeken bir diğer etken. Esasında konu; İran’ın arzı ne kadar artıracağı değil, ne kadar rekabete neden olacağı konusu. Asyalı rafineriler İran’dan petrol almak konusunda oldukça istekli. Bu durumda Suudi Arabistan ve İran arasında rekabet şiddetlenebilir. Böylelikle petrol fiyatları “bir süre daha” zayıf kalabilir.

 

ABD’nin petrol üretimi son beş ayda 590.000 varil/gün düşüşle yaklaşık %6 düşüş kaydetti.  Petrol üreticileri maliyetlerde kesintiye giderek düşük fiyatlara rağmen üretimi sürdürmeye devam ediyor. Yatırım Bankası Goldman Sachs, 52.0 dolar/varil civarındaki Brent petrol fiyatının gelecek aylarda 10 dolar/varil daha düşebileceğini düşünüyor. Petrol sektörünün harcama kesintileri yaklaşık olarak 130 milyar dolara işaret ediyor.

 

ABD’nin kaya gazı tekniğiyle üretim yapan en büyük şirketi EOG Resources kurucusu ve 1999 – 2013 yılları arasında CEO’luk görevini üstlenen Mark Papa WTI petrolde 45 dolar/varil seviyesinin kaya gazı üreticilerini oldukça zorlayacağını ifade ediyor.

166664-1 Petrol Üreticileri Düşük Fiyatlarla Mücadele Ediyor

Grafikte piyasa katılımcılarının Brent fiyat tahmini gösteriyor.

 

Sanko Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölümü

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap